ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ילדי קבוצת הפועל כפר־סבא שקד | צילום: ראובן שוורץ
  ספורט • 19.11.2015
  לקט־סל חוקים משלו
  36 דקות ב־6 חלקים, 4 שחקנים על המגרש בכל קבוצה, סל נמוך וכדור קטן • תכירו את ליגת הקט־סל לכיתות ה'־ו', שבה צומחים כוכבי העתיד
  ברק חקלאי

  אם תשאלו את עומרי כספי, גל מקל או יוגב אוחיון מהו הזיכרון הכי מוקדם מהקריירה שלהם, רוב הסיכויים שהם יענו לכם שזה היה אי שם בגיל 11־10, כשלבשו לראשונה את גופיית המשחק של קבוצת הקט־סל וערכו את הפרמיירה שלהם בעולם הכדורסל באופן רשמי.

   

  עם השנים הליגה המיוחדת שבה משחקים ילדים בכיתות ה'־ו' עברה לא מעט שינויים, אבל העיקרון נשאר זהה. "המטרה של הליגה היא לא לשים דגש על תחרותיות", מסביר רכז הליגות של איגוד הכדורסל, נפתלי גושן. "ליגת הקט־סל הוקמה אי שם בשנות ה־80 כדי להפוך את התפתחות השחקן הישראלי ליותר מסודרת עם שדרה ברורה: בית ספר לכדורסל, קט־סל, ילדים, נערים, נוער, בוגרים".

   

  מצד שני, בניגוד לליגות שמעליה מבחינת גיל, חוקי המשחק בקט־סל שונים לחלוטין. אם בבוגרים משחקים ארבעה רבעים, בקט־סל ההתמודדות מחולקת לשישה חלקים בני שש דקות כל חלק (סה"כ 36 דקות). גם כמות השחקנים שונה. כיום משחקים בקט־סל ארבעה מול ארבעה, לעומת חמישה מול חמישה בעבר. "רצינו לרווח את המשחק ולתת לילדים יותר אפשרות להתבטא", מוסיף גושן.

   

  כדי למנוע אפשרות שכבר בגיל צעיר ייווצרו מעמדות והיררכיות ברורות בקבוצה, הגבילו את כמות החלקים שבהם שחקן אחד יכול לשחק לשלושה בלבד. זאת אומרת שהכוכב הכי גדול של קבוצה ישהה על המגרש לא יותר ממחצית מזמן המשחק. בנוסף, כל שחקן מתוך ה־15 שנרשמים בטופס חייב לשחק לפחות בחלק אחד מתוך השישה.

   

  עוד שינויים: גובה הסל נמוך משמעותית – 2.60 מ' לעומת 3.05 מ' בגילים המבוגרים יותר. בליגות הקט־סל משחקים עם כדור במשקל של עד 500 גרם (כדור 5) במקום עם כדור 7 שבו משתמשים כבר בגיל נערים ושוקל קצת יותר מקילו אחד. "גם מתכונת המשחקים שונה", מציין גושן. "יש אמנם 62 מחוזות, אבל המשחקים מתקיימים פעם בשבועיים כשבכל ליגה 9־8 קבוצות". מנהל הליגות גם זוכר רגע מיוחד שקרה אי שם בשנות ה־80: "בעבר היינו עושים אירוע סוף עונה ביישובי הפריפריה, מביאים את האלופות של כל המחוזות, מחלקים גביעים ועורכים משחקי ראווה בין כוכבי הצפון לדרום עם השתתפות של שחקני נבחרת ישראל הבוגרת. זו הייתה חגיגה של ממש. לא אשכח את אחד האירועים שבהם השחקן המצטיין הצעיר היה לא אחר מאשר נדב הנפלד, שלימים הפך לאחד השחקנים הגדולים בישראל. זה אולי מה שהכי מיוחד בליגה הזו".

   

  הפועל כפר־סבא שקד כמשל

   

  בישראל יש מאות אגודות כדורסל. חלקן גדולות, רובן בינוניות, ויש אפילו כמה קטנות עם קבוצות בודדות. הפועל כפר־סבא הוא אחד המועדונים היותר גדולים עם כ־2,000 ילדים רשומים. בכלל, כפר־סבא נחשבת לאחת מערי הספורט המובילות בישראל עם מחלקות נוער גדולות גם בכדורגל ובכדורעף.

   

  להפועל כפר־סבא בכדורסל אמנם יש קבוצת בוגרים בליגה השנייה, שחלק מרכזי מהסגל שלה מורכב משחקנים שהחלו את דרכם כבר בגיל 8 בבית הספר לכדורסל של המועדון, אבל אין ספק שגולת הכותרת היא מחלקת הנוער וקבוצות הקט־סל שבה הילדים עושים את דרכם הראשונה. 8 קבוצות קט־סל יש למועדון, בכל אחת מהן בממוצע יש 15 ילדים. אחת הקבוצות היא הפועל כפר־סבא שקד, המודרכת ע"י המאמן יונתן זמרי בן ה־29. הקבוצה מורכבת מילדים בכיתה ה' ובינתיים עושה חיל ומדורגת במקום הראשון במחוז רעננה עם שלושה ניצחונות ואפס הפסדים.

   

  הקבוצה כבר הספיקה לנצח את מכבי הוד־השרון ב־22 הפרש, את הפועל חוף־השרון הנחשבת ליריבתה העיקרית על תואר האליפות ב־25 הפרש וגם את אליצור רעננה ביום שלישי האחרון. למרות המאזן המושלם, זמרי שהחל לאמן כבר בגיל 16 ואף עבר במחלקת הנוער של מכבי ת"א, דווקא חושב על דברים אחרים: "לפני זכייה בתארים, במועדון שמים דגש קודם כל על הביחד של השחקנים. אסור לשכוח שמדובר בילדים שעבורם זו חוויית כדורסל ראשונה בחיים".

   

  המאמן מספר שבקבוצתו 17 שחקנים משלושה בתי ספר שונים בעיר. "הם משחקים פעם בשבועיים ומתאמנים ארבע פעמים בשבוע, שזה הרבה מאוד. ילד בגיל הזה במועדונים אחרים מתאמן פעמיים בלבד". בכפר־סבא גם שומרים על המשכיות. זמרי אמנם מאמן את הילדים זו השנה הראשונה, אך קודם לכן עבד איתם אייבי זברי שאימן אותם במשך ארבע שנים מכיתה א'.

   

  למרות השינויים הרבים שעברה הליגה מבחינה מקצועית, אם זה משך זמן המשחק או כמות השחקנים על המגרש, לזמרי עדיין חורה שבגיל כל כך צעיר לא מעט קבוצות מחפשות קודם כל את הניצחון במקום את הלימוד ופיתוח השחקן: "לצערי הרבה מאמנים ואגודות שמים דגש על ניצחון בכל מחיר ולא על פיתוח שחקנים פוטנציאליים. הדבר בא לידי ביטוי בכך שאם יש שחקן גבוה מאוד מעמידים אותו מתחת לסל והוא זורק ולוקח ריבאונד עד שהוא קולע, במקום לתת לו לנסות ולהוביל כדור ולפתח אצלו את השליטה והמיומנויות עם הכדור".

   

  barak.haklai@gmail.com