ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ׳׳ž׳™׳œ ׳¡׳œ׳ž׳Ÿ
  חדשות • 30.12.2015
  לא יישב בכלא
  בית־המשפט העליון הותיר על כנה את הרשעתו של אורי לופוליאנסקי, אבל התחשב במצבו הבריאותי • ההחלטה הדרמטית: ראש עיריית ירושלים לשעבר ומייסד "יד שרה" ירצה שישה חודשי עבודות שירות במקום 5 שנות מאסר
  יעל פרידסון ותלם יהב

  "הוא כולו חייב, גם כולו זכאי". במילותיו אלה של הרב קוק סיכם שופט בית־המשפט העליון ניל הנדל את פסק הדין בערעורו של ראש עיריית ירושלים לשעבר ומייסד ארגון "יד שרה", אורי לופוליאנסקי.

   

  שופטי בית־המשפט העליון אומנם הותירו על כנה את הרשעתו של לופליאנסקי בעבירות של קבלת שוחד, אך התחשבו במצבו הבריאותי והפכו את גזר הדין החמור. במקום שש שנות מאסר שגזר עליו בית־המשפט המחוזי ירצה לופוליאנסקי עונש קל של שישה חודשי עבודות שירות.

   

  בשנים 2006-2000 העבירו הלל צ'רני ועד המדינה שמואל דכנר ז"ל תרומות בהיקף של מיליוני שקלים ל"יד שרה". בית־המשפט המחוזי קבע כי הכסף נועד לרתום את לופוליאנסקי לסייע בקידום פרויקט הולילנד.

   

  בית־המשפט העליון דחה את ערעורו של לופוליאנסקי על עצם ההרשעה וקבע כי גם כספים המועברים לארגון צדקה יכולים להיחשב לשוחד. "פרשת השוחד הוכחה אפוא — וכיעורה רב", כתב השופט עוזי פוגלמן. "מיליוני שקלים זרמו מבעלי אינטרסים ל'יד שרה'. עשרות אלפים לישיבת בנו של לופוליאנסקי. אדם רב מעלות וזכויות עירב את מפעל חייו הנעלה במסכת שחיתות שלטונית".

   

  עם זאת, בית־המשפט קיבל את חוות הדעת הרפואית שהגיש לופוליאנסקי, שעבר בשנים האחרונות טיפולי כימותרפיה קשים בגלל מחלת הסרטן. "השפעת המאסר על מצבו הרפואי — באיזון עם שיקולי ענישה אחרים — מצדיקה הפחתה של עונשו באופן שזה לא יכלול מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח", כתב השופט פוגלמן.

   

  לופוליאנסקי הגיב בדמעות של שמחה ושל הקלה למשמע הכרעת הדין. מבית־המשפט מיהר לעלות לקברו של הרב יוסף שלום אלישיב ומשם הלך להתפלל בכותל. אחר הצהריים הוא הגיע לבית "יד שרה", שם חיכו לו תומכיו. "אחרי הודאה בפה מלא לקב"ה", אמר, "אני רוצה להודות לאשתי, לילדיי, לבני משפחתי, ולבני משפחתי המורחבת והאוהבת — משפחת 'יד שרה'".

   

   


  פרסום ראשון: 30.12.15 , 00:05