{ }
שלישי 10 בדצמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  האגם המתוכנן בפארק אריאל שרון דרום. משמאל: הטיילת
  ממון • 15.03.2016
  יש מתחרה לפארק הירקון
  אושרה התוכנית להקמת פארק אריאל שרון צפון: יכלול בין השאר אגם, גבעת מופעים, מרכז צפרות, מסלולי אופניים, חנויות ומסעדות
  עופר פטרסבורג

  החלטה היסטורית: אושרה הריאה הירוקה של גוש דן שתתחרה בפארק הירקון מצפון. הוועדה המחוזית אישרה אתמול את התוכנית המפורטת להקמתו של פארק אריאל שרון בדרום תל־אביב. הפארק יכלול אגם רחב ידיים וטיילת מסחרית, מרכז צפרות, גבעת מופעים, מסלולי אופניים, מתחמי בילוי ופנאי ועוד.

   

  מדובר בשטח נוסף של כ־003,3 מכלל שטחי הפארק, מלבד ה־000,1 הקיימים. יהיה זה הפארק הגדול בגוש דן, 003,4 דונם. בתום העבודות ישתרע הפארק כולו על כ־000,8 דונם ובמרכזו הר חירייה המשוקם, המשמש כיום אבן שואבת למבקרים ולאנשי מקצוע מהארץ והעולם. הפארק הגדול בארץ, פארק באר־שבע, מיועד להיות בשטח של 003,5 דונם.

   

  התהליך להקמת הפארק, שמגיע בימים אלה לסיומו, החל ב־4002: אז אושרה על ידי ראש הממשלה אז, אריאל שרון ז"ל, תוכנית המתאר של הפארק כולו. כעת התקבלה ההחלטה לתת תוקף לתוכנית המשלימה את פירוט שטחי הפארק שעתידים לקום בו בשנים הקרובות.

   

  האגם המתוכנן ישמש לפעילויות פנאי ונופש. גבעת המופעים הפתוחה תכיל כ־52 אלף מקומות, ובקרבתו יהיו מסעדות ובתי קפה, מתקני משחקים לילדים ומתחם אקולוגי.

   

  צילום: יח"צ
  צילום: יח"צ

   

   

  בתוכנית הפיתוח יינתן דגש על סיפור מתחם חוות שלם וחוות הזרע — מהן סופקו גידולים למרכז הארץ בעת החרם הערבי בעבר: עשרות משפחות מקיבוצים ומושבים עזבו אז את בתיהם כדי להפוך את האזור לשטח חקלאי לייצור גידולים לתושבי המרכז. במשך השנים ננטשה החווה בשל קשיי המחיה במקום והריחות העזים של הר הזבל בחירייה. כעת המקום נמצא בעיצומו של תהליך שימור, ובסופו הוא יהיה למרכז מבקרים שיכלול את שחזור חממת גידול הירקות כפי שהייתה בחוות הזרע המקורית ועוד.

   

  כדי לממש את התוכנית נעשו במקום עבודות בתחום הניקוז, שהיו בסיס הפיתוח של הפארק. במסגרת זו שוקם במתחם הכניסה הצפוני נחל כופר, שהוסט אל מחוץ לשכונת ידידיה הסמוכה כדי למנוע הצפות. העבודות כללו שיקום ופיתוח של הנחל ושטחי הבילוי סביבו.

   

  "זהו פרויקט בעל חשיבות לאומית, והוא חלק מתוכנית המשרד להגנת הסביבה ליצירת רצף של פארקים מטרופוליניים. בכוונתנו לטפח במקום מערך עסקים שיעמוד בהלימה לערכי הפארק כמו איכות הסביבה, תרבות, תיירות ועוד", אמרה שרון רז, ממלאת מקום מנכ"ל חברת פארק אריאל שרון.

   

  על הפיכת תוכנית האב של הפארק (בתכנונו של האדריכל פיטר לאץ) לתוכנית מפורטת היה אחראי משרד האדריכלים eebytic בהובלתם של ערן שקד וערן לשם.

   

  ofer-pt@yedioth.co.il

   

   


  פרסום ראשון: 15.03.16 , 21:01
  ידיעות אחרונות