שלישי 14 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: דוד קופל
  חדשות • 23.06.2020
  מסתמן: לא ייחקרו ההדלפות מקבינט הקורונה
  טובה צימוקי

  היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט נוטה שלא להורות על פתיחה בחקירת הדלפות מ"קבינט הקורונה" ולא על עריכת בדיקת פוליגרף בנושא. מדובר בהקלטה של חילופי דעות בין ראש הממשלה נתניהו לראש השב"כ נדב ארגמן, שפורסמה שלשום על ידי העיתונאי עמית סגל בחברת החדשות.

   

  אתמול, בפתח ישיבת "קבינט הקורונה", התייחס נתניהו להקלטות מתוכו בנושא איכוני השב"כ, וקרא לפתוח בחקירה: "אני לא זוכר בכל שנותיי כראש הממשלה שנעשה דבר כזה. לא מתוך ישיבת ממשלה ולא מתוך קבינט קורונה ודיון עם ראש השב"כ. זה דבר חמור ביותר. אני מבקש מכל הגורמים לרבות היועץ המשפטי לממשלה, לאפשר חקירה יסודית. אסור לנו שהדבר הזה ישתרש".

   

  למרות דרישתו של ראש הממשלה, מנדלבליט קבע כי חקירת ההדלפות תיערך רק בהתקיים נסיבות המצדיקות זאת מבחינה משפטית. לדבריו, יש לקחת בחשבון בטרם החלטה על פתיחה בחקירה האם ההדלפה פגעה באינטרס ביטחוני חיוני או בחיי אדם, חשפה שיטות פעולה או מקור מודיעיני או שיבשה חקירה בצורה מהותית. "ככל שההדלפה הנטענת הובילה לפגיעה באינטרס ציבורי משמעותי במיוחד וכבד משקל, תגבר הנטייה לפתוח בגינה חקירה פלילית", כתב היועמ"ש. הוא הדגיש כי חופש העיתונות, חופש הביטוי וזכות הציבור לדעת הם עקרונות בסיסיים בדמוקרטיה, ולכן מדיניות ההעמדה לדין בכל הנוגע לפרסום המידע היא "זהירה ומצומצמת".

   

  חשוב לציין כי ל"קבינט הקורונה" אין מעמד כמו זה של הקבינט המדיני־ביטחוני והוא אינו עוסק בדרך כלל בנושאים מסווגים.