ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 01.02.2021
  שמור על העיתונאים
  חיים שיבי

  נכבדי, מפכ"ל המשטרה רב־ניצב יעקב שבתאי,

   

  כבר בימים ראשונים אלה לאחר כניסתך לתפקיד חיוני כי תשלח מסר אל הפיקוד ואל שורות שוטרות ושוטרי ישראל הנמצאים בחזית הסוערת של המאבק המשותף מול מגפת הקורונה והניסיון לאכוף תקנות סגר – בכל עיר, בכל מגזר. המסר, שהצורך בו גובר מיום ליום, הוא: בראותכם עיתונאי או עיתונאית וצלמי עיתונות בדרכם לזירת אירוע, או כשהם מתעדים את הנעשה בשטח – ראו בהם ממלאי חובה ובעלי זכות בכל משטר דמוקרטי ראוי לשמו. חובתם היא להגיע לזירה, לסקר ולתעד את הנעשה, להביא לציבור הרחב את תמונת המצב כמות שהוא.

   

  נכון, ברגעים לוהטים של עימותים, חסימות, אכיפה – קשה לזהות מי הוא מי. טלפונים סלולריים נשלפים ומתעדים, ותכנים מגיעים מיד אל הרשתות החברתיות. אך מי שאומר וגם זועק שהוא עיתונאי בתפקיד, ומנסה לשלוף תעודת עיתונאי – זכאי ליחס השמור לנושאיה של שליחות חיונית והכרחית: תיעוד מקצועי.

   

  עיתונאים וכלי רכב של צוותים מותקפים גם על ידי מפגינים. משומרי החוק לפחות יש לצפות להגן על התקשורת בעת מילוי תפקידה בשטח – וכמובן מפני עיכוב או פגיעה על ידי השוטרים, תוך הטמעת המסר: כן, יש לאפשר לתקשורת לעשות את שליחותה בשטח.

   

  תעודת עיתונאי ניתנת לעוסקים בתקשורת על ידי לשכת העיתונות הממשלתית ועל ידי אגודות וארגוני העיתונאים. ועדות חברות מוודאות זכאות. נכון, בעידן הרשת כולנו מדווחים ומצייצים מכל מקום ובכל זמן – ועדיין, על מי שזכאי לתעודת עיתונאי מוטלות חובות נוספות של עמידה מוקפדת בכל הוראות תקנון האתיקה של מועצת העיתונות.

   

  אפשר לתעד אירוע סוער מכמה זוויות, בדגשים שונים, בעריכה מגמתית. אפשר גם לפעול במיומנות כדי להביא סיקור מקצועי, כולל בקשת והבאת תגובות, ללא טיוח, ללא העדפות וזווית מוטה.

   

  כשרבים מצייצים בטוויטר שלוש פעמים ביום, ולפחות פעם אחת ביום כותבים גם בפייסבוק, וכשבכל יום נמצא תיעוד מצולם נוסף ביוטיוב, אפשר להבין את השאלה מה הופך עיתונאי לבעל זכות־יתר כשהוא פועל בשטח.

   

  כן, עדיין יש בשורות המקצוע כאלה הנושאים את שליחותם בכפוף לכל הוראות תקנון מועצת העיתונות. גם בחדר העריכה, גם ברגעים קשים בשטח. הוראה חד־משמעית שלך לשורות לראות בהם שותפים להגנת המרקם הדמוקרטי – נחוצה עתה יותר מאי־פעם.

   

  הכותב הוא חבר הנהלת אגודת העיתונאים בירושלים וראש צוות התגובות של מועצת העיתונות

   


  פרסום ראשון: 01.02.21 , 23:28