ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  זמנים בריאים • 30.09.2015
  האם אתם סובלים ממחלת מעי דלקתית?
  שיר־לי גולן

  מחלות מעי דלקתיות כמו מחלת קרוהן ומחלת קוליטיס כיבית פוגעות במעי הדק והגס, ולרוב מתחילות בין הגילים 15 ל־40, אף שהן יכולות להופיע בכל גיל. "הגורמים לא ידועים, אך מדובר בתהליך של דלקת מתמשכת ברקמת המעי", אומר ד"ר מתי וטרמן, מנהל תחום מחלות מעי דלקתיות ברמב"ם. איך תזהו אם אתם סובלים מאחת המחלות? להלן התסמינים העיקריים שיסייעו לאבחון המחלה:

   

  • כאבי בטן לא מוסברים ושלשול ממושך, לעיתים דמי.

   

  • ירידה במשקל, אנמיה, דימום מפי הטבעת, קושי בהתאפקות ודחיפות בהליכה לשירותים, חום, כאבי מפרקים, עייפות ופריחה.

   

  • אצל ילדים סימני האזהרה הם עיכוב בגדילה, כאבי בטן, אנמיה בגלל חוסר בברזל, עייפות/חוסר אנרגיה וחום.

   

  • בקרב 5%־10% מהחולים קיים סיפור משפחתי של חולה נוסף, בייחוד בסובלים ממחלת קרוהן. כיום ידועים יותר מ־160 גנים הקשורים להתפתחות דלקת כרונית של המעי. לכן אם אדם חש ברע, ויש לו קרוב משפחה עם קוליטיס או קרוהן, עליו להיבדק על ידי רופא ללא דיחוי.

   

  אמצעי האבחון החדשים למחלות האלה כוללים: בדיקות צואה לסמני דלקת, גלולה מצלמת של המעי הדק, וכן MRI של המעיים (בדיקה הנקראת MR אנטרוגרפיה). אמצעים חדשניים אלה אינם מחליפים אמצעים קונבנציונליים יותר, כמו תרביות צואה, בדיקות אנדוסקופיות, בדיקות דימות כגון CT של הבטן, בדיקות דם ועוד.

   

  חשוב לציין שניתן לטפל במחלה ולחיות חיים יצרניים ואיכותיים. מגוון הפתרונות התרופתי גדול, והמחקר בעשור האחרון יצר פריצת דרך משמעותית בקידום הבנת הגורמים למחלות ובפיתוח טיפולים חדשים ואמצעי מעקב אחר מצב הדלקת במעיים, כדי לרפא באופן מוחלט את הדלקת ולהעלים את הסימפטומים.

   


  פרסום ראשון: 30.09.15 , 16:28