yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: שאול גולן
  חדשות • 18.01.2016
  היסטוריה לגיל הרך
  עד היום התייחסו אל מעונות היום כ"תמריצים לאמהות עובדות" • עתה קבעה ועדה בראשות מנכ"ל משרד רה"מ כי יש להעביר אותם לאחריות משרד החינוך • המשמעות: צוות יותר מקצועי ופיקוח הדוק • עכשיו הכל תלוי בתקציב
  תמר טרבלסי - חדד

  החלטה היסטורית: האחריות על מעונות היום לגילאי 0־3 תועבר ממשרד הכלכלה למשרד החינוך כדי ליצור רצף חינוכי מגיל לידה עד כיתה י"ב וכדי להבטיח טיפוח וטיפול איכותי בפעוטות. כך ממליצה ועדה בין־משרדית בראשות מנכ"ל משרד הממשלה. עם זאת בדו"ח הוועדה שהגיע לידי "ידיעות אחרונות" הובהר כי משרד החינוך הודיע למנכ"ל משרד ראש הממשלה שלא יוכל לקבל עליו את האחריות על המעונות בלא תוספת תקציב משמעותית.

   

  כיום כ־270 אלף מתוך כלל הילדים בגילאי 0־3 בארץ נשארים בבית עם האמהות או עם מטפלות, כ־116 אלף (23%) נמצאים במעונות יום המפוקחים על ידי משרד הכלכלה, וכ־100 אלף נמצאים במסגרות ללא פיקוח. על פי המועצה לשלום הילד והקואליציה לגיל הרך, עשרות אלפי פעוטות שוהים במעונות שבהם התנאים מחפירים.

   

  היסטורית, מעונות היום לגילאי 0־3 הוגדרו כתמריץ לאמהות לצאת לעבודה ולא כמוסד חינוכי, ולכן הם נמצאים באחריות משרד הכלכלה (התמ"ת לשעבר). הדבר מתבטא ברמת ההכשרה של הצוות המטפל ובפיקוח על המעונות, שעוסק בעיקר בסוגיות של רישוי ובטיחות ולא בנושאים פדגוגיים. במעונות היום גם לא עוסקים באיתור ובגילוי של כשלים ולקויות אצל הילדים ואין תשתית לטפל בהם ועוד.

   

  לאורך שנים טענו אנשי חינוך כי המסגרות לתינוקות ולפעוטות חייבות להיות חלק בלתי נפרד ממערכת החינוך מאחר שמדובר בשנים קריטיות להתפתחות הילד. "בתקופה זאת מתעצבות ומתפתחות יכולותיו השכליות והחברתיות של הילד, והיעדר טיפול נכון עלול ליצור פערים", אומרת יערה שילה, רכזת הקואליציה לחינוך מלידה.

   

  "השקעה בגיל הרך יכולה לחסוך למדינה מיליארדים בעתיד. על פי מחקרים של הבנק העולמי, כל דולר שיושקע בצורה נכונה בגיל הרך יחסוך בעתיד 7 דולרים על טיפולים פרה־רפואיים, על הוראה מתקנת ועל תיקון ליקויים נפשיים ופדגוגיים שלא עלו עליהם בגיל הצעיר", אומרת ד"ר שולמית ביסמנובסקי, יו"ר ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל ומומחית לחינוך בגיל הרך. "האחריות לחינוך ילדינו אינה דומה לתכנון כביש, ולכן מקומה הטבעי הוא תחת כנפיו של משרד החינוך".

   

  כעת, בהחלטה היסטורית, קובעת המדינה בראשונה כי על מעונות היום להיכנס תחת אחריותו של משרד החינוך ולהפוך למוסדות חינוכיים ולא "שמרטף". חברי הוועדה, שכללה גם את הממונה על התקציבים באוצר ואת מנכ"לי משרדי החינוך והכלכלה, קבעו בהחלטתם כי "יש לראות בטיפול איכותי בגיל הרך השקעה ולא הוצאה". חברי הוועדה הדגישו כי מערכת החינוך רואה בטיפול ובחינוך של התינוק והפעוט מטרה, וכי בכל גיל זקוק הילד למסגרת חינוכית שבה יש דמויות חינוכיות מקצועיות הדואגות לצרכיו ההתפתחותיים. עם זאת הוסיפו כי שמירה על האינטרסים של שוק העבודה היא תנאי בל יעבור: "מורכבותו של הנושא נובעת מכך שהוא מייצג מתח בין שני יעדים חברתיים־כלכליים: האחד מענה לתנאי חיוני המאפשר להורים לצאת לעבודה באופן מלא, והשני הוא הצורך של ההורים ושל המדינה במערכת המבטיחה את שלומם, את בטיחותם ואת התפתחותם התקינה של תינוקות ופעוטות עד גיל 3. ההעברה למשרד החינוך תייצר איזון אופטימלי בין שני השיקולים", נכתב בדו"ח.

   

  "המעבר למשרד החינוך הוא צעד ראשון", אומרת יערה שילה, רכזת הקואליציה לחינוך מלידה. "מיד אחריו יש להגדיל באופן מיידי את מספר המעונות כדי לקבל אליהם עוד עשרות אלפי ילדים, השוהים ב'מחסני ילדים' לא מפוקחים ולא בטיחותיים, ולשנות את התפיסה וההדרכה המקצועית לצוות הקיים".

   

  עם זאת בדיוני הוועדה הובהר כי גם אם הממשלה תאמץ את ההמלצות — רק אם יועבר גם תקצוב של יותר ממיליארד שקל יוכל משרד החינוך להתחיל ליישם את המעבר באופן הדרגתי כבר בשנת הלימודים הקרובה.

   

  הקואליציה לחינוך מלידה, המאגדת את פורום ועדי ההורים היישוביים, ארגונים אקדמיים בהובלת המכללות לחינוך בית ברל ואפרתה ומנהלי מעונות שהובילו מאבק ליצירת רצף חינוכי תחת המסגרת של משרד החינוך, מברכת על החלטת הוועדה. נציג ההורים בקואליציה, פז כהן, הבהיר כי הקואליציה תיאבק ליישום ההמלצות ולהעברת התקציבים הדרושים לכך למשרד החינוך. "הוכחנו שאנחנו יודעים לנהל מאבקים ציבוריים משמעותיים ונבטיח שההמלצות לא יעלו אבק על המדפים", אמר.

   

  yed660100