שישי 30 באוקטובר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אוטובוס סיני. פוטנציאל ל־ 200 מקומות עבודה חדשים בישראל
  ממון • 29.09.2015
  גולדן דראגון הסינית בוחנת ייצור אוטובוסים חשמליים בישראל
  מאת אודי עציון

  יצרנית האוטובוסים הסינית גולדן דראגון בוחנת ייצור של אוטובוסים חשמליים בישראל. כך נודע ל"ממון".

   

  מטרת הבדיקה היא לבחון את כדאיות ייצור האוטובוסים בארץ, תוך שימוש מירבי ברכיבים מקומיים, כמו סוללות ומרכב אלומיניום ממפעלים ישראלים. היעד הוא בעיקר ייצור לאירופה, שמעודד כיום מעבר לאוטובוסים נטולי זיהום מהמפלט.

   

  בזכות אמנות הסחר בין ישראל לאירופה, ייצור בארץ יכול לסייע בעקיפת מכסי המגן של האיחוד האירופי, שהופכים יצוא של האוטובוסים ישירות מסין ללא כדאי.

   

  גם לשוק הישראלי מתחילים להיכנס אוטובוסים חשמליים. חברת דן מפעילה אחד כבר שנתיים ומתכננת להשיק בשנה הבאה בת"א קו שיתבסס על אוטובוסים כאלה. גולדן דראגון, שנוסדה ב־1992, מייצרת כ־40 אלף אוטובוסים בשנה והיא חברה אחות לקינג לונג, יצרן סיני נוסף, המיוצג בארץ על ידי חברת כלמוביל.

   

  "מדובר עדיין בבדיקה, כאשר ההחלטה צפויה להתקבל עד סוף השנה", אומר דני בליליוס, מבעלי אוטו חן, יבואנית אוטובוסי גולדן דראגון. "ייצור בארץ עשוי להיות כדאי כבר בהיקף של 50 אוטובוסים בשנה. מדובר בפעילות ישירה של היצרן הסיני, שיכולה ליצור כאן כ־200 מקומות עבודה חדשים".

   

  אוטו חן, המשווקת את גולדן דראגון בשיתוף משפחת סלוקי, סיכמה באחרונה על עסקת ענק עם חברת דן, שהזמינה 137 אוטובוסים עירוניים בשווי כ־100 מיליון שקל. זוהי העסקה הגדולה הראשונה של גולדן דראגון בשוק החופשי בארץ. עד עתה מכרה אוטו חן את אוטובוסי גולדן דרגון בעיקר לסופרבוס שבבעלותה, למטרופולין ולמסיעים פרטיים. האוטובוסים שתרכוש דן באצעות החברה־הבת נהור נתיבי תחבורה הפועלת בדרום הארץ, מצוידים ברכיבים אירופים כמו מנועי פיאט־איווקו, מזגני סוטראק, אינטרנט אלחוטי, יציאות USB להטענת טלפונים חכמים, ומערכת "להבות" למניעת שריפות המיוצרת בקיבוץ להבות הבשן.

   

  מתחילת השנה עלו לכבישי הארץ 195 אוטובוסי גולדן דראגון והיא ממוקמת שנייה בטבלת המסירות של איגוד יבואני הרכב, אחרי מאן (234 אוטובוסים), לפני מרצדס (172) יוטונג הסינית גם כן (134) וחברת וולוו (125). רוב האוטובוסים הורכבו על שלדות שמגיעות מחו"ל באחד משני מפעלי ההרכבה המקומיים, מרכבים והארגז. בשבועות הקרובים תתחיל אוטו חן בייבוא אוטובוסי גולדן דראגון מונעים בגז ובחשמל.

   


  פרסום ראשון: 29.09.15 , 21:21