ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אלכס קולומויסקי
  חדשות • 28.02.2016
  מתגייס באיחור
  אחרי שהיה ממובילי הקמפיין נגד גיוס החרדים לצה"ל, עובר כעת ישראל הלר לקצה השני • יחד עם ח"כ שרן השכל הוא מבקש למנוע את ההסתה נגד המתגייסים ומודה: "מי שרוצה להתגייס במגזר יודע שהוא ישלם מחיר כבד"
  עמיחי אתאלי וטובה צימוקי

  ועדת השרים לענייני חקיקה תדון היום בהצעת חוק של ח"כ שרן השכל (ליכוד) המבקשת לקבוע כי צוות מיוחד שהוקם במסגרת חוק הגיוס יפעל למניעת הסתה ברחוב החרדי נגד המתגייסים במגזר החרדי.

   

  מי שמכיר היטב את ההסתה הזו, והיה עד לא מזמן אחד מהוגיה, הוא ישראל הלר שמאז כבר אינו חרדי קיצוני ובשבוע שעבר הגיע לפגישה בכנסת עם ח"כ השכל והכריז כי הוא תומך בחום בהצעה. "בלי תיקון הסעיף הזה של ההסתה, שום חוק גיוס לא יעבוד", הוא אומר. "המצב במגזר הוא שמי שרוצה להתגייס יודע שהוא הולך לשלם מחיר כבד".

   

  עד לפני כמה חודשים השתייך הלר לעדה החרדית, פלג קיצוני במיוחד, ושימש אחד המוחות הקריאטיביים החריפים במגזר. במסגרת הזו היה חבר בצוות שהגה את קמפיין החרד"קים (חרדים קלי דעת) שמטרתו הייתה להמאיס את המתגייסים מהמגזר על הילדים ובני הנוער החרדים. כיום הוא מעיד שלצערו הקמפיין הצליח מעל למשוער וכי חיילים חרדים חשים מאוימים להסתובב בשכונות חרדיות. "לפני כמה שנים התחילה החדירה של גיוס יחסית מסיבי לתוך המגזר, והתחלנו לראות את החיילים בשכונות שלנו", הוא מספר. "זה גרם להערצה אצל ילדים ובני נוער שעיניהם ברקו מלראות מדים ונשק, וזה הגביר את החרדה אצל העסקנים שראו שזו סכנה גדולה".

   

  אחרי ניסיון כושל לקמפיין פנים־מגזרי, החליטו הוא וחבריו להגביר את העוצמה והגו את קמפיין החרד"קים. "הגענו למסקנה שחייבים להעלות את הווליום של הקמפיין ככה שגם הילדים והציבור הרחב יראו בהם משהו מאוס ודפוק. לצערי הייתי חלק מזה, ועם הזמן ראינו שהפעילות של להפוך את החייל החרדי למוקצה מחמת מיאוס, יחד עם השפה הבוטה, פשוט עובדת".

   

  מהאלבום המשפחתי
  מהאלבום המשפחתי

   

   

  לפני יותר משנה יצא הלר מהעולם החרדי, וכיום הוא מנהל עם משפחתו אורח חיים דתי מתון. לאחרונה יצרה איתו ח"כ השכל קשר, ובשבוע שעבר נפגשו השניים ודנו בהצעתה כי הצוות להטעמת החוק, שקיים כבר עכשיו, יקבל על עצמו אחריות גם לגיבוש תוכניות להתמודדות עם הסתה ברחוב החרדי נגד חיילים חרדים. "אמרתי לח"כ השכל שאם אנחנו, מעט אנשי מקצוע, הצלחנו להביא את ההסתה לרמה כזו, אני בטוח שיש דרכים גם לשנות את דעת הקהל לכיוון ההפוך".

   

  ח"כ השכל אמרה אתמול: "לצערי הגענו למצב שילדים חרדים מפחדים להתחפש לחיילים בפורים, וזו תופעה שמחייבת טיפול. ההסתה מסוכנת לחברה הישראלית ותורמת להעמקת השסעים בה, ולכן יש להעביר את הצעת החוק הזו".