שלישי 24 בנובמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  עודד נצר
  חדשות • 06.12.2015
  שנה לאסון הנפט בעברונה
  החקירה תקועה, השיקום מתעכב, השמורה בסכנת התייבשות - אבל הצבאים חוזרים
  עמיר בן־דוד

  שנה לזיהום הגדול בעברונה, החקירה עדיין תקועה, שיקום השמורה לא מתבצע, הנפט עדיין מכסה את הקרקע, ושדה התעופה שנבנה בעובדה יוצר איום חדש. עם זאת, היקף הנזק כנראה נמוך משחששו תחילה.

   

  מתוך חמישה מיליון ליטר נפט שזרמו אז בשמורת עברונה בערבה, חלק גדול נשאב, חלק התאדה, אבל להערכת המשרד להגנת הסביבה עדיין נותרו בשטח כ־700 אלף ליטר, שנספגו בקרקע והפכו לשכבת אספלט אטומה לאורך ערוצי הנחלים.

   

  אחרי האירוע הבטיחו במשרד להגנת הסביבה חקירה מהירה ואינטנסיבית נגד חברת קצא"א והקבלן שעבד במקום, אולם נכון להיום היא רחוקה מסיום. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "החקירה בעיצומה".

   

  ברשות הטבע והגנים החליטו "לקלטר" את השטח כולו - כלומר לעבור עם כלי מיוחד שישבור את שכבת הנפט ויאפשר למים ולחמצן לחדור דרכה. מנכ"ל הרשות, שאול גולדשטיין, מאמין שהפרויקט יצא לדרך בזמן הקרוב, ומציין בסיפוק שהממצאים בשטח מראים שאוכלוסיית הצבאים לא עברה פגיעה משמעותית והם חוזרים למקום.

   

  מבדיקת "ידיעות אחרונות" עולה שגם קצא"א עדיין לא ביצעה את כל השינויים שדרש ממנה המשרד להגנת הסביבה. עם זאת, בדו"ח שהכין מנהל מחוז דרום במשרד, גיא סמט, נאמר שפעולות שכבר בוצעו הקטינו את הסיכון לשמורה ולמפרץ אילת. מקצא"א לא נמסרה התייחסות.

   

  ל"ידיעות אחרונות" נודע כי לאחרונה התגלתה בעיה חדשה: כדי למנוע סכנת שיטפונות בשדה התעופה הבינלאומי החדש שנבנה בימים אלה בעובדה הוקמו סביבו סוללות עפר גדולות. כעת מסתבר שהסוללות עוצרות את מי השיטפונות שהיו זורמים לעברונה, דבר שעלול לגרום בעתיד למצוקת מים בשמורה.