שבת 30 במאי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  עו"ד יצחק מולכו | צילום: אלכס קולומויסקי
  חדשות • 26.02.2016
  מי מנע מהנשיא את תואר הכבוד
  במוזיאון ישראל רצו להעניק לריבלין תואר עמית כבוד • עו"ד יצחק מולכו, מקורבו של נתניהו, טירפד את ההצעה בטענה ש"זה לא הזמן להעניק לו את התואר" • "מולכו פחד מהתגובה הרגשית במעון ראש הממשלה", טוען גורם בוועד המנהל של המוזיאון
  שמעון שיפר

  מוזיאון ישראל נמנע מלהעניק לנשיא המדינה ראובן ריבלין תואר עמית כבוד לאחר שעו"ד יצחק מולכו, יו"ר הוועד המנהל של המוזיאון וכן פרקליטה של משפחת נתניהו, הטיל וטו על ההחלטה.

   

  ביום שלישי השבוע התכנס הוועד המנהל של המוזיאון לאישור מתן תואר עמית כבוד לשורה של אישים, בטקס שיתקיים ביוני. הבחירה בריבלין הייתה מובנת מאליה לאחר שנשיאי מדינה קודמים, ביניהם עזר ויצמן ושמעון פרס, התכבדו בתואר הזה במהלך כהונתם. אולם להפתעת חברי הדירקטוריון, מולכו דרש לפסול את ריבלין בטענה שהוא "סירב לסייע למוזיאון ישראל בעבר".

   

  חברי הוועד המנהל נדהמו. "אל תסיקו שיש לי משהו נגד ריבלין", אמר להם מולכו. "אנחנו חברים מילדות, מהשכונה. אבל ריבלין לא עזר, ולכן זה לא הזמן להעניק לו תואר".

   

  משתתפים בישיבה העריכו שמולכו פסל את ריבלין דווקא משום שחשש שבמעון ראש הממשלה יכעסו על כך שאיפשר לו לקבל את התואר ויאשימו אותו באהדה לנשיא. היחסים בין נתניהו לריבלין קשים, ראש הממשלה השקיע מאמצים רבים בניסיון לטרפד את בחירתו של ריבלין לנשיא, ומנסה להצר את צעדיו מאז שנבחר.

   

  עו"ד יוסף צ'חנובר, אחד מחברי הוועד המנהל, אמר למולכו: "נניח שאתה צודק, נניח שבעבר הוא לא סייע. מוטב שנחבק אותו — כך אולי נוכל לגייס אותו בעתיד למען המוזיאון" — אך מולכו עמד בסירובו ונעל את הישיבה. "זה היה רגע הזוי", אמר אמש אחד מהנוכחים בדיון. "אני הזדעזעתי".

   

  גורם אחר הכחיש את הטענה של מולכו שריבלין סירב לסייע למוזיאון ישראל. "ריבלין ורעייתו נחמה תרמו במשך שנים מכספם הפרטי לפעילויות במוזיאון ישראל, הרבה לפני שריבלין נבחר לנשיא", אמר. "הם נענים לכל בקשה מצידנו. לא טובת המוזיאון עניינה את מולכו אלא הפחד שלו מהתגובה הרגשית במעון ראש הממשלה".

   

  עו"ד מולכו מסר בתגובה: הסיפור אינו נכון ולא ראוי לתגובה. מאוחר יותר הוסיף: למולכו אין זכות וטו בדירקטוריון, הנשיא ראוי לתואר.