שבת 20 ביולי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: יאיר שגיא
  ממון • 01.03.2016
  טיפ אינו משכורת: "חוק המלצרים" עולה להצבעה
  גד ליאור

  בשורה לעובדים במלצרות? ביום ראשון הקרוב תעלה להצבעה בוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק זכויות המלצרים. הצעת החוק של ח"כ דב חנין, אליה הצטרפו כיוזמים יותר ממחצית מחברי הכנסת - 63 במספר - קובעת לראשונה כי מלצריות, מלצרים ושאר העובדים בענף המסעדנות יקבלו לפחות שכר מינימום על שעת עבודה במסעדות, בתי קפה וברים, זאת בנוסף לזכויות הסוציאליות הנהוגות בחוק.

   

  כיום מתבססים עובדים רבים בענף על טיפים, זאת במקום קבלת שכר מהמעסיק, כפי שמקבל כל עובד במדינת ישראל. שיטת הטיפים הבעייתית מובילה לפגיעה מהותית בזכויות העובדים, שכן הטיפים אינם כוללים את מכלול הזכויות הקבועות בחוק והנלוות לשכר: שעות נוספות, שעות שבת, פנסיה, ימי חופשה ומחלה, דמי פיצויים ועוד.

   

  בפועל, המעסיקים בענף המסעדנות הם המעסיקים היחידים בישראל שלא משלמים שכר לעובדים שלהם. במהלך חמש השנים הראשונות מעת כניסת החוק לתוקף, ייהנו המעסיקים בענף מהטבת מס משמעותית שתסייע להם להסתגל להוראות החוק החדשות.

   

  בשנתיים האחרונות גובשה הצעת החוק על ידי פעילים למען זכויות עובדים בענף, מלצריות ומלצרים, חברי כנסת, מועצת התלמידים והנוער הארצית והצוותים המשפטיים של ועדות הכנסת. ביוני האחרון היא הוגשה לאחר שגובשה מאחוריה חזית רחבה של חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה גם יחד, בהובלת חברי הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת), שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), מיקי לוי (יש עתיד), אלי אללוף (כולנו), איציק שמולי (המחנה הציוני), יעקב מרגי (ש"ס), דוד ביטן (הליכוד) ואורלי לוי־אבקסיס (ישראל ביתנו).

   

  ח"כ שלי יחימוביץ': ”הייתי מלצרית שלוש שנים בתקופת האוניברסיטה, וכמלצרית לשעבר אני מקפידה להשאיר טיפים גבוהים, אבל לא הייתי רוצה לדעת שהמלצרים תלויים בטיפ שלי ולא מקבלים לכל הפחות שכר מינימום". אלון לי גרין, יוזם איגוד המלצרים וממובילי המאבק לחוק זכויות המלצרים: "הצעת חוק זכויות המלצרים היא לא פחות ממהפכה, והיא תוכל לשנות לטובה את חייהם של 100 אלף עובדים ועובדות".

   


  פרסום ראשון: 01.03.16 , 20:45