רביעי 15 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  הריסת ביתו של אחד המחבלים מחוליית סילוואן ב־2003
  חדשות • 13.11.2015
  בתי המחבלים ייהרסו
  "חשש לפגיעה בבתי המשפחות יוצר הרתעה אצל המחבלים", קבעה נשיאת בית־המשפט העליון מרים נאור ודחתה את העתירות נגד הריסת בתי רוצחיהם של דני גונן, מלאכי רוזנפלד ובני הזוג הנקין • קרובי משפחות הנרצחים: "מעשה נכון לחיזוק ההרתעה"
  תלם יהב ואלישע בן קימון

  בפסק דין שניתן אתמול קבעו שופטי בג"צ שאין מניעה להרוס את בתי המחבלים החשודים ברצח מלאכי רוזנפלד (25), דני גונן (25) ובני הזוג נעמה ואיתם הנקין (30) ז"ל, מלבד בית אחד שבו משפחת המחבל מתגוררת בשכירות, והיא תסולק ממנו.

   

  השופטים, נשיאת בית־המשפט העליון מרים נאור, חנן מלצר ונעם סולברג, דנו ב־11 עתירות שהגישו בני משפחות המחבלים ושכניהם, נגד הריסתם של שישה מבנים. מדובר בבתיהם של מאעד צאלח גמעה חאמד ושל עבדאללה מניר צאלח אסחאק בסילוואד, החשודים ברצח מלאכי רוזנפלד ז"ל, בבתיהם של יחיא מוחמד נאיף עבדאללה חג' חמד, כרם לוטפי פתחי רזק וסמיר זהיר אברהים כוסא בשכם, החשודים ברצח בני הזוג הנקין ז"ל, ובביתו של מוחמד חוסני חסן אבו שאהין בקלנדיה, שנאשם ברצח דני גונן ז"ל.

   

  בעתירות, שהוגשו באמצעות המוקד להגנת הפרט, נטען שמדובר בהפרת הדין הבינלאומי ושאין הוכחה לכך שהריסת בתים אכן משיגה הרתעה.

   

  הנשיאה נאור לא קיבלה את הטענה. "חשש לפגיעה בבתי משפחות המחבלים, יוצר הרתעה אצל מחבלים", כתבה בפסק הדין. "הריסת בתים היא אמנם צעד חריף וקשה – בעיקר משום פגיעתו בבני משפחת המחבל שלעתים לא סייעו בידו ולא ידעו על תכניותיו – אולם, בהינתן הכוח ההרתעתי בשימוש בתקנה, לעתים אין מנוס מלעשות בה שימוש".

   

  נעמה הנקין
  נעמה הנקין

   

   

  הבית היחיד לגביו פסק בג"ץ שלא ייהרס הוא הבית בסילוואד בו התגורר עבדאללה אסחאק, החשוד ברצח מלאכי רוזנפלד. מדובר בדירה שכורה בבניין בן שמונה קומות, שבה מתגוררים כיום אחיו ואחותו של המחבל. הנשיאה נאור קבעה שבשל הזיקה החלשה בין המחבל לבין הדירה, הבניין לא ייהרס. עם זאת חייבה נאור את בעל הדירה לפנות ממנה את בני משפחתו של אסחאק, עד ל־17 בחודש.

   

  בני משפחות הנרצחים חיזקו אתמול את ההחלטה. "זה צדק שהיה צריך להיעשות", אמרו במשפחת הנקין. "צדק חלקי וראשוני, אבל זה המעשה הנכון כדי לחזק את ההרתעה, ולמנוע מעשי רצח אכזריים ונוראיים נוספים".

   

  דבורה גונן, אמו של דני ז"ל, שבדיון שעבר בעתירה ננזפה על ידי הנשיאה נאור, אמרה שאינה מצטערת על דבריה. "היום מבינים שהייתה חשיבות לדברים שאמרתי, ואני לא מצטערת לרגע", הסבירה. "רציתי שבג"ץ יבין שהדיון הוא לא על הריסת קירות אלא על מדיניות ההרתעה שחייבים לשמר".

   

  אליעזר רוזנפלד, אביו של מלאכי ז״ל, טען שההחלטה שלא להרוס את הדירה השכורה בה התגורר אסחאק היא קשה. "כשהבן שלי נרצח לא בדקו איפה הוא גר, אלא רצחו אותו בגלל שהיה יהודי", אמר בכאב.

   

  איתם הנקין
  איתם הנקין

   

  דני גונן
  דני גונן

   

  מלאכי רוזנפלד
  מלאכי רוזנפלד