שישי 19 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ג'יין בורדו. 244 השמעות בגלגלצ ל'איך אפשר שלא'
  7 לילות • 17.11.2015
  לבן על לבן
  ללא אף שיר מזרחי, ללא זמרות ועם הרכבי אינדי בצמרת. מערכת '7 לילות' השיגה את רשימת השירים והאמנים הכי מושמעים בגלגלצ בשנה האחרונה והיא תשמח אדם אחד במיוחד: השרה מירי רגב
  רז שכניק

  במלחמה שנפתחה בין שרת התרבות והספורט מירי רגב לגלגלצ על עתיד הפלייליסט נזרקו הרבה מילים, האשמות וטענות, אבל פרט משמעותי אחד כמעט ולא הופיע: המספרים. כעת, '7 לילות' חושף את רשימת עשרת השירים המושמעים ביותר בגלגלצ מתחילת השנה ועד ל־31 באוקטובר, המתבססת על נתוני חברת 'מדיה פורסט'. הניטור נעשה על פני כל שעות היממה ולכן כולל את כל סוגי הפלייליסט בגלגלצ.

   

  הנתונים יעודדו בוודאי את השרה רגב, לקראת תחילת הדיונים בכנסת והצעת החוק שהיא מבקשת לגבש בנוגע להמשך פעילות התחנה הצבאית. השיר המוביל ברשימה, 'איך אפשר שלא', שייך להרכב האינדי ג'יין בורדו. הטיול בשוליים ממשיך גם במקום השני, שם נמצאת להקת מונטי פיורי עם 'כלום לא נגמר'. המקום השלישי שייך כבר לעילי בוטנר וילדי החוץ הפופולריים עם 'טיפות'. שמות מוכרים אחרים ברשימה הם התקווה 6 עם שני שירים, עברי לידר, נתן גושן וגיא ויהל. בעשירייה הפותחת ישנם שני שירים באנגלית - Angel של עומר נצר (מקום שביעי) ו־Custom של הקולקטיב (מקום 10). שירים כמו 'מסתובב' של אביב גפן ומתי כספי, 'מתוק כשמרלי' של אליעד נחום או 'דרך השלום' של פאר טסי לא נכנסו, על אף ששלושתם כיכבו כמובן בפלייליסט. ברשימה של תחנת הרדיו המצליחה בישראל אין מקום גם לשיר של זמרת (מלבד סולנית ג'יין בורדו), מוזיקה מזרחית או שיר חדש של אייקון ישראלי מהגוורדיה הוותיקה.

  האמנים הישראלים הכי מושמעים בגלגלצ השנה
  האמנים הישראלים הכי מושמעים בגלגלצ השנה
   

  "שיר שכל המדינה מזמזמת מסתפק לפעמים רק בשתי השמעות ליום", מסביר בכיר בתעשיית הרדיו. "השמעה אחת של 'דרך השלום' בגלגלצ שקולה לשמונה של ג'יין בורדו, האלמונית יחסית. לכן בתחנה שמים דגש על הפחות מוכרים, בהנחה שאת הלהיטים טוחנים בכל מקום. צריך לזכור גם שבלילה, גלגלצ משדרת רצועות אינדי ושם כמה מהשירים האלה צוברים השמעות".

   

  עם זאת, לא מעט שאלות מתעוררות לאור הרשימה. היחס לאמנים ותיקים, למשל. גידי גוב, שלום חנוך, ריקי גל, נורית גלרון, גלי עטרי, דויד ברוזה, ארקדי דוכין, אתניקס, דני סנדרסון, בועז שרעבי, שמעון בוסקילה, אייל גולן, שרית חדד, שלומי שבת, יהודה פוליקר ואהוד בנאי - כולם הוציאו במהלך השנה האחרונה שירים חדשים. אף אחד מהם לא ברשימה. נכון שחלק מאותם אמנים מפונקים לרוב על ידי גלגלצ בזכות הקלאסיקות שלהם. אלא שגם ברשימת האמנים הכי מושמעים קשה למצוא אותם: אריק איינשטיין ז"ל סוגר אותה עם 575 השמעות. מעליו שמות כמו דודו טסה, אביתר בנאי, אברהם טל, הפרויקט של עידן רייכל ובראש צועד עברי לידר.

   

  מונטי פיורי. 213 השמעות בגלגלצ ל'כלום לא נגמר'
  מונטי פיורי. 213 השמעות בגלגלצ ל'כלום לא נגמר'

   

   

  גם המוזיקה המזרחית לא העפילה לרשימות הטופ־10 שלפניכם. לא אמנים עם קילומטראז' להיטים כמו קובי פרץ, חיים משה, דודו אהרון וליאור נרקיס, לא שיתוף הפעולה של עומר אדם ומשה פרץ וגם לא שמות חדשים יחסית כמו עדן בן־זקן. כמו כן, השרה רגב חוזרת וטוענת שגלגלצ לא משקפת את טעם החיילים. לפי רשימת השירים היא צודקת, למעט התקווה 6 ועברי לידר. שמות כמו רותם כהן, עומר אדם, משה פרץ, הראל סקעת ועידן עמדי, הנחשבים בתעשיית המוזיקה כחמישה שמות חזקים בקרב קהל לקראת גיוס או בגיל צבא והוציאו שירים חדשים השנה, לא נמצאים לא ברשימת השירים המושמעים ולא ברשימת האמנים. עם זאת, ישנו מתאם סביר בין רשימת האמנים המושמעים לבין השמות הבולטים בסקר שערך מועדון 'יותר' של האגודה למען החייל לבחינת העדפות החיילים - בשניהם כיכבו עידן רייכל, הדג נחש, מוש בן ארי והתקווה 6. עם זאת, המקום הראשון ברשימה של 'יותר' - שלמה ארצי - לא נמצא בין עשרת הזמרים המושמעים בגלגלצ מתחילת השנה.

  השירים הלועזיים הכי מושמעים
  השירים הלועזיים הכי מושמעים
   

  גם ברשימה של עשרת השירים הלועזיים המושמעים ביותר, מככבים שמות שלא בדיוק מככבים במיינסטרים: במקום הראשון נמצא I don't Want to Change You של דמיאן רייס, שאמנם זכה לחשיפה נאה בתחילת הקריירה שלו אולם לא הפך לסופרסטאר במקומותינו. במקום השני נמצא Put Your Number in My Phone של אריאל פינק, יוצר אינדי בולט ומחונן, אבל בוודאי לא קול מוכר בכל בית. בהמשך הרשימה ניתן למצוא אמנים ואמניות מוכרים כמו סיה, ריהאנה (עם קניה ווסט ופול מקרטני), וואן ריפאבליק ואחרים.

   

  לזכותה של גלגלצ יש לומר שהיא מקדמת אמנים ושירים שצריכים את החשיפה ברדיו יותר מזמרים כמו שבת ופוליקר או קרן פלס. בכך התחנה גם ממלאת את תפקידה כרדיו ציבורי שאמור להעניק משבצות לאמנים שלא ימצאו את מקומם ברדיו המסחרי. "אבל זו רשימה שנראית רע מאוד, כמעט מופרכת", מוסיף בכיר בחברת תקליטים, "כי היא לא סותרת שום דבר מהטענות של מירי רגב או מאיה בוסקילה. או במלים אחרות, זה לא משקף את טעם הקהל, גם לא את הלהיטים הגדולים של השנה. ומה זה כן משקף? את הרצונות של גלגלצ ואת שאיפותיה לגבי אילו אמנים לקדם".

   

  בעקבות פניית 'ידיעות אחרונות', הועברו מגלגלצ נתונים הנוגעים לפילוח השירים החדשים שהושמעו השנה בתחנה. על פי הנתונים, בשנה האחרונה נכנסו 135 שירים ישראליים לפלייליסט. מתוכם 43 של אמנים חדשים (32 אחוז); 31 מגיעים או מזוהים עם הפריפריה (23 אחוז); 32 בעלי צליל מזרחי/ים־תיכוני מובהק (24 אחוז); 74 שירי פופ (55 אחוז); 34 מושרים על ידי נשים (25 אחוז); 24 מושרים באנגלית (18 אחוז); ו־18 שייכים לאמנים ותיקים (13 אחוז).

   

  עילי בוטנר וילדי החוץ. 213 השמעות בגלגלצ ל'טיפות'
  עילי בוטנר וילדי החוץ. 213 השמעות בגלגלצ ל'טיפות'

   

   

  מגלי צה"ל נמסר בתגובה: "גלגלצ משדרת בכל יום מאות שירים במגוון רחב של סגנונות והרכבים, ולכן רשימת עשרת השירים או המבצעים אינה מייצגת ואינה משקפת את הקו המוזיקלי בתחנה. כל שיר שמגיע נבחן בפני עצמו, ללא קשר למוצאו, מינו או גילו של המבצע. המאזינים סומכים עלינו, שנדע להגיש להם את השירים החדשים הטובים ביותר, לצד קלאסיקות מוכרות וידועות. המגוון והשילובים הייחודיים - זו נוסחת ההצלחה של התחנה. אנו משקיעים מאמצים רבים כדי לקלוע לטעמו המוזיקלי של כלל הציבור בישראל, ובכך אנו נבחנים בכל יום. נתוני ההאזנה הגבוהים של התחנה מוכיחים, פעם אחר פעם, כי למרות הטענות אנו מצליחים לקלוע לטעמם של מיליוני מאזינים מידי יום. אנו מודים על האמון הרב שאנו מקבלים מהמאזינים ומבטיחים להמשיך לשרתם נאמנה".

   

  התקווה 6. 192 השמעות ל'מה שיהיה יהיה' ו-177 ל'בעולם שלה' בגלגלצ
  התקווה 6. 192 השמעות ל'מה שיהיה יהיה' ו-177 ל'בעולם שלה' בגלגלצ

   


  פרסום ראשון: 17.11.15 , 10:41