ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אבוקסיס עם היו"ר אבו־יונס, אתמול | צילום: עידו בקר
  ספורט • 24.12.2015
  הבא בתור
  בני־סכנין הפכה בשנים האחרונות לתחנת רכבת למאמנים • האם יוסי אבוקסיס, שקיבל אתמול את התפקיד, יצליח לחמוק מהסוף של רוב קודמיו? • המבחן שלו מתחיל מחרתיים מול מכבי חיפה
  מיקי שורץ

  יוסי אבוקסיס מונה אתמול למאמן בני־סכנין עד תום העונה, במקום אלי כהן המפוטר. הוא ישתכר 35 אלף שקל בחודש, וקיבל הבטחה לעונה נוספת אם הקבוצה תישאר בליגה. המבחן שלו לא יהיה רק בחילוץ הקבוצה מהתחתית, אלא גם בהתמודדות עם תופעה שמעיבה על סכנין בשנים האחרונות – תחלופת מאמנים יוצאת דופן.

   

  צילום: עידו בקר

  צילום: עידו בקר

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "השאיפה שלנו היא למנות מאמן במטרה לחדש איתו חוזה בעונה הבאה, ולא לפטר אותו בהמשך", אמר השבוע גורם בסכנין. "הסטיגמה שנוצרה לנו אינה נכונה".

   

  יש סיבה לכך שהמילים "מאמן" ו"פיטורים" מופיעים באותו משפט שאמר הגורם. מאז חזרה לליגת העל בעונת 2007/8, סכנין החליפה לא פחות מ־12 מאמנים בשמונה עונות וחצי. הרשימה כוללת, בין השאר, את מרקו בלבול, שלומי דורה, גיא לוי, אייל לחמן, אלישע לוי, סלובודן דראפיץ', פרדי דוד. היחידה שמנצחת אותה, בקושי, בתחרות הלא נעימה הזאת היא בית"ר ירושלים, עם 13 מאמנים בתקופה הזאת.

   

  "אנחנו ארבע שנים בתפקיד, מה שהיה קודם לא קשור אלינו. אצלנו פוטרו שלושה מאמנים", אומר גורם בהנהלה. "לא רק בסכנין מפטרים, אבל כאן זה מקבל ביטוי גדול יותר, כי זאת סכנין וקל לתקוף אותה". ובכל זאת, הנתונים לא משקרים. מה גורם לחוסר היציבות? ייתכן שאת התשובות אפשר למצוא בקדנציה של אלי כהן.

   

  קנדיל | צילום: ראובן שוורץ
  קנדיל | צילום: ראובן שוורץ

   

  כהן נחת בסכנין לפני שנה, ב־5 בדצמבר 2014, במקום גיא לוי, שגם הוא פוטר. כהן הוביל את סכנין למקום הראשון בפלייאוף התחתון, ונמנע לחלוטין מקרבות התחתית נגד הירידה. גם הקיץ היה אופטימי. וויאם עמאשה החליף את מוחמד גדיר, כהן לחץ להחתים את ז'אורז'יניו הברזילאי (כעת ברור שמדובר בהצלחה מסחררת), אברהם פאס חזר ממכבי חיפה, פיראס מוגרבי נשאר. בסכנין ציפו להיאבק על מקום בפלייאוף העליון, אבל המשבר היה בלתי נמנע.

   

  מתחילת העונה התמודד כהן עם קללות בלתי פוסקות מצד חלק מהאוהדים, שכעסו על ייבוש שחקני הבית, ובראשם ספסולו של השוער מחמוד קנדיל לטובת רן קדוש. הם קיללו בכל אימון, עודדו את היריבה במשחקים ולחצו על ההנהלה בניסיון ליצור סביבת עבודה בלתי אפשרית.

   

  בעיה חמורה לא פחות הייתה היחסים עם מספר שחקני בית, שניסו למנוע את המשך עבודתו של כהן בתחילת העונה. "מדובר בעיקר בשחקנים ותיקים שיצאו להגנת חבריהם, שלא קיבלו קרדיט מאז שכהן קיבל את המשרה", טוען מאמן עבר במועדון. "זה קרה בסכנין גם בעבר. היו סיטואציות שבהן הקבוצה הייתה על סף ירידה, ושחקנים שיש להם דלת פתוחה אצל ההנהלה אמרו את דעתם. ההנהלה מתייעצת ושומעת להם. זה לא קיים בהרבה מועדונים בארץ".

   

  היו"ר מוחמד אבו־יונס עמד לצידו של כהן. "תעשה מה שתרצה, תרכיב את מי שאתה חושב שמתאים", תמך בו היו"ר. אבל הסדק הלך והתרחב, עם ויכוחים על שעות האימונים ותקרית עם אברהם פאס שהתחבק עם אוהדים שקיללו את המאמן. אבו־יונס המשיך להעניק לו גיבוי, אבל מעמדו של כהן בקרב השחקנים הלך והתערער.

   

  בסופו של דבר, כהן פוטר כי המשיך להתעקש על קדוש. שנה ושבועיים אחרי מינויו, הוא הצטרף לרשימת מאמנים ארוכה שלא שרדו בסכנין ("היינו חייבים לעשות זעזוע", הסביר אבו־יונס). מיד עם פיטוריו, חזר קנדיל להרכב – וספג שער באשמתו הישירה שהוביל להפסד 1:0 להפועל רעננה. אגב, זה לא מנע מהאוהדים לקלל דווקא את קדוש ואת מאמן השוערים אלי בכר.

   

  "לא היה לכהן קל עם הסיטואציה", אומר אחד השחקנים, "בסופו של דבר, הוא שילם את המחיר". כהן עצמו סירב להתייחס, אך בסביבתו העידו: "היחסים היו טובים מאוד עם אבו־יונס, שתמיד גיבה אותו. האכזבה היחידה של כהן היא מכך שבסוף היו"ר לא עמד בלחץ. כהן אהב את המקום, למרות הקשיים".

   

  לדברי גורם בקבוצה, חלק מההתנהלות נובעת מהקהילתיות של סכנין. "ראשי המועדון גרים בתוך העיר, ויש להם מגע יומיומי עם האוהדים והשחקנים", אומר גורם בקבוצה. "הם יושבים באותם בתי קפה ומסעדות. כל חבר הנהלה פוגש לפחות פעם ביום שחקן אחד מחוץ למגרש, ולכן הלחץ פה שונה. זה משפיע. בעתיד ההנהלה תלמד איך להתנתק מאותם רעשים, שקשה לשלוט עליהם. היא עושה שינויים גדולים ועובדת בצורה שיטתית כדי להשתלט על הלחץ".

   

  גם אבוקסיס יפגוש בקרוב את הלחצים הללו. "הוא מקבל קבוצה טובה", אומר גורם במועדון. "הוא בא למקום טוב ויצטרך להתמודד עם כמה בעיות, כולל סוגיית השוערים קנדיל וקדוש. הוא יהיה חייב לעגל פינות, אבל גם להיות חזק ולעמוד על שלו". היו"ר אבו־יונס הוסיף: "אפשר לראות שיוסי הצליח היכן שעבד. מבחן התוצאה יהיה כבר בשבת".

   

  אבוקסיס, שפוטר לפני שבועיים מבני־יהודה, כבר העביר את אימון הבכורה. הוא מבין לאן הגיע, ודיבר על חשיבות האוהדים. "צריך להחזיר את אמון הקהל. כשהוא תומך, הוא עוזר לקבוצה", אמר המאמן החדש. "יש לי דרך ואני מקווה שכולם ילכו לפיה. יש פה שחקנים טובים וצריך להוציא יותר ממה שהקבוצה השיגה".