שבת 21 בספטמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  גופת החבל בזירת הפיגוע בפסגת זאב, אתמול | צילום: גיל נחושתן
  חדשות • 13.10.2015
  "הילד הזה דקר ילד שיצא מחנות ממתקים, למען השם"
  זעקות כאב של ילד החרידו אתמול בצהריים את השלווה בשכונת פסגת זאב • אחמד (13) וחסן (15) מנסארה פצעו אנושות בן 13 שרכב על אופניו • מוקדם יותר פצעו קשה את יוסף בן־שלום • "לילדים האלה היה רוע בעיניים"
  רועי ינובסקי, יעל פרידסון ואליאור לוי

  אחר צהריים, אופניים, חנות ממתקים. ילדות ירושלמית. ופתאום — סכין, יריות, דם על הכביש. זירת פיגוע. זה היה הסיפור של ירושלים אתמול: עיר ללא תמימות, עיר ללא שקט, עיר שבה מפגש של שני נערים בני 13 באמצע היום הוא אירוע טרור.

   

  שני נערים, אחמד מנאסרה (13) ובן־דודו חסן מנאסרה (15) יצאו אתמול אחר הצהריים מביתם שבבית־חנינא. שני נערים, שני מחבלים. לפי חלק מהעדויות, הם עצרו באחת החנויות שברחוב הניידות בפסגת זאב וניסו לבדוק האם המוכר במקום הוא ערבי. הם פנו אליו בשפתם, ומשזה השיב להם בערבית, הניחו לו לנפשו והמשיכו בדרכם.

   

  הם הגיעו מרחוב הארבעה בירושלים אל רחוב השישה־עשר ושם נתקלו בקורבן הראשון — יוסף בן־שלום. הם דקרו אותו בחזהו, פצעו אותו באורח קשה והמשיכו בדרכם במעלה הרחוב. בן־שלום, בינתיים, הצליח בשארית כוחותיו לסמן לאוטובוס שחלף במקום לעצור. שני המחבלים המשיכו בדרכם. כשהגיעו כמעט עד לקצה הרחוב, הבחינו בנער בן 13 על אופניו, לאחר שיצא מחנות הממתקים הסמוכה. ייתכן שראו אותו באותה החנות כמה פעמים קודם לכן — הם הרי גרים לא רחוק משם, וילדותם עברה עליהם, כמו ילדותו, ברחובות ירושלים. בלי להסס הם שלפו את הסכין.

   

  "הילדה שלי הייתה שם, לא יותר מעשרה מטרים ממנו", סיפר לאחר מכן שרון בן־שושן. "הם הסתכלו עליה, ואז הסתכלו עליו — ואז צעקו 'אללה הוא אכבר' ודקרו אותו. הוא התעשת מהר, קלט שזה פיגוע והחל לרוץ לכיוון השני ולצעוק 'מחבל, מחבל', אבל הם רדפו אחריו ודקרו אותו עוד פעם, ליד החנות". המוכר בחנות הממתקים, שסייע בחבישתו של הנער לאחר מכן ובטיפול בו, סיפר שהוא עוד הספיק לבקש ממנו: "תציל אותי". הנער הובהל אל בית־החולים הדסה הר הצופים, שם טיפלו הרופאים בפצעי הדקירה בחלק גופו העליון, נאבקו על חייו, ובשעות הערב דיווחו כי מצבו השתפר מעט, אך הוא נותר אנוש.

   

  שני הנערים ניסו להימלט לכיוון שדרות משה דיין, על פסי מסילת הרכבת הקלה, והמבוגר שביניהם, חסן מנאסרה, שלף את סכינו והסתער לעברם של קצין ושוטר מג"ב שהיו בניידת. הם הבחינו בו, קראו לו לעצור, אך הוא לא עצר, והם ירו לעברו.

   

  "ראיתי אותם אחרי שהם דקרו את הנער", שיחזר אזרח שהיה במקום. "העדפתי לרוץ אחר המבוגר יותר מביניהם, כי הנחתי שאת הקטן יותר יצליחו לנטרל, אלא שלפתע, בעודי רודף אחריו, צעקו לי שהמחבל השני נמצא מאחוריי". אותו אזרח, שהיה חמוש במקל, כמעט הפך באותו הרגע לקורבן פיגוע בעצמו. "הוא הצליח להתחמק ממני והמשיך לרוץ, אבל קיבל מכה ממכונית שחלפה במקום, והסכין עפה לו מהיד. נתתי לו מכה עם מקל בראש והמשכתי לרוץ אל עבר המחבל הגדול יותר". בסופו של האירוע שכבו שני הנערים המחבלים על הכביש — חסן מנאסרה בן ה־15 חוסל, ובן־דודו אחמד בן ה־13 נותר פצוע קשה.

   

  "עמדתי עם הילדים שלי במרפסת", סיפרה לאחר מכן מיטל פרנסי. "לילד הזה היה רוע בעיניים. הוא דקר ילד שיצא מחנות ממתקים, למען השם".