שישי 19 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צביקה לוי (בחולצה משובצת) עם חיילים בודדים שחגגו איתו את יום הולדתו ה־68 בחודש שעבר | צילום: אמנון גוטמן, התנועה הקיבוצית
  חדשות • 25.02.2016
  מצדיעים לו
  במשך שנים הוא דאג לחיילים הבודדים שעלו לישראל כדי להתגייס לצה"ל • אבל בימים אלה צביקה לוי נלחם על חייו לאחר שחלה בניוון שרירים • אתמול ביקר אותו שר הביטחון – והיום יגיע אל מיטתו הרמטכ"ל ויעניק לו דרגות אל"מ
  ישראל מושקוביץ

  במשך יותר מ־20 שנה הוא "האבא של החיילים הבודדים" בצה"ל. האיש הכל־יכול שדואג, מסדר ומארגן למען אחרים. אבל בימים אלה סגן־אלוף (מיל') צביקה לוי, איש התנועה הקיבוצית, מנהל מלחמה על חייו.

   

  לוי (68), הצנחן הוותיק מעמק יזרעאל, קיבוצניק מיפעת, מנהל כבר שנים את המחלקה לטיפול בחיילים בודדים בתנועה הקיבוצית — והם הפכו לפרויקט חייו. בשנות פעילותו הרבות טיפל בעשרות אלפי חיילים בודדים שהגיעו ארצה לבדם כדי לשרת בצה"ל. הוא כיתת למענם רגליים מקיבוץ לקיבוץ, שיכנע את המזכירים להקצות להם חדרי לינה ודאג להם למשפחה מאמצת בקיבוץ. הוא גם דאג להם לציוד שהיה חסר להם ושימש אוזן קשבת וכתובת לכל בקשה. במקרים רבים הוא שמר על קשר עם "החיילים שלו" גם הרבה אחרי שהשתחררו מהצבא והשתתף בחתונות ובבריתות של ילדיהם הצברים.

   

  בשנים האחרונות נהג לוי לנסוע לקהילות יהודיות בעולם ולהרצות על השירות בצבא ועל אימוץ חיילים בודדים בקיבוצים. באנגלית רצוצה הוא שיכנע אמהות מודאגות שלילדים שיבואו להתגייס יהיה אבא בישראל, ושלהן תהיה כתובת לדאגות.

   

  לפני כשנה החל לוי לסבול מכאבים בגבו, ולאחר שעבר סדרת בדיקות התקבלה האבחנה הקשה: ניוון שרירים. בשבת האחרונה חלה החמרה במצבו, והוא הובהל לבית־החולים כרמל בחיפה, שם אושפז במחלקה לטיפול נמרץ.

   

  לוי עם הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ | צילום באדיבות המשפחה
  לוי עם הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ | צילום באדיבות המשפחה

   

   

  "צביקה מונשם ונמצא בהכרה", סיפרה אתמול רעייתו נעמי. "הוא נאבק, אנחנו לא מאבדים תקווה. אנחנו חזקים ומקווים שיחזור הביתה. צביקה כל הזמן אמר 'כל זמן שאני חי אני רוצה להמשיך לטפל בחיילים הבודדים'".

   

  בין המבקרים שהגיעו לחזק את לוי היה גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, חברו מימי השירות הצבאי, שהגיע אתמול לבית־החולים. "זו הייתה פגישה מאוד מרגשת", סיפרה נעמי. "השר הגיע לבד ונכנס עם המאבטח למחלקה. צביקה מיד חייך כשראה אותו. ראיתי את האושר על הפנים שלו. הוא לא יכול היה לדבר ורק הניע את השפתיים, אבל הוא דיבר עם השר עם העיניים ובהבעות פנים. השר הרגיש את המצב של צביקה והגיע לחזק אותו".

   

  היום צפוי להגיע לביקור הרמטכ"ל גדי איזנקוט, שיעניק ללוי דרגות אל"מ בטקס שיתקיים במחלקה.