המרצה באוניברסיטה: "חלאה ניאו־נאצית" השרה שקד: "חופש השיסוי"

ד"ר למדעי המדינה ופרופ' לכימיה תקפו את השרה שקד בעקבות אישור חוק העמותות - והיא הגישה תלונה למשטרה • בנט: "ההסתה החמורה ביותר נגד שר משפטים מאז קום המדינה" • האוניברסיטה: "לא אחראים להתבטאויות מרצים"

"חלאה", "ניאו־נאצית" ו"טינופת" — כך כינה אתמול ד"ר עופר כסיף, מרצה בחוג למדעי המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים, את שרת המשפטים איילת שקד בפוסט שפירסם בעמוד הפייסבוק שלו. בתגובה הגישה שקד תלונה במשטרה על הסתה.

 

ד"ר כסיף, שביקש למחות על אישור חוק העמותות של שקד, שיתף פוסט שכתב קודם לכן עמיתו לאקדמיה, פרופ' עמירם גולדבלום, ובו נראית שקד כשעל גופה תמונה של גופות גברים אפריקאים. גולדבלום, פרופ' לכימיה תרופתית בבית־הספר לרוקחות, כתב לצד התמונה "ידיך מלאו דם" והאשים את שקד בקבלת תרומה מאיש העסקים היהודי־בלגי סרג' מולר, שנעצר על ידי האינטרפול בחשד שסחר בנשק עם גורמי פשיעה וטרור במדינות בדרום אמריקה ובאפריקה.

 

כסיף לא הסתפק בשיתוף התמונה, אלא הוסיף עליה טקסט חריף משלו: "בארץ בושתי השקד צורח", כתב. "החלאה הניאו־נאצית הזו לא רק אחראית ושותפה לפשיזציה של ישראל, אלא גם שותפה עקיפה לרצח עם באפריקה ולפשעים נגד האנושות. כבר כלו המילים במילון באמצעותן ניתן להגדיר את הטינופת הזו".

 

בתגובה למתקפה הגישה שקד תלונה במשטרה על הסתה ואמרה: "היום נחצה הקו העדין בין חופש הביטוי לחופש השיסוי, אשר מזהם את השיח הציבורי. אני בטוחה שרשויות אכיפת החוק יטפלו במקרה בצורה הראויה".

 

הפוסטים שפירסמו כסיף וגולדבלום | צילומים מהפייסבוק
הפוסטים שפירסמו כסיף וגולדבלום | צילומים מהפייסבוק

 

 

 

 

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, פנה לנשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' מנחם בן ששון, ודרש ממנו תגובה מיידית. "מדובר בהסתה החמורה ביותר נגד שר משפטים מאז קום המדינה", אמר. "האקדמיה לא יכולה להפוך לזירה של הסתה נגד השר האמון על רשויות המשפט. אני דורש לטפל בעניין באופן מיידי על מנת שיהיה ברור שתופעות כאלו לא יחזרו משום צד של המפה הפוליטית".

 

פרופ' בן ששון הבטיח לבדוק את הנושא, אולם בתגובה רשמית שהוציאה האוניברסיטה נאמר כי "האוניברסיטה איננה אחראית להתבטאויות של מרציה, ואין זה מתפקידה לטפל בהן, כל עוד אין מדובר בניצול של הבמה האקדמית להפצתן. ככל שמישהו סבור שיש בהתבטאות זו או אחרת הסתה או עבירה על חוקי המדינה — עליו לפנות לרשויות אכיפת החוק".

 

בעקבות הסערה הוריד פרופ' גולדבלום את הפוסט וכתב כי הוא "מגנה כל שימוש בביטויים קיצוניים". לצד זאת הביע תמיהה על "ההתנפלות" של שקד על הפוסט שלו, בעוד היא מתעלמת מסרטוני איומים והסתה רבים, ביניהם כאלה של "אם תרצו". עוד לדבריו, שקד הייתה אמורה להחזיר את הכספים שקיבלה ממולר ולהתנער ממנו.

 

ד"ר כסיף לא נהג כמו עמיתו אלא המשיך במתקפה וכתב: "כבוד הוא לי לעמוד מול החלאות האלה, שלצד משנתם המאוסה הם ניחנים גם בכישורי סילוף ושקר לא קטנים". אמש הוסיף כי "מציאות חריפה מצריכה לא פעם תגובה חריפה, ומי שצריך לתת איזשהו הסבר להתנהלות ולרדיפה של ארגוני זכויות אדם וארגוני שמאל זו ממשלת ישראל".

 

עופר כסיף
עופר כסיף

 

פייסבוק
פייסבוק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "המרצה באוניברסיטה: "חלאה ניאו־נאצית" השרה שקד: "חופש השיסוי""
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים