yed300250
הכי מטוקבקות
  איך להיפטר מאנרגיות שליליות | איור: ערן מנדל
  זמנים מודרנים  • 25.01.2016
  איך להיפטר מאנרגיות שליליות?
  אנו חיים במדינה לחוצה ומלחיצה, בפחד מתמיד, ללא ביטחון תעסוקתי, מוצפים חרדות ועמוסי דאגות. בקיצור, האנרגיות השליליות עטות עלינו מכל כיוון ומאיימות על שלוות נפשנו, אבל אפשר להיפטר מהן - בנפש, בשכל, בגוף וגם בבית. איך עושים זאת? בעזרת המדריך הקליל והיעיל שלפניכם, כמובן
  ענת לב-אדלר

  איך להיפטר מאנרגיות רגשיות שליליות

   

  הרבה מהאנרגיות השליליות שאנחנו סוחבים ברגשות שאנחנו חווים. רגשות של כעס, תסכול, קנאה, עלבון, פחד ואחרים, שעולים ומציפים אותנו בנקודות שונות בחיים. אבל האם אכן מדובר ברגשות שהם בהכרח שליליים? ואולי אנחנו פשוט טועים בהגדרה ומפספסים את כל המסר?

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "אין דבר כזה רגשות שליליים", מכריזה הפסיכותרפיסטית ד"ר רונית נשר. "אם אנחנו כועסים זה שלילי? ואם אנחנו עצובים זה שלילי? יש מין נטייה פופוליסטית כזו לחלק גם את הרגשות שלנו לחיוביים ושליליים, לטובים ולרעים, ובקופסה של השליליים אנחנו מאחסנים את כל הרגשות שקשה לנו להכיל. כך יוצא שאנחנו למעשה מוציאים חוזה על משפחה שלמה של רגשות ואומרים שהיא שלילית, ומן הסתם לא מצליחים ליהנות מהמתנות שהרגשות הללו נועדו לתת לנו". 

   

   

   

  איזו מתנה יכול לתת לי הכעס? או התסכול?

   

  "מתנות חשובות מאוד. כמה מהפכות חברתיות חשובות התחילו מכעס ומתסכול, אז איך אפשר להגיד שזה שלילי? או למשל קנאה - קנאה גורמת לנו להבין למה אנחנו כמהים ועוזרת לנו להכיר את עצמנו. אז לפני שאנחנו מלמדים את עצמנו איך להיפטר מרגשות מורכבים ומאנרגיות שליליות, כדאי ללמוד איך לתקשר איתם".

   

  לפי ד"ר נשר, עלינו ללמוד כיצד להכיל את הרגשות הללו. לפעמים נבין, למשל, שהנטייה שלנו לחוות את הרגשות שאנחנו מכנים "שליליים" היא בכלל לא דפוס שיצרנו, אלא דפוס שקיבלנו בירושה מההורים ואנחנו רק מחקים. ולכן אנחנו בהחלט יכולים להשתחרר ממנו. "החוכמה היא לא לאפשר לרגשות המורכבים הללו להפוך לדיירי קבע אצלנו בראש. גם החבר הכי טוב, כשהוא בא להתארח ושוכח ללכת, מתחיל להעיק אחרי כמה ימים. אז כן, צריך לזכור שהרגשות המורכבים הללו טובים לנו כדי להכיר את עצמנו, אבל אם אנחנו נותנים להם להשתקע בתוכנו למשך זמן רב מדי, אנחנו בעצם שוקעים יחד איתם".

   

  אז מה עושים? איך מנהלים את הרגשות השליליים?

   

   

  "אנחנו לא מנהלים רגשות", צוחקת ד"ר נשר, שאחד מתחומי ההתמחות שלה הוא אינטליגנציה רגשית. "אי־אפשר לומר: 'קנאה, כעס, עלבון – תסתדרו בשלשות'. אנחנו כן יכולים לנהל איתם דיאלוג ולהבין מה הם באו לומר לנו".

   

  אבל איך אפשר לנהל דיאלוג עם משהו שאנחנו מתביישים בו?

   

  "נכון. בתרבות המערבית חונכנו להחצין רגשות רק אם הם שמחים. אומרים לנו שאסור לבכות, 'ילדי הוא גיבור ונבון. ילדי לא יבכה אף פעם כפתי קטון'. כשילד עצוב או כועס, מיד מבקשים ממנו להפסיק. כשמישהי מתאכזבת אומרים לה שיש עוד אלף דגים בים ולא מניחים לה לעבד את האכזבה. במקום זה צריך לתת מקום לרגשות הללו, ורק כך נצליח להרוויח את מה שנועדו להעניק לנו".

   

  איך להיפטר מאנרגיות שליליות בדרך החשיבה ובתת־מודע

   

  כולנו מכירים את המצבים שבהם אנחנו רוצים מאוד שמשהו יצליח, אבל הוא תקוע. אנחנו כמהים להשיג מטרה מסוימת, אבל היא רק הולכת ומתרחקת מאיתנו. במקרים הללו, אומרים חוקרי התת־מודע, מדובר באנרגיות שליליות שנובטות בתוך המוח שלנו ושולחות אבקנים וזרועות אל המישור הגשמי.

   

  "כל מה שמתרחש במערכת חיינו החיצונית הוא למעשה שיקוף של תת־המודע שלנו, של המחשבות שרוחשות בתוכנו", אומרת פריידי מרגלית, מייסדת שיטת המטא־פסיכולוגיה (הפסיכולוגיה של התודעה, שמשקפת את הדרך שבה הלא־מודע מנהל את חיינו). לכן, לדבריה, כאשר אנחנו נתקלים באלמנטים חיצוניים שמקטינים או מגבילים אותנו, כמו למשל בוס נוקשה או סיטואציה מלחיצה, לא נצליח לפתור את הבעיות במישור החיצוני לנו, אלא כאשר ניכנס פנימה, אל תוך התת־מודע, ונבדוק את הקולות הביקורתיים או האמונות המגבילות שבתוכנו ועוצרים אותנו, ולמעשה משתקפים במציאות שלנו.

   

  "נכון שבביטוי הגשמי והחיצוני, הדבר שמגביל אותנו יכול להיות בן זוג מסרס, פקיד בנק שמתקשר להעיר על המינוס בחשבון או שכן שמעליב אותנו", היא מדגימה, "אבל למעשה אלה הם כולם רטטים/ תחושות שנתקעו לנו בתוך התת־מודע וחוזרים ומשחזרים את עצמם, חוזרים ומסרסים ומקטינים ומצמצמים אותנו, באופן שמקבל ביטוי חיצוני במגבלות ובקשיים שאנחנו חווים".

   

  כשיש מינוס בחשבון הבנק אין קולות בתוך הראש. יש מצב של הוצאות שחורגות מההכנסות.

   

  "זה בביטוי הגשמי. אבל למעשה, כל מה שקורה לנו במציאות החיצונית - שיכולה להשתקף בחשבון הבנק, במשקל ובמצב הזוגי ובמצב העסק שלנו - אלה דברים שהם נגזרת ישירה של המחשבות הלא־מודעות שלנו, של אותם 90 אחוז שרוחשים בתת־מודע שלנו ואנחנו אפילו לא מודעים לכך שהם מכתיבים את המציאות שלנו".

   

  איך התת־מודע מכתיב חשבון בנק?

   

  "כיוון שמה שקורה לי בחשבון הבנק הוא רק הולוגרמה שמשקפת לי את האמונות שלי על עצמי. התת־מודע הוא בעצם זה שרוחש מאחורי הקלעים ומכתיב את כל המציאות שלנו, שכן הוא הגורם שמייצר אמונות ותפיסות של מה שאנחנו חושבים שמגיע לנו ושאנחנו מסוגלים. אם אני חושב שאצליח - אני צודק. וגם אם אני חושב שלא אצליח - אני צודק. או כפי שאמר קרל יונג: 'כל עוד לא תהפוך את התת־מודע שלך למודע, הוא ינהל אותך ואתה תקרא לזה גורל'".

   

  אבל אין גורל, אומרת מרגלית. הגורל הוא פנימי. "אני אצליח בדיוק במידה שבה אני חושבת שמגיע לי להצליח".

   

  אבל כולנו אומרים שמגיע לנו להצליח.

   

  "כן, זה בקליפה החיצונית של המודע. אבל מתחת לפני השטח, באזור הלא־מודע, רוחשות אנרגיות שליליות שמשכנעות אותנו שלא נצליח. וכל עוד לא נבין שאנחנו יוצרים את מה שקורה לנו - החוץ ימשיך לשקף לנו את המחשבות שלנו עצמנו, את אותם רבדים לא מודעים".

   

  לכן, היא אומרת, האחריות שלנו היא לפשפש באזורי הצל שלנו, בחלקים הפחות סקסיים באישיות שלנו, ולקחת עליהם אחריות. מרגלית קוראת לזה "לשבת לשיחה עם הטרוריסט הפנימי" ולשנות את הרטטים ואת התדרים שהוא מפיץ לעולם, ובעצם על ידי כך לשנות את המציאות שלנו.

   

  "תפסיקו לנסות לשנות את העולם", היא אומרת. "תשנו את המוח שלכם והעולם ישתנה אוטומטית".

   

  איך להיפטר מאנרגיות שליליות בגוף

   

  1. תרקדו את האנרגיה השלילית החוצה

   

  "לא צריך לחכות לתחושה טובה כדי להתחיל לרקוד. תתחילו לרקוד גם כאשר התחושות שלכם ירודות, גם אם אתם כועסים, עייפים, מצוברחים, מוטרדים, ותראו איך עם כל תנועה ותנועה אתם מצליחים לרקוד את האנרגיה השלילית החוצה ולהחליף אותה בתחושה נמרצת של חיים", אומר אודי עוז, מומחה לאימפרוביזציה בתנועה מסטודיו PLAY בתל־אביב.

   

  לדבריו, עצם התנועה יוצרת שחרור וזו בעצם הדרך של הגוף להיפטר מאנרגיה שלילית. "בהתחלה, כאשר אנחנו טעונים באנרגיות שליליות, נדמה לנו שלא נצליח לזוז, שלא נצליח להניע את הגוף או את הרגשות. אבל הרבה מאוד פעמים, דווקא מתוך המקום הקשה והכואב או הכמעט משותק, מתחילים להתגלגל על הרצפה, מתחילים להתחמם ולנוע, וכשאנחנו מתחילים לזוז עם הגוף גם הרגשות שלנו זזים ומתחלפים".

   

  עוז מסביר שתנועה מחליפה את האנרגיות ולכן מזיזה גם אנרגיה שלילית, אבל באותה נשימה הוא מדגיש שיש גם ימים שבהם נדרש יותר זמן כדי לפרק את האנרגיות השליליות ואז צריך פשוט "להישאר בתוך הגל, לתת לו להיות. לא להיבהל מהתחושות והרגשות ולאפשר להם מקום בתוך הגוף. כי רק אם ניתן לאנרגיה השלילית מקום ונאפשר אותה, הגל הזה ישתנה תוך כדי תנועה, ישתחרר דרך הגוף שלנו ויפנה את מקומו לגל חדש".

   

  המפתח הוא לתת לאנרגיה השלילית להיות. "זה כמו סוג של עבודה עם מגבלה. אם אתה נלחם בה זה יהיה קשה, אבל אם אתה הולך עם המגבלה ומאפשר לה להיות ולך להיות דרכה, אתה מבין שיש הרבה לאן לזוז ואז מתרחש השינוי, הגל הזה מקבל את המקום שלו, נרגע ועובר, ומפנה מקום לגל חדש". לצד התזוזה של הגוף, אחת הדרכים הבדוקות לשחרר אנרגיה שלילית היא התנועה החוצה, מחוץ לעצמנו - אל הטבע. "בטבע לא צריך להיות בתנועה כדי להיפטר מאנרגיות שליליות. מספיק להיות בתוך הטבע, עם חיבור לאוויר טוב, לאדמה, לצמחים, למים - המתח הפנימי מתפוגג מעצם ההימצאות בסנכרון עם החוץ".

   

  2. התליון שינטרל אנרגיות שליליות

   

  את הנומרולוגית יעל קלמן אבני לא תתפסו בלי תליון וורטקס של לייף אליימנט. "מדובר באלמנט המספק הגנה מפני אנרגיות שליליות במספר רבדים", היא אומרת. "בתוך התליון יש מגנט המכיל קוד אנרגטי שמנטרל אנרגיות נמוכות ושליליות, מרחיב את ההילה של העונד אותו ומגן עלינו מפני עומסים אנרגטיים במקומות הומים".

   

  לדבריה, יש אנשים שמרגישים ירידה באנרגיות דווקא כאשר הם נמצאים, למשל, באולם קולנוע מלא, באוטובוס דחוס, בקניון עמוס. במצבים כאלה ההילה יכולה להתכווץ בגלל ההתחברות עם אנרגיות בסביבה הצפופה והתדר האנרגטי שלה יורד. לכן, כאשר עונדים את התליון המכיל תדרים של התרחבות, מצליחים לגרש את האנרגיה השלילית שעלולה לפגוע בנו. גם לצורה של התליון יש משמעות אנרגטית, בזכות סמלי מגן דוד ופרח החיים המשולבים בו (מחיר התליון: 425 שקל, להשיג במרכז אבני, משלוחים לכל הארץ בטל' 054־6811889).

   

  איך להיפטר מאנרגיות שליליות בבית

   

  הבית הוא חוף המבטחים שלנו בים הרוגש של החיים. הוא העוגן. הוא מתקן השיגור - ממנו אנו יוצאים אל מסעות היומיום שלנו ואליו אנו חוזרים כדי לשוב ולהיטען בכוחות. לכן, מן הסתם, חשוב לשמור על הבית נקי מאנרגיות שליליות. "לפעמים אנחנו נכנסים לבית מסוים ומרגישים שיש בתוכו אנרגיות תקועות ומכבידות", מסבירה חנה אבני, מאסטר רייקי ומורה רוחנית. "יש מצבים שבהם אנשים נכנסים אלינו הביתה ומביאים איתם את האנרגיות השליליות שלהם ולעיתים גם את הקושי המלווה אותם, ואת אלה אנחנו צריכים להרחיק מהבית שלנו, באמצעות טיהור פיזי ואנרגטי. לכן יש ימים שבהם אנחנו פתאום מרגישים צורך להתנפל על הבית ולפרוץ במבצע ניקיון - גם ברמה הפיזית וגם ברמה של 'מקלחת אנרגטית' של הבית, כדי לאפשר לאנרגיה השוכנת בו להתחדש ולהתרענן". יש דרכים רבות לטהר את הבית ולגרש מתוכו את האנרגיות השליליות, אבל לפני הכל צריך לדאוג שהבית יהיה נקי ומטוהר מבחינה פיזית. יש לנקות, לטאטא ולשטוף את כל חלקי הבית מלכלוך, מאבק, מכתמים ומקורי עכביש, שלוכדים בפינות הבית אנרגיה עודפת, מה שנהוג לכנות אנרגיה שלילית. כעת החלל פנוי לקראת תהליך הטיהור והאנרגטי.

   

  טיהור באמצעות מי ים

   

  מים ידועים כמטהרים הגדולים ביותר ואת הבית מומלץ לשטוף מדי פעם במי ים, שיסייעו להסיר את האנרגיות העודפות בזכות המלח המצוי בהם. המלח ידוע כחומר שסופח אליו אנרגיות עודפות ומסייע להיפטר מהן.

   

  ממלאים מכל במי ים, שופכים על רצפה נקייה בכל חלקי הבית ומשהים לכמה שעות, כדי לאפשר למלח לבצע את פעולתו. לאחר מכן יש לשטוף את הרצפות במי ברז ללא חומר ניקוי.

   

  מי שאינו מתגורר בקרבת הים יכול להניח למשך כמה שעות בפינות הבית ומתחת למיטות קעריות ובהן תמיסה של מי ברז ומלח בישול. לבסוף אין לשפוך את התמיסה לתוך הכיור, אלא רק לאסלה. אם קערה כזו נשפכה על הרצפה, שוטפים במים נקיים.

   

  טיהור באמצעות מרווה

   

  מרווה הוא צמח שמטהר את הגוף כששותים אותו כחליטה ומטהר את המרחב הפיזי כשמבעירים אותו ויוצרים עשן. מרווה מנקה מהבית את האנרגיות המיותרות ומשאירה בו את האנרגיות החיוביות.

   

  מנהג יצירת העשן לטיהור הבית באמצעות מרווה מקורו באמונה האינדיאנית. בתוך כלי חרס עם ידית מניחים עלי מרווה יבשים, מבעירים את העלים בעזרת גפרור עד שנוצר עשן. עוברים עם הכלי המעשן בכל חדרי הבית, למעט השירותים.

   

  טיהור באמצעות נרות וקטורת

   

  הבערת קטורת לטיהור הבית נולדה מהמנהג הקדום להבעיר קטורת בבית המקדש לצורך טיהור והבדלה בין קודש לחול. הקטורת המובערת מזיזה את האנרגיה התקועה (השלילית) ומחליפה אותה באנרגיה חדשה. כך גם כאשר מדליקים בבית נרות, היוצרים הפרדה אנרגטית וטיהור אנרגטי בכך שהם סופחים אליהם את האנרגיות השליליות ומסייעים לאנרגיה השוררת בבית לעלות מדרגה, לבצע התמרה (החלפה).

   

  טיהור באמצעות תדר קולי

   

  דרך מיוחדת מאוד ליצור שינוי אנרגטי ולטהר את הבית היא באמצעות ויברציות של קול, שאותן מפיקים מפעמונים טיבטיים בעלי תדר שיוצר הרמוניה ולכן נהוג להשתמש בהם לאיזון, לפתיחת צ'אקרות, לניקוי הילות, לטיהור - וכן כדי לאזן את התדרים בבית ולנקות את האנרגיה.

   

  עוברים עם הפעמונים בכל הבית, מפיקים מהם צליל ולמעשה פיזור הצליל בחלל הבית משנה את התדר האנרגטי. "גלי הקול יניעו את האנרגיה וישחררו אותה", אומרת אבני. לדבריה, כל מוזיקה יכולה לבצע שינוי אנרגטי בבית: במצבים רבים, כאשר אנחנו נמצאים בבית ורוצים לשנות אווירה, אנחנו משתמשים במוזיקה ומאפשרים לצלילים לעשות את העבודה ולהתמיר (להחליף) את האנרגיה.

   


  פרסום ראשון: 25.01.16 , 18:06
  yed660100