ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ממון • 14.05.2015
  צה"ל יקבל באיחור 
מובילי טנקים חדשים
  גוררים מתוצרת וולוו יגיעו רק בקיץ . הם יחליפו גוררי מאק בני 40 שנה, שחלקם נתקע במהלך "צוק איתן"
  ערן להב
  מאת אודי עציון

  באוגוסט הקרוב יקבל סוף סוף מערך התובלה של צה"ל תוספת חשובה, כאשר יגיעו לישראל הראשונים מבין יותר מ־100 גוררי וולוו FH16. מדובר ברכש מיוחד שעליו הוחלט עוד לאחר מבצע עמוד ענן בעזה ב־2012, אך יגיע לארץ רק בקיץ הקרוב. תחילת האספקה תוכננה במקור לינואר השנה.

  וולוו זכתה במכרז משרד הביטחון, ובצה"ל אומרים כי רק לאחרונה סיימה לבצע בגורר התקני שלה את השינויים שדרש הצבא, ביניהם התקנת גיר רובוטי המשודך למנוע המפיק 600 כוחות־סוס.

  מדובר בגוררים בעלי הנעה של 6x6, עם ממיר מומנט לזינוק בעלייה, תא שינה כפול עם מיטות באורך 1.96 מטר, ומערכת הידרואלית המקלה על הנהג להחליף את צמיגי הענק במקרה של תקר. בענף המשאיות טוענים כי דווקא שינויים נוספים שביקש הצבא לבצע במשאיות הם שעיכבו את האספקה. "הפעם לראשונה בחרנו משאיות לפי חישוב העלות שלהן לכל אורך מחזור החיים, כדי להגיע לבחירה הכי כלכלית", אמר גורם צבאי.

  כיום מתבסס צה"ל בשוטף על גוררים ותיקים של וולוו ומרצדס. בשעת הצורך מוצאים מיחידות מחסני החירום גוררים בני 30 ו־40 שנה, מתוצרת מאן הגרמנית ומאק האמריקאית. האחרונים יוצרו ב־1974־5, ונרכשו מייד אחרי מלחמת יום הכיפורים.

  "מדובר בכלים ותיקים, שנהגי המילואים שלהם הפגינו מקצוענות בצוק איתן, ונסעו איתם ימים שלמים בתנאים קשים, כמו היעדר מזגן", מסביר גורם צבאי. כדי לייעל את השימוש בגוררים מפעיל אותם צה"ל בשעת חירום לאורך היממה, עם צוות של שני נהגים: אחד נוהג ואחד ישן.

  במבצע נתקעו חלק מהמובילים בצידי הדרכים, ותוקנו בידי ניידות של מרכז הובלה. גורם צבאי אמר כי המצב מוכר וכי מבצע צוק איתן תפס את צה"ל באמצע מהלך גדול ויקר לשיפור המצב. "אחרי שבעמוד ענן יצאו מובילים רבים מהימ"חים ונתקעו, הפקנו לקחים, ואנו מצרפים לכל שיירת טנקים גורר רזרבי, ושולחים חוליות אחזקה להסתובב בשטח ולחפש כלים עם בעיות. כך הגענו במבצע הנוכחי לרמת כשירות גבוהה בהרבה".

  עם הגעת המובילים החדשים יתחיל צה"ל להוציא משירות את המאקים הוותיקים, ובמקומם יועברו למחסני החירום גוררים צעירים יותר, בני פחות מ־10. בהמשך מתכוכנן רכש של עוד מובילים, הפעם כנראה מתוצרת ארה"ב, מה שיאפשר את רכישתם באמצעות תקציב הסיוע הביטחוני האמריקאי.

   

  פינוי טנקים על מובילים ליד ה גבול עם עזה ב דרכם ל צפון מבצע צוק איתן של צהל ב רצועת עזה מוביל טנקים (עמית שאבי)
  פינוי טנקים על מובילים ליד ה גבול עם עזה ב דרכם ל צפון מבצע צוק איתן של צהל ב רצועת עזה מוביל טנקים
  עמית שאבי


  ---------------------------------------------------

  ---------------------------------------------------