ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות הערב, כאן11
  חדשות • 05.01.2021
  בחילה חופשית
  חדשות הערב, ערוץ 11, 19:58
  עינב שיף

  "אביעד משה מדבר", הייתה הכותרת על המסך של "כאן". המגישה של "חדשות הערב", מיכל רבינוביץ', הודיעה כי הכתבת שלי טפיירו ערכה "שיחה בלעדית מהכלא" עם האיש שתקף באכזריות בלתי נסבלת את רעייתו, שירה איסקוב, ועומד כעת למשפט בגין ניסיון רצח. בנוסף הוא מואשם בהתעללות בבנו התינוק, שעל פי החשד נכפה עליו לצפות בכל ההתרחשות המזוויעה.

   

  מאחורי המילים האלה, "אביעד משה מדבר" ו"שיחה בלעדית מהכלא", לא מסתתר הישג עיתונאי אלא החלטה איומה של חדשות "כאן". גרסתו כפי שנמסרה לאחד האירועים המזעזעים של השנים האחרונות לא עומדת בשום קריטריון עיתונאי סביר, וכל שכן נוכח היומרות של השידור הציבורי. "לא נהפוך לסוג של תוכנית בידור", אמר המנכ"ל אלדד קובלנץ בראיון ל"דה מרקר" על ההבדל החדשותי בין התאגיד לערוצים המסחריים. ובכן, לתת במה כמעט מופקרת לטיפוס כמו אביעד משה זה חמור הרבה יותר מעוד מבחן קלאבים או החידושים האחרונים בתחום הניתוחים הפלסטיים.

   

  מלכתחילה האייטם היה מועד לפורענות והמבנה שלו רק העמיק את הבור. קולו של משה הובא מספר פעמים, וביניהן חצצה הקריינות של טפיירו וההקלטה המצמררת (פועל שנשחק קשות אבל מוצדק מאין כמוהו בפרשה הזאת) שבה אמה של איסקוב מזעיקה עזרה. אה, וכמובן שאי־אפשר בלי סינק מטעם פרקליטו של משה. כלומר אין שום עדות לקיומו של הפורמט הזה שנקרא "שאלות", ובלעדיו מה ששודר היה נאום מקומם ומחליא של נאשם בניסיון רצח.

   

  באחד הקטעים, למשל, טפיירו מציינת שמשה מביע לראשונה חרטה בפומבי (אבל ממשיך להכחיש את כוונת הרצח). רגע לפני שמקפיצים את המשאית עם המדליות, הוא עוד העז לקונן על הסבל שנגרם לבנו, ש"הפך לקורבן – כל אחד מצביע עליו. הם השתמשו בילד והפכו את זה למעין שיח ציבורי". אכן, נמצאו האשמים: "הם"! ובמקום שבחדשות "כאן" יקשיבו לטקסט, יפנימו את המשמעות שלו ויחפשו אייטם שבאמת ישרת את האזרחים, טפיירו חתמה את הכתבה בכך ש"משה מבקש בכל דרך, רק להרחיק את בנו מאור הזרקורים". כן, אין ספק ש"שיחה בלעדית" עם התקשורת תסייע להגשמת היעד.

   

  שלשום התנצל התאגיד על הפרסום המוטעה, שלפיו ראש הממשלה הצטלם בחגיגיות עם "רוצח משוחרר" שנבחר להיות "המתחסן המיליון". לאור הכשל המוסרי אמש, מוטב שיבדקו אם נשארה במלאי עוד "סליחה" שהצופים זכאים לה.

   

  בקטנה 

  קלישאה ישנה אך נכונה גורסת שקללות וגסויות הן תמיד הראשונות להילמד בכל שפה. ובתקופה שבה המתח והפחד מסוגלים להכריע (אם טרם עשו זאת) כל אדם שפוי, נדמה שהיעילות שלהן גבוהה מאי פעם. אולי בגלל זה מוזר שעדיין לא נעשתה סדרה כמו "תולדות הקללות", שעלתה אמש בנטפליקס ומשמשת כמורה נבוכים היסטורי, בלשני, מגדרי ותרבותי עבור מילים שהנייר אולי מסוגל לסבול, אבל עדיף שלא. אמנם, לפעמים נדמה ש"תולדות הקללות" ובמיוחד המגיש ניקולס קייג' מתאמצים מדי להיות קלילים ומשעשעים, גם התרגום לעברית סובל מפגמים ומהחלטות תמוהות (למה צריך כוכביות צנזורה בסדרה שעוסקת, ובכן, בקללות?), ובכל זאת, הנושא מוצלח והשילוב בין מומחים לקומיקאים עובד. רק לא לשכוח לשטוף את המסך עם סבון בסיום.

   


  פרסום ראשון: 05.01.21 , 23:57