yed300250
הכי מטוקבקות
  לא ויתר. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין
  ממון • 19.01.2016
  שני שליש מהח"כים לא ויתרו על הכסף
  סאגת תוספת השכר מגיעה לסיומה: רגע לפני פרסום הרשימה המלאה בידי חשבות המשכן, בדיקת "ממון" חושפת כי רק 35 חברי כנסת חתמו על הוויתור להעלאת שכרם ב־600 שקל - מתוכם 3 בלבד מהליכוד
  עמיחי אתאלי

  שלשום היה היום האחרון שעד אליו נדרשו כל חברי הכנסת להודיע לחשב המשכן האם הם מוותרים על עליית שכרם לחודש ינואר 2016. מתן האפשרות לכל חבר כנסת להצהיר האם הוא מוותר על העלייה בשכרו הייתה סופה של סאגה ממושכת סביב שכרם של הח"כים.

   

  בימים הקרובים צפויה הכנסת לפרסם רשימה שמית של הח"כים שויתרו על עליית השכר. בדקנו אתמול בקרב 93 הח"כים שעליית השכר הזו רלוונטית עבורם, כיצד בכוונתם לנהוג. העלייה לא תשפיע על 27 ח"כים נוספים המכהנים בתפקידים של שרים, סגני שרים וראש הממשלה עצמו - מכיוון שאלה מקבלים את שכרם מהמשרד הממשלתי שבראשו הם עומדים ולא מתקציב הכנסת.

   

  לפני מספר חודשים החליטה ועדת הכנסת להמשיך את מדיניות הצמדת שכרם של חברי הכנסת לשכר הממוצע במשק, כפי שקורה בכל חודש ינואר. אלא שהשנה קרו דברים קצת אחרים. לאחר שבחודש נובמבר קיבלה ועדת הכנסת את אותה החלטה, הציע יו"ר הוועדה ח"כ דוד ביטן לבצע שני שינויים בחוק: האחד הוא ניטרול רכיב עליית שכר המינימום מתוך שיעור עליית השכר הממוצע במשק. השנוי השני שהציע ביטן היה לקבוע בחוק כי כל חבר כנסת יוכל להודיע לחשבות הכנסת כי הוא מוותר על עליית השכר המגיעה לו.

   

  שתי הצעותיו של ביטן התקבלו ובימים האחרונים כשפורסמו נתוני השכר הממוצע במשק, שעלה בשנת 2015 ב־2.3% ובנטרול אחוז ובנטרול עליית שכר המינימום, אמור שכרם של הח"כים לעלות ב 1.3%: תוספת של כ־520 שקל לשכר הברוטו של הח"כים, כאשר בהצטברות תוספות נוספות תגיע התוספת ל־600 שקל.

   

  יצא צדיק: יאיר לפיד ויתר על הכסף
  יצא צדיק: יאיר לפיד ויתר על הכסף

   

  במסגרת בדיקת "ממון" הצהירו אתמול 35 חברי כנסת על כך שהודיעו לחשב הכנסת חיים אבידור על רצונם שלא לקבל את ההעלאה (ראו רשימה). שימו לב שמהבדיקה עולה כי אף אחד מחברי הרשימה המשותפת, הבית היהודי, מרצ, ישראל ביתנו, או מחברי סיעת ש"ס לא ויתר על עליית שכרו. כאמור, בימים הקרובים יפורסמו נתוני האמת ובכך ניתן יהיה לאמת את הצהרתם של הח"כים. יש להדגיש כי על פי החלטת ועדת הכנסת, הח"כים יכולים לוותר על עליית שכרם גם במהלך השנה וברגע שיחתמו על הטופס. רבים מהח"כים שלא ויתרו על עליית השכר מצהירים כי יתרמו את סכום התוספת למטרות חברתיות כלשהן, אך לא ניתן לדעת אם יעשו זאת ובאיזה סכומים. אחד מהם שכבר תורם בפועל הוא ח"כ מאיר כהן מיש עתיד, שחתם בחודש יולי על הוראת קבע למשך שנה לאגודה למלחמה בסרטן. כהן כבר חתם על הטופס של חשבות הכנסת והודיע כי ברגע שהוראת הקבע שלו תסיים, יוותר על עליית שכרו כמו כל שאר חבריו לסיעה. כל חברי מרצ טוענים כי יתרמו את עליית שכרם.

   

  חברת הכנסת סתיו שפיר הסבירה אמש את העובדה שאינה מוותרת על עליית השכר ברצונה לנתב את הכסף למקום שהיא רואה כחשוב באמת: "אני רוצה להחליט בעצמי למי אני תורמת את זה "אמרה שפיר והוסיפה: "כמובן שמדובר בהעלאת שכר טיפשית ומיותרת שהתנגדתי לה לאורך כל הדרך. מתן האופציה של לבחור היא מבזה".

   

  יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ דוד ביטן הבהיר אמש כי מבחינתו מדובר בשלב הראשון "תיקון החוק בדבר ויתור אישי על תוספת השכר הוא תיקון ראוי מאחר והוא מאפשר ויתור אישי ולא כוללני. אני מתכנן לקדם שלב שני לחקיקה, בו ועדה בראשות שופט בדימוס או בכיר אחר תקבע את תנאי השכר של כל הבכירים במגזר הציבורי - כך נוציא את הנושא מידי הכנסת".

   

  ח"כים שלא ויתרו על התוספת. הליכוד: יולי אדלשטיין, בני בגין, נאוה בוקר, נורית קורן, אורן חזן. המחנה הציוני: מנואל טרכטנברג, רויטל סוויד, יואל חסון, איתן ברושי, מיכל בירן, קסניה סבטלובה, יעל כהן פארן. ישראל ביתנו: אורלי לוי אבקסיס. יהדות התורה: מנחם אליעזר מוזס. הבית היהודי: שולי מועלם.

   

  ויתר על התוספת. יאיר קיש
  ויתר על התוספת. יאיר קיש

   

  ח"כים שטוענים כי יתרמו את התוספת. הליכוד: שרן השכל, מיקי זוהר, ענת ברקו, אברהם נגוסה, אמיר אוחנה. הבית היהודי: בצלאל סמוטריץ'. כולנו: מירב בן ארי, רחל עזריה, מייקל אורן. המחנה הציוני: ציפי לבני, סתיו שפיר. ישראל ביתנו: סופיה לנדבר. מרצ: זהבה גלאון, אילן גילאון, עיסווי פריג', מיכל רוזין, תמר זנדברג. הרשימה המשותפת: דב חנין.

   

  ח"כים שלא ענו לפניית "ממון". הליכוד: אבי דיכטר, צחי הנגבי. ש"ס: יעקב מרגי, יואב בן צור, יצחק וקנין. הבית היהודי: ניסן סלומינסקי, מרדכי יוגב. ישראל ביתנו: אביגדור ליברמן, חמד עמאר, רוברט אילטוב, עודד פורר. יהדות התורה: אורי מקלב, ישראל אייכלר. הרשימה המשותפת: איימן עודה, מסעוד גנאים, ג'מאל זחאלקה, אחמד טיבי, עאידה תומא סלימאן, עבד אל חכים חאג' יחיא, חנין זועבי, טלב אבו עראר, יוסף ג'בארין, באסל גטאס, אוסמה סעדי, עבדאללה אבו מערוף.

   

  attali.ami@gmail.com

   

   

   

  גם הוא יצא צדיק: יצחק (בוז'י) הרצוג
  גם הוא יצא צדיק: יצחק (בוז'י) הרצוג

   

  משה גפני ויתר על התוספת
  משה גפני ויתר על התוספת

   


  פרסום ראשון: 19.01.16 , 21:36
  yed660100