שבת 11 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ממון • 14.06.2015
  מנהלים 
נגדי הסתה 
פרועה
  עו"ד אפי נוה, שמתמודד על תפקיד יו"ר לשכת עורכי הדין, נאלץ להתמודד גם עם קמפיין שמנהלת נגדו תנועת "אם תרצו" . הסיבה: תמיכתו במינוי עו"ד ערבי לוועדה למינוי שופטים
  עידן מוטולה
  מאת יורם ירקוני

  בעוד יומיים ייפתחו הקלפיות בבחירות לרשות לשכת עורכי הדין. האם 60 אלף עורכי הדין בישראל ירוצו להצביע? לפי רמת ההשתתפות הנמוכה בבחירות הקודמות, לפחות, רובם יישארו במשרדים. אבל דבר אחד ברור: גם למערכת הבחירות של לשכת עורכי הדין, כמו בבחירות לכנסת, חדר שיח בעל סממנים גזעניים ולאומניים.

  בשבועות האחרונים פירסם "ממון" ראיונות עם שניים מהמועמדים לראשות הלשכה, עו"הד טלי גוטליב ודורון ברזילי. עכשיו הגיע תורו של המועמד השלישי, עו"ד אפי נוה.

  לפי עו"ד נוה, המכהן כיו"ר ועד מחוז תל־אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין, יש מצוקה קשה במקצוע הנחשק. אלפים ללא עבודה, רבים שעובדים בשכר נמוך מאוד ואחרים שנאלצים להוריד תעריפים עד חוסר כדאיות כלכלית. ואם צריך תזכורת למצב של המקצוע: למחרת יום הבחירות יושבעו בטקס מפואר עוד כ־2,000 עורכי דין חדשים.

  נוה, בן 46 מרמת־השרון, אב לארבע בנות ונשוי לעורכת דין, מעיד על עצמו כמי שבנה את עצמו מלמטה במו ידיו. "לא קיבלתי ירושה מאף אחד", הוא אומר בגאווה. הוריו עלו בילדותם מעיראק. אמו היתה עוזרת גננת ואביו, ז"ל, היה מתווך. המשפחה התגוררה באשקלון.

  נוה מספר שכבר כילד חזו לו את המקצוע. בספר המחזור של היסודי, מתחת לתמונה שלו, רשמו הילדים "העו"ד". לדבריו, תמיד היה מדבר בשם הילדים ומגן עליהם בשלל נימוקים מתוחכמים. בשירותו הצבאי שובץ בפלס"ר שריון אך כעבור חצי שנה קטעה תאונת דרכים את שירותו הקרבי ומשם מצא עצמו ביחידת המחשבים של צה"ל. נוה לא נח לרגע ואת זמנו הפנוי ניצל ללימודי משפטים.

  לפני 20 שנה הוסמך כעורך דין לאחר שסיים לימודי משפטים באוניברסיטת ת"א. את ההתמחות עבר בבית משפט השלום בת"א אצל השופטת שרה דותן.

  ב־1999 הקים עם עו"ד אלישע אטיאס את משרד "אטיאס־נוה", המתמחה בליטיגציה בתחומי ביטוח ונזיקין. המשרד, צנוע למראה, ממוקם בבניין מעל הסנגוריה הציבורית. עובדים בו 22 עורכי דין ועוד שמונה עובדים. אשתו של נוה עורכת דין במשרד מסחרי אחר.

  המחוז בראשו עומד נוה הוא הגדול מכולם ומאגד כ־38 אלף עו"דים. כמו כן נוה מכהן כיו"ר ועדת האתיקה במחוז. הוא מזכיר מאוד בנימת הדיבור שלו, בשטף המלל, המרץ והירידה לפרטים, מועמד הרוצה להיבחר ליו"ר ועד עובדים במשק.

  אז מה הכי מטריד אותך במצב ה"עובדים" שלך?

  "מקצוע עריכת הדין נמצא במשבר קשה מבחינה כלכלית, מקצועית ואתית. מדי שנה מצטרפים אלפי עורכי דין חדשים לשוק. אין מי שעוצר את השטף. בנוסף, הכנסת מחוקקת חוקים שפוגעים בפרנסה של עורכי הדין. הרמה המקצועית הולכת ויורדת והיכולת להשתכר בכבוד נפגעה מאוד, שלא לדבר על הדימוי של המקצוע".

  על מה אתה מדבר?

  "בארבע השנים האחרונות שטף גל של חוקים פופוליסטיים את הכנסת. בגלל החוקים האלו עורכי הדין היום ובעתיד לא יוכלו להרוויח כראוי, וזה אומר שהם לא יכולים לעשות את העבודה המקצועית שלהם ברמה גבוהה ולתת שירות טוב לקהל. הח"כ לשעבר מאיר שטרית יזם הגבלת גביית שכר הטרחה בתחום הנדל"ן. הח"כ מיקי רוזנטל יזם חוק, שעבר בקריאה ראשונה, המגביל את שכר הטרחה שניתן לגבות מתביעות שמוגשות לביטוח הלאומי".

  אולי זה דווקא מקל על הציבור לשכור שירותי עריכת דין?

  "רוב התביעות נגד הביטוח הלאומי הן בסכומים קטנים של כמה עשרות אלפי שקלים. במצב החדש שעלול להיווצר, לעורכי דין לא יהיה כדאי לקחת תיקים של תביעות קטנות ואז הרבה אנשים יוותרו על הגשת תביעות, כי לבד הם יתקשו להתמודד מול ביטוח לאומי. אני מעריך שאם החוק יתקבל נראה שסך התביעות המוגשות לביטוח לאומי יירד. כלומר האזרחים יקבלו פחות כסף".

  יש עוד חוקים שאתה חושב שפוגעים בעורכי הדין?

  "החוק שיזמה ח"כ מרב מיכאלי, גישור חובה בגירושים, ייכנס לתוקף בקרוב. החוק יוביל למצב בו מגשרים, שאינם חייבים להיות עורכי דין, יעשו הסכמי גירושין. גם בני הזוג נפגעים כאן כי אין לצדם מישהו מקצועי שדואג לאינטרסים שלהם. כמו כן, צריך להחזיר את העיקרון של שכר טרחה מינימום ולהטיל עונש מאסר על מסיגי גבול מקצוע. כמו ברפואה".

  אז איך נלחמים בכנסת?

  "יש לי תוכנית להקים יחידת לוביסטים. הרעיון הוא שבכנסת יישבו עו"דים בשכר מטעם לשכת עורכי הדין, יעברו בין הוועדות, ידברו עם ח"כים וידאגו לאינטרסים של עורכי הדין".

  האם אתה גם בעד הגבלת מספר עורכי הדין החדשים הנכנסים לתחום, כחלק משימור המקצוע?

  "אנחנו לא 'גילדה' שרוצה לשמור את הכסף אצלנו. הבעיה היא שהיום בגלל הצפת המקצוע יש רבים ללא עבודה".

  אז תילחם במכללות?

  "זו לא הדרך. מה שצריך לעשות הוא להעלות את הרמה המקצועית. הבחינה שנעשית היום ללשכה היא מצחיקה. מדובר בבחינה אמריקאית המבוססת על שינון וזיכרון ולא על בדיקת ידע וניסיון מקצועי. צריך בחינה שתסנן יותר, כמו בכל המקצועות המקבילים היוקרתיים, למשל רפואה וראיית חשבון. צריך להוריד את רף המתקבלים ל־50% לפחות. כמו כן, צריך להאריך מחדש את תקופת ההתמחות משנה לשנתיים".

  התוצאה תהיה שהקדנציה של המתמחים כ"שליחים" במשרדים תוארך?

  "הארכת ההתמחות תלווה בפיקוח של הלשכה על המשרדים".

  נגד משוב השופטים

  במהלך תפקידו כיו"ר ועדת האתיקה וראש המחוז בלשכה של תל־אביב והמרכז קנה לעצמו נוה פרסום רב. זאת על רקע המאבק שניהלו ראשי המחוזות של הלשכה נגד השופטת ורדה אלשיך. נוה מתרפק על הפרשה, שזכתה לכינוי "הפרוטוקול המשופץ" ונהנה לספר עליה כל פעם מחדש. מבחינתו, מאבק כמו שהוא וראשי המחוזות ניהלו נגד ורדה אלשיך, הוא הדרך הנכונה להיאבק בשופטים שמעוררים מחלוקת.

  אתה מתנגד למשוב השופטים?

  "כן, לדעתי משוב השופטים הוא כלי פופוליסטי".

  בעבר דווקא תמכת בניהול המשוב.

  "נכון, אבל היום אני מבין את ההתנגדות למשוב מצד השופטים, כי גם שופט הוא בן אדם והוא לא רוצה לראות את שמו מרוח בתקשורת בהקשרים שליליים. היום המשוב מיותר כי המטרה כבר הושגה. המערכת המשפטית הרבה יותר קשובה לביקורת. כשיש שיתוף פעולה בין המערכת המשפטית לעורכי הדין משיגים הרבה יותר".

  אבל השופטים מחרימים את ראש הלשכה הנוכחי, המוביל את המשוב.

  "אני לא בעד חרם, כמובן, מצד שני צריך להבין שהשופטים מרגישים מבוזים ומושפלים מהמשוב".

  בכל זאת, הלשכה אינה רק איגוד מקצועי ויש לה השפעה על מערכת המשפט. מה עמדתך לגבי השאלות הבוערות שבין הרשות המבצעת – הממשלה, לרשות השופטת?

  "אני נגד שינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים. אני לא רוצה לראות שופטים שמונו לפי שיוך פוליטי ולא לפי הקשרים שיש להם עם פוליטיקאים, מימין או משמאל. כמו כן, אני דוגל בגישה השמרנית שבג"צ לא צריך להתערב בכל תחום מצד שני. הגישה שלי היא כמו הגישה של הנשיא לשעבר גרוניס והנשיאה הנוכחית של בית המשפט העליון, מרים נאור. אני תומך גם בגישת ה'סניוריטי' בבית המשפט העליון. זו שיטה טובה שהוכיחה עצמה כאשר השופט הוותיק ביותר, בכל פעם, מתמנה לנשיא".

  אם לא תרצו

  רק דבר אחד במרוץ לראשות לשכת עורכי הדין כואב מאוד לנוה ומכעיס אותו. זהו הקמפיין שמנהלת נגדו תנועת "אם תרצו" המזוהה עם הימין, שאומץ על ידי גורמים שונים גם בקרב עורכי הדין המתנגדים לו. תחת הכותרת "שומרים על הציונות בלשכה" קורא הארגון, שטוען כי הוא פועל לחיזוק ערכי הציונות, לא להצביע לנוה. זאת בין היתר בגלל שתמך במינוי העו"ד הערבי חאלד זועבי לוועדה למינוי שופטים. בסרטון שמזוהה עם התנועה, בדומה לקמפיין ההפחדה שניהל הליכוד, נאמר כי "נוה בונה על אחוזי הצבעה גבוהים אצל עורכי הדין הערביים". במהלך מערכת הבחירות גם הופצו לחברי הלשכה מסרונים נגד נוה, עם המילה "בוגד".

  נוה מגיב בזעם. "ההתארגנות של 'אם תרצו' נגדי חמורה מאוד. מנהלים נגדי קמפיין גזעני ומצמידים לתמונה שלי את הכתובת 'בוגד'. מה לארגון 'אם תרצו' ולבחירות ללשכה? הכל בגלל שמונה עו"ד ערבי. זו הסתה פרועה".

  נוה מסביר שהמינוי של זועבי מקצועי בלבד, כמובן, ללא קשר למוצאו או לדעותיו הפוליטיות. לראיה, הוא טוען, דווקא זועבי תמך במינוי השופט נעם סולברג לעליון. סולברג מתגורר בהתנחלות ונחשב בעיני אנשי שמאל לשופט ימני. נוה עושה שימוש בקמפיין כדי לנגח את יריבו: "מדוע ראש הלשכה דורון ברזילי, אינו מגנה את הקמפיין ולא אומר שזו הסתה פרועה"? הוא שואל.

  תגובתו של ברזילי ל"ממון": "גזענות היא דבר מכוער ואני מגנה אותה בכל פה. כל איש וכל אישה נמדדים רק לפי כישוריהם בלי הבדל של דת גזע ומין".

  תגובת דובר "אם תרצו", אשר סוזין: "במלחמת הסמסים יש כל מיני גופים ששולחים. אבל באתר אנו נוקטים בעמדה ברורה נגד נוה. המטרה והפעילות שלנו היא לפעול נגד גורמים אנטי ציוניים. זועבי הוא לא מינוי מקצועי אלא פוליטי. מי שלא מוגדר כציוני לא יכול לשבת בוועדה. יש את המחנה של ברזילי. זה מחנה שאנחנו רואים לנכון שצריך להיבחר ללשכה ואנחנו פועלים שלא יבחרו במחנה נוה. יצאנו עם הסרים שלנו ולדורון יש את המסרים שלו. האם דורון יודע על זה? בוודאי, לא שבאנו לו משום מקום, אבל עם דורון ובלעדיו קיבלנו החלטה שקולה".

  תגובת עו"ד טלי גוטליב: "אני מפצירה להצביע עבור מי שידאג לעורכי הדין במסירות והלוחמנות הראויות. כל רעשי הרקע לא מכבדים. הדעות הפוליטיות לא רלוונטיות לתפקיד שכל כולו שמירה על כבוד המקצוע".

   

  כלכלה אפי נוה עוד י"ר מחוז תלאביב ו המרכז צילום עידן מילמן ניתן לשימוש ללא תשלום  לשכת עורכי הדין בישראל טל 03-6905550 פקס 036911192  a_kami@netvision.net.il yoram yarkoni (עידן מילמן)
  כלכלה אפי נוה עוד י"ר מחוז תלאביב ו המרכז צילום עידן מילמן ניתן לשימוש ללא תשלום לשכת עורכי הדין בישראל טל 03-6905550 פקס 036911192 a_kami@netvision.net.il yoram yarkoni
  עידן מילמן


  ---------------------------------------------------
  עוד יומיים: בחירות ללשכת עורכי הדין
  ---------------------------------------------------
  "הבחינה שנעשית היום ללשכה היא מצחיקה. צריך בחינה שתסנן יותר ולהוריד רף המתקבלים ל־50% לפחות. צריך גם להאריך מחדש את תקופת ההתמחות משנה לשנתיים"
  ---------------------------------------------------
  "יש לי תוכנית להקים יחידת לוביסטים. הרעיון הוא 
שבכנסת יישבו עורכי דין בשכר מטעם הלשכה, יעברו בין הוועדות, ידברו עם ח"כים וידאגו לאינטרסים של עורכי הדין"