ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  נחושים מתחת לכאפייה
  חדשות • 08.10.2015
  מסתערבים בפעולה
  תיעוד נדיר: עם כאפיות שמכסות את פניהם ולבוש אזרחי לחלוטין נטמעים לוחמי דובדבן בין מאות מיידי אבנים — עד שניתן האות למעצרים, והאקדחים נשלפים
  אליאור לוי ואלישע בן־קימון

  הם רגילים לפעול הרחק מעין המצלמות, מקפידים על חשאיות ללא פשרות, מסתירים את האופי האמיתי של עבודתם המסוכנת — כמו גם את הנשק האישי שלהם — מתחת לבגדים אזרחיים. הפלסטינים חוששים מהם, ובצדק. התפקיד שלהם הוא לעצור מתפרעים ולסכל אירועי טרור. אף פעם אי־אפשר לנחש מי מרעולי הפנים שמצטרף להפגנה הוא למעשה מסתערב מיחידת דובדבן.

   

  לעיני מצלמות העיתונאים הזרים הרבים שמסקרים את הנעשה בשטחים, בוצעו אתמול פעולת "קטיפה" של כוח מסתערבים מיחידת דובדבן של צה"ל. הפעולה התרחשה במהלך עימות אלים עם פלסטינים בסמוך בית־אל.

   

  מעט אחרי השעה 2 בצהריים החלה הפרת סדר אלימה שאותה אירגנו סטודנטים מאוניברסיטת ביר־זית ליד מפקדת אוגדת איו"ש. כמה מאות צעירים החלו ליידות אבנים, בקבוקי תבערה וצמיגים בוערים לעבר כוחות הביטחון שהיו במקום. המתפרעים הפלסטינים לא ידעו שבתוכם נטמע גם כוח המסתערבים של דובדן. כאפיות מכסות את פניהם, האקדחים מוסתרים תחילה היטב, והלבוש - כזה שנועד לאפשר ללוחמים להיטמע ככל האפשר בין זורקי האבנים. אחד המסתערבים היה לבוש בחולצה ועליה לוגו מותג האופנה היוקרתי "פראדה".

   

  בשיאם של העימותים ניתן האות, ואז תועד כוח המסתערבים כשהוא שולף נשקים, ועוצר שלושה צעירים פלסטינים שהשתתפו באירוע. עשרות פלסטינים שהיו לידם החלו להימלט מהמקום ברגע שהבינו כי מדובר במסתערבים.

   

  הכוח משתלט
  הכוח משתלט

   

   

  זה הרעיון מאחורי פעולות ה"קטיפה". לערער את הביטחון של מיידי האבנים. ליצור אצלהם את התחושה שכל רעול פנים שעומד לידם עשוי להיות מסתערב ישראלי. קבוצה של מתפרעים, שהייתה רחוקה יותר, החלה באותו הזמן ליידות אבנים לעבר המסתערבים, ואלה השיבו בירי באוויר. אחד העצורים, אחמד חאמד, נפצע קשה בראשו, ונבדקת האפשרות שנפגע מכדור שנורה או מאבן שהושלכה לעבר המסתערבים ופגעה בו.

   

  הפלסטינים מוטרדים כבר תקופה ארוכה מפעילותם של המסתערבים בהפגנות ומנסים בכל פעם למצוא דרכים להתמודד איתם. בעקבות האירוע אתמול נפוצו הוראות שנועדו לסכל חדירה של מסתערבים להפגנות. על פי ההוראות, על המפגינים להתגודד בקבוצות קטנות של עשרה אנשים לכל היותר, לבחור מילת קוד משותפת לחברי הקבוצה ולדרוש מכל רעול פנים שמבקש להצטרף לומר אותה. אנשים שמצטרפים במהלך ההפגנה חייבים להרים את החולצה כדי לוודא שאינם חמושים, ועל המפגינים להכניס את החולצה למכנסיים כדי להראות שאינם מחביאים נשק מתחת לחולצה. נוסף על כך נאסר על המפגינים להתקרב לקבוצה לא מוכרת של רעולי פנים משום שלטענת הפלסטינים, המסתערבים אוהבים להתקבץ יחד.

   

  בשבוע האחרון מבצעת יחידת דובדבן עשרות רבות של פעולות, מסביב לשעון, ואף לקחה חלק משמעותי במעצר חוליית הרוצחים של בני הזוג הנקין.

   

  בימים האחרונים אירעו בסמוך לבית־אל הפרות סדר חמורות. למרות מאמצי צה"ל להגביל את הפרות הסדר לשטחי הרשות הפלסטינית, היו כמה אירועי ירי לכיוון עמדת צה"ל ביישוב. באחת הפעמים זוהתה פגיעה בבית. "כבר יותר משבועיים שהאירועים הולכים ומחמירים, והתדירות שלהם רק גוברת", אומר קב"ט היישוב יהודה דנה. "כל שעות היממה מגיעים לפאתי היישוב, מרחק של 600-500 מטר מקווי הבתים, עשרות צעירים ערבים ומתחילים ליידות אבנים, לשרוף צמיגים ולזרוק בקבוקי תבערה".

   

  המסתערב לובש פראדה
  המסתערב לובש פראדה

   

   

  התושבים טוענים שצעירים בני הכפר גילבון הסמוך מצליחים ליידות את בקבוקי התבערה בעזרת קלע דוד היישר לתוך החצרות שלהם. אחד מבקבוקי התבערה התלקח בחצר ביתו של דוד דרעי. "בלילה של צאת שמחת תורה בדיוק הגעתי מהתפילה וראיתי את הגינה בוערת. האש בערה בסמוך לבלוני הגז בחצר ורק בנס לא היו כאן נפגעים. מפחיד להתמודד עם דברים כאלה".

   

  מחיר האלימות
  מחיר האלימות