ראשון 26 במאי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  דפנה מאיר ז"ל
  חדשות • 02.03.2016
  תודה, גיבורים
  הם נלחמו במחבלים בידיים חשופות כדי להגן על אחרים – ולעיתים שילמו על כך בחייהם • בגל הטרור הנוכחי בולטים סיפוריהם של אזרחים שהפגינו אומץ בלתי רגיל, ועכשיו הוחלט כי המשרד לביטחון פנים והמשטרה יעניקו להם אותות גבורה • עיטורים יוענקו גם לשוטרים שהפגינו מקצועיות, נחישות ותושייה – והצילו חיים
  איתמר אייכנר

  המדינה מתכוונת להעניק עיטורי גבורה, אומץ ומופת לאזרחים ולשוטרים שחירפו את נפשם מול מחבלים בגל הטרור הנוכחי כדי להציל חיי אדם.

   

  הרעיון לעשות זאת היה של סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, שפנה בנושא כבר לפני כמה חודשים לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן. לאחר מותו של הרב נחמיה לביא ב־3.10.2015, כתב בן־דהן לארדן: "לאחרונה פנו אליי בני משפחתו של הרב נחמיה לביא ז"ל בבקשה לתת לו אות גבורה כהוקרה על מעשהו הנאצל, שבסופו הקריב את חייו ותרם בכך לאומה את רוח הערבות ההדדית. פעולה מעין זו עשויה לפעול רבות לטובת משפחת הנרצח, כמו גם לחיזוק אחדות העם ורוחו".

   

  ארדן לא היה בטוח תחילה אם בכלל אפשר להעניק עיטורי גבורה לאזרחים, אבל אז נתגלה כי חוק "העיטורים במשטרת ישראל ובשירות בתי־הסוהר, תשל"ב – 1972" מאפשר להעניק עיטורים לשוטרים וסוהרים – אך גם "לאזרח שעשה מעשה גבורה עילאי תוך חירוף נפש, או מעשה שיש בו גילוי אומץ לב בלתי־רגיל, או אומץ לב הראוי לשמש מופת". על פי אותו חוק, מי שהוסמך להעניק עיטור כזה הם המפכ"ל והשר לביטחון פנים.

   

  ארדן ביקש לזרז את ההליך, וגילה גזיאל, ראש אגף משאבי אנוש במשטרה, תכנס את הוועדה שאמורה לדון בבחירת זוכי העיטורים כבר החודש.

   

  הדר כהן ז"ל
  הדר כהן ז"ל

   

   

  השר ארדן אמר ל"ידיעות אחרונות": "בגל הטרור הנוכחי, אזרחים רבים, וכמובן גם שוטרים, פעלו במקרים רבים בגבורה עילאית עם נכונות לסכן ואף להקריב את חייהם כדי למנוע פיגועים ולהציל חיי אדם. חובתי המוסרית היא לפעול כדי שהם יזכו להערכה וההוקרה שהם ראויים לה מטעם מדינת ישראל ואזרחיה, וישמשו דוגמא ומופת לדור הצעיר וליתר האזרחים".

   

  באירוע שעסק בגבורה, אשר נערך לפני כמה ימים במכללה הלאומית לשוטרים בבית־שמש והוקדש לזכרו של רס"מ זידאן סייף, הזכיר בן־דהן כמה שמות שהוועדה ודאי תדון בהם: "בגל הטרור הזה באה לידי ביטוי גבורתו של העם. אזרחים הרגו מחבלים בידיים חשופות כדי שאחרים לא ייפגעו, כמו ינאי וייסמן הי"ד. שוטרי מג"ב פעלו ראשונים והצילו לא רק אזרחים, אלא אף את אחיהם לנשק, כמו רב־סמלת הדר כהן הי"ד. הרב נחמיה לביא הי"ד שמע מביתו את שהתרחש ברחוב, רץ להגן על אחיו היהודים ותוך כדי כך נהרג. האזרח עופר בן ארי נורה בשוגג על ידי שוטרות בעת שנאבק במחבלים שרצחו את הרב ראובן בירמכר ליד שער שכם. לכל אלה מגיע אות גבורה".

   

  לצד כל אלה, אין ספק ששהוועדה תשקול להעניק אותות גבורה גם לאזרחים שסיכלו פיגועים וניטרלו מחבלים מבלי לשלם על כך בחייהם, וכמובן גם לשוטרים שעשו זאת. הוועדה מוסמכת לדון בהמלצות של המפכ"ל והשר לביטחון פנים, אבל גם להעלות שמות בעצמה. יש לציין כי החוק אינו מדבר על חיילי צה"ל, ולכן לא ברור אם ינאי טוביה וייסמן יוכל לזכות בעיטור כזה כי הוא היה במותו חייל בחופשה.

   

  הרב נחמיה לביא ז"ל
  הרב נחמיה לביא ז"ל

   

  עופר בן ארי ז"ל
  עופר בן ארי ז"ל