yed300250
הכי מטוקבקות
  "תיסלם זה סוג של חופשה". יזהר אשדות
  24 שעות • 29.02.2016
  איש הגשם
  אחרי שנתיים של בצורת יזהר אשדות חוזר עם דיסק שכתב עם יהלי סובול ובו שיר, "את והגשם", על ההתאהבות בבת זוגו אלונה קמחי. סערה כמו באלבום הקודם, שבו נפסל השיר "עניין של הרגל" לשידור בגלי צה"ל לא צפויה, אבל אין סיכוי שאשדות יתנזר מאקטואליה
  רז שכניק

  ימי השמש האחרונים השכיחו את החורף הרומנטי כמו שתי טיפות שקופות שזלגו על החלון, אבל יזהר אשדות מגיע עם שיר חדש, מתרפק ויפהפה, "את והגשם", כדי שלא נתגעגע מדי. קוראי "ידיעות אחרונות" יכולים להאזין לשיר ראשונים באמצעות האפליקציה החדשה של העיתון, הזמינה להורדה חינם.

   

  "את והגשם" מביא את נקודת מבטו של אשדות על הזוגיות המתהווה עם אלונה קמחי, אי שם לפני 30 שנה. "זה הזיכרון שלי מהימים הראשונים של הקשר", הוא מספר. "התחושה הזו שמשהו גורלי קורה ויכול להיות שהוא יהיה טוב אבל אולי מפחיד, וההתייחסות לזה עכשיו בשיר היא בדיעבד. אני לא בן 20 שכותב מהגיגי ליבי של אז אלא מסתכל מרחוק, ממרומי גילי, על יזהר של לפני 30 שנה ומה הוא הרגיש. האם היו לו סימנים שהדבר הכי משמעותי בחיים שלו מתחיל לקרות".

   

  את השיר כתב אשדות ללחן של יהלי סובול, בשיתוף פעולה שהרשים בעבר בשירים כמו "במרחק נגיעה מכאן" ו"ריקוד קטן". "את כל האלבום כתבנו יחד", הוא מספר. "זה קרה אחרי תקופה לא יצירתית של שנתיים שחוויתי, ובהן התמקדתי בהופעות, כמו גם בלימודי קולנוע אוטודידקטיים וכמעט בכל דבר חוץ מליצור משהו חדש. יש תקופות שבהן קשה להניע. דיברתי עם יהלי, ואמרתי לו שאני רוצה לכתוב איתו שיר. אז הוא ענה 'למה שיר? בוא נעשה אלבום'".

   

  איך זה קרה בפועל?

   

  "התחלנו במשך חודש רק לדבר. נפגשים פעם בכמה ימים. אני מספר לו סיפורים מהחיים שלי, הוא מספר לי, ואנחנו מתקרבים ומתחילים למצוא עולם משותף. יש לנו כבר שפה משותפת והערכה הדדית, אבל אף פעם לא נכנסנו לעומקם של דברים. פינטזתי על שיתוף פעולה בסגנון של אלטון ג'ון וברני טופין, פרטנרים שיושבים יחד וברור מקומו של כל אחד. הוא כותב, אני מלחין. נכנסנו לתהליך שהשיא שלו היה סדנה של חודש. ישבנו כל יום במהלך 'צוק איתן' בקיץ 2014, בשני חדרים. הוא היה מעביר לי טקסטים ואני מתחיל להלחין".

   

  באוקטובר 2012 נפסל לשידור בגלי צה"ל שיר של אשדות שכתבה קמחי, "עניין של הרגל", בעקבות מפגש עם חיילי מילואים בחברון. סערה כזו לא צפויה באלבום הקרוב, אבל אשדות ימשיך לגעת באקטואליה גם הפעם. "במסגרת הכתיבה עם יהלי נגענו בכל התחומים של החיים שלנו כאן וההשלכות שקיימות ביומיום. כמובן שחלק נכתב מהפחד והחרדה הקיומית שליוו את צוק איתן, כשהאזעקות ברקע ותחושת הביטחון שמתערערת. בכל מקרה, וצריך להדגיש, שום דבר לא נעשה כדי לעשות עליו וי. אני אומר משהו כשאני מרגיש אותו יחד עם השותפים שלי לכתיבה כמו אלונה או יהלי. אני חושב שאנחנו נוגעים בדברים רגישים באלבום הבא, אולי רק בדרכים יותר מרומזות".

   

  חוץ מקריירת הסולו, אשדות ממשיך לנהל מערכת יחסים משגשגת עם להקת תיסלם שבה תמיד היה חלק מרכזי. "הייתה לנו שנה מאוד פעילה, והשיא היה הקונצרט עם הסימפונית של ראשון ואלבום ההופעה. עבדתי בזה כמה חודשים טובים. אנחנו במקום מדהים, ממשיכים להופיע ומגיעים לקהל חדש וקהל שחוזר ואוהב. זה תענוג".

   

  ואם צריך לסייג את ההבדל בין תיסלם לקריירה האישית?

   

  "זה סוג של חופשה להגיע לתיסלם. להוריד את הריכוז והמתח האדיר שיש עליי בהופעה לטובת הלהקה".

   


  פרסום ראשון: 29.02.16 , 20:38
  yed660100