שישי 19 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  "אמא, אני מתגעגע". הבן עקיבא עם אבא נתן באירוע לזכרה של דפנה מאיר ז"ל | צילום: אוהד צויגנברג
  חדשות • 17.02.2016
  "גם במותה היא לא הפסיקה לקרב לבבות"
  אחד־אחד הם עלו לבמה וסיפרו על דפנה מאיר — אישה מיוחדת, דעתנית ומלאת הומור, שנגעה בחייה בכולם ונרצחה על ידי מחבל לעיני ילדיה • "במותה הצליחה לשבור חומות, לזנוח דעות קדומות ולהזכיר שבשכול אין ימין ושמאל"
  דני אדינו אבבה

  זה היה אירוע מיוחד לזכרה של אישה יוצאת דופן, וכולם היו שם כדי להיפרד ממנה — דתיים וחילונים, פעילי שמאל ותומכי ימין, אנשים שהכירו אותה וזרים גמורים. אחד־אחד הם עלו וסיפרו על אישה טובת לב, דעתנית, חכמה, כישרונית ובעלת חוש הומור. לא סתם אמרו האנשים קרובים לה: "גם במותה דפנה מאיר לא הפסיקה לקרב לבבות".

   

   

  צילום: אלי מנדלבאום

  צילום: אלי מנדלבאום

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  מאיר (38), אחות בבית החולים סורוקה בבאר־שבע וכותבת מוכשרת, נרצחה בהתנחלות עתניאל בדרום הר חברון ב־17 בינואר, כאשר מחבל חדר לביתה ודקר אותה מול ילדיה. במהלך חייה היא הצליחה לגעת בליבם של רבים. הכותרת שנבחרה לאירוע האזכרה, "נגיעה של אור", הייתה הכל חוץ ממקרית.

   

  אביתר בנאי, שהופיע בהתנדבות, ריגש את כל הנוכחים עם השיר "אבא". קצת אחרי שירד מהבמה באולם ז'ראר בכר בירושלים, אמרה סיון קראוס, חברתה הקרובה של דפנה: "אם היא הייתה רואה את כל האנשים שבאו בשבילה היא הייתה אומרת בהומור שאפיין אותה — 'מגיע לי'. באמת מגיע לה. היא אישה מיוחדת. הסיפור נורא כואב אבל באנו לפזר אור כפי שהיא פיזרה אור".

   

  יהודה גליק, שכן של מאיר בעתניאל שהכיר אותה במשך שנים רבות, סיפר: "דפנה הקרינה פתיחות יוצאת דופן. היא נגעה בהמון אנשים. אנשים פנו אליה. מאז שנהרגה דמותה רק הולכת ומתעצמת. אתמול ראש הממשלה נתניהו התקשר לבעלה של דפנה ואמר לו שהוא מתנצל שהוא לא יכול להגיע לאירוע ומבקש להביע את אהבתו וחיבוקו. היא נגעה בקטנים ובגדולים כאחד".

   

  "נגיעה של אור". אביתר בנאי מבצע את "אבא" | צילום: אוהד צויגנברג
  "נגיעה של אור". אביתר בנאי מבצע את "אבא" | צילום: אוהד צויגנברג

   

  מהצד השני של המפה הפוליטית הגיע יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו, שהוזמן על ידי בעלה של דפנה, נתן מאיר. "דפנה היא אישה מיוחדת, באמת מיוחדת", אמר אופנהיימר. "ההזמנה שלי לכאן דרשה אומץ לב מצד בני המשפחה ולב רחב — תכונות שהיו לדפנה בשפע. חילוקי הדעות מהותיים ונוגעים בערכים הבסיסיים של כל אחד מאיתנו; אנחנו לא חייבים להסכים, אבל אנחנו חייבים לאפשר שיחה פתוחה ומקום להתדיין. לשמוע את הצד האחר. לא להתחבא מאחורי חומות ולהתייחס למי שחושב אחרת כישות חיצונית ובלתי־ראויה. במותה הצליחה דפנה לשבור חומות, לפרק תדמיות, לזנוח דעות קדומות ולהזכיר לכולנו שבשכול אין ימין ושמאל".

   

  בני הזוג שלום וינה בא־גד, שניהם בני 77, מירושלים, לא הכירו אישית את דפנה מאיר, אבל סיפורה נגע לליבם והם באו ורכשו כרטיס, באו להגיד תודה. ''הרגשנו שהיא מלח הארץ. קראנו את הסיפורים שלה בעיתון. נורא נגע לליבנו, היא אישה מיוחדת והיא מייצגת של הישראליות המיוחדת. לא רצינו להישאר בבית ואנחנו לא מפסיקים להתפלא מול כל מה שאנחנו רואים ושומעים על אודותיה".

   

  חברתה של דפנה, תמר ורדי, חילונית מרחובות, סיפרה: ''אני מכירה את דפנה הרבה זמן, היינו יחד בקבוצת הכשרה למודעות לפוריות. היא מאוד פלפלית, חריפה, פורצת דרך, לא מפחדת משום דבר, תמיד אומרת את מה שהיא חושבת, אחת שבא לך להיות חבר שלה. היא פשוט כזו. נורא כואב לי. באנו להיפרד ממנה, אבל אף אחד מאיתנו לא מאמין שזה אמיתי, שהיא באמת איננה".

   

  ליהיא לפיד, רעייתו של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, סיפרה מעל הבמה על האישה שמעולם לא הכירה. ''אני מנסה לחשוב מה הסיכוי שהיינו מכירות אם לא הרצח הזה", אמרה. "אני רוצה להאמין שכן. כי בכל זאת אנחנו מדינה כל כך קטנה. הייתי משכנעת אותה לכתוב ספר".

   

  "קשה להאמין שעבר חודש". הבת רננה | צילום: אוהד צויגנברג
  "קשה להאמין שעבר חודש". הבת רננה | צילום: אוהד צויגנברג

   

  אבל מי שקרע את ליבם של המוזמנים היה עקיבא, בנה של דפנה בן ה־15. "איך נפלו גיבורים'', פתח. ''אמא, אני מתגעגע שתקראי לי 'פילפילון בני היקר', כשאני חוזר מהישיבה הביתה, מתגעגע לשיחות שלך עד השעות הקטנות של הלילה. עצוב לי שלא תכירי את ילדיי ולא תוכלי להעניק להם אהבה כמו שהענקת לכולנו. אני אוהב אותך".

   

  ולקראת סוף האירוע אמרה לנו הבת רננה: "קשה להאמין שכבר עבר חודש שלם, ממש הזוי ומוזר. אבל אני מאמינה גדולה שנצליח לקום מהשבר הזה. אנחנו משפחה חזקה. זה מה שאמא הייתה רוצה".

   

  יהודה גליק (מימין) ויריב אופנהיימר | צילום: אוהד צויגנברג
  יהודה גליק (מימין) ויריב אופנהיימר | צילום: אוהד צויגנברג