yed300250
הכי מטוקבקות
  שאול גולן
  24 שעות • 16.03.2016
  רוצים הופעה של אסף אמדורסקי אצלכם בסלון?
  אסף אמדורסקי ילמד אתכם לנגן בגיטרה, דפנה ארמוני תאפר אתכם, דניאל סלומון ילחין שיר שכתבתם ושחר אבן צור, המתופף של מוניקה סקס, יופיע בבית שלכם בתחתונים — העיקר שתסייעו להם במימון הדיסק. אמנים רבים יהיו מוכנים לעשות את הדברים הכי מפתיעים שיש, רק תכניסו את היד לכיס דני ספקטור
  דני ספקטור

  אנחנו לא יודעים להגיד לכם בדיוק מי היה הראשון, אבל זה כבר באמת לא משנה. יותר ויותר מוזיקאים, סופרים, שחקנים ויוצרים הבינו בשנים האחרונות שאם יסמכו על מירי רגב, חברות התקליטים ומנהלי התיאטראות - הם לא יגיעו רחוק, ושהגיע הזמן להעביר לנו, הצרכנים, את הכוח. ומתברר שבניגוד לכל הציפיות, אנחנו מוכנים לשלם באינטרנט.

    

   

  דורון שפר - 2,600 ש''ח לחוג בית
  דורון שפר - 2,600 ש''ח לחוג בית

   

  דאנה איבגי גייסה לאלבום הבכורה שלה יותר מ־70 אלף שקל רק דרך האינטרנט, דניאל סלומון ודנה עדיני גייסו 105 אלף שקל, ירמי קפלן ביקש רק 100 אלף וקיבל 111 אלף שקל, ואחד השיאנים היה הסופר עוזי וייל, שביקש בסך הכל 55 אלף שקל, והופתע לגלות שהגולשים מחבבים אותו מספיק כדי לתת לו יותר מ־130 אלף שקל. והם לא לבד — אחינועם ניני, גבע אלון, יענקל'ה רוטבליט ועוד שמות רבים של כמה מבכירי היוצרים שלנו ניסו את מזלם ברשת — והצליחו.

   

   

   

  ירמי קפלן - 7,000 ש''ח להופעה פרטית
  ירמי קפלן - 7,000 ש''ח להופעה פרטית

   

  "כתבתי במשך שנה אלבום סביב הזמן — כמה מעט יש לנו ממנו, כמה קשה לנו פשוט לחיות, וכמה כוחות צריכים כדי לשרוד", מספר שחר אבן־צור, מתופף להקת מוניקה סקס, שמגייס בימים אלה 55 אלף שקלים להפקת אלבומו הבא. "את השירים כתבתי על גיטרה אקוסטית בחדר עבודה קטן במרכז הרצליה, שבה אני חי, והרגשתי שיש לי ולשירים שלי קהל בכל הארץ. אתר הדסטארט הוא מקום שבו אפשר לאגד את הקהל הזה שמתעניין ביצירה שלי, ולאפשר לו לקחת חלק באלבום החדש. יש לי להיטים גם עם מוניקה סקס וגם לבד, אבל לא ידעתי כמה קהל יש לי באמת. רציתי לתת להם צ'אנס להתחיל להיות חלק ממני".

   

   

  ולמה קבעת סכום נמוך יחסית?

   

  "כי גם אני לוקח כאן חלק, וגם אני שם כסף. החלטתי ללכת על סכום שלא מתקרב להפקת אלבום, אבל עוזר לי מאוד לעשות את הדבר הזה, וגם אני הולך להשקיע פה. זו הקריירה שלי ואני מאמין בה, ורציתי לתת לקהל וגם לי הזדמנויות חדשות. מעבר לעניין הכלכלי והכסף, אני צובר כאן ידע על מי אוהב אותי — אנשים שבאים ואומרים שאני מעניין אותם".

   

  ולא מביך אותך קצת להציע בתמורה הופעה של שעה שלמה בתחתונים?

   

  "אם אני לא אעשה את זה, אז מי יעשה? אני מאוד בספק שמישהו ייקח את זה, אבל אם כן, לפחות אוכל לעשות עוד שני קליפים מעולים. חוץ מזה, אשתי אמרה לי שאני גם ככה מתפשט בהופעות, אז עכשיו אני פשוט אוריד גם את המכנסיים".

   

  שחר אבן צור - 55,000 ש''ח למופע אקוסטי בתחתונים
  שחר אבן צור - 55,000 ש''ח למופע אקוסטי בתחתונים

   

   

   

  עכשיו או לעולם לא

  עוד אחת שמנסה את מזלה בימים אלה היא דפנה ארמוני, שגייסה כבר 75 אלף שקלים מתוך ה־120 אלף הדרושים לה להפקת אלבומה הבא. "אם שאלתם את עצמכם לאן נעלמתי, אם התגעגעתם, אם אתם סקרנים להכיר, אז אני דפנה ארמוני, ואני מזמינה אתכם להיות שותפים להקלטת האלבום החדש שלי, להפקת שלושה קליפים ולהעלאת סדרת מופעים בכל הארץ עם אמנים אורחים", היא מספרת באתר, וקוראת להמונים לפתוח את הכיס.

   

  "לא מזמן, בסידורי ניירת מן העבר, מצאתי מחברת ובה יותר ממאה שירים שכתבתי בעברית ואנגלית מהשנים 1980־1978. בדפדוף במחברת נתקלתי בשיר 'דו־קרב', שהתברר שזה היה שמו המקורי של הלהיט שלי: 'ספק ילדה ספק אישה'. נדהמתי! החלטתי לצאת לדרך מרתקת מן העבר אל ההווה ולהפיח חיים בשירים שכתבתי בגיל 22 ועדיין מדברים אליי. רק בעזרת הגולשים אוכל להקליט את השירים. הגיע הזמן שלי — זה עכשיו או לעולם לא".

   

  גם אסף אמדורסקי, אחד מאמני הרוק האהובים בישראל, מציע את מרכולתו לציבור הרחב ומזמין את האנשים לשים כסף, ובתמורה הוא יבוא לתקלט, להופיע או ללמד את מי שרק ירצה. "מאז האלבום הראשון אני עובד בלי חברת תקליטים, באופן עצמאי לחלוטין", הוא מסביר. "מממן הכל מכיסי ועובד בהתאם למה שהתנאים מאפשרים. זה תמיד היה מסע מאוד אישי, אז לא הרגשתי צורך לפנות לציבור. אבל הפעם אני חושב שיש איזה עניין, כיוון שמדובר באלבום שנולד מתוך הסתכלות על מה שקורה לכולנו, פה, בזמן האחרון".

   

   

  דפנה ארמוני - 55,000 להפקת אלבום
  דפנה ארמוני - 55,000 להפקת אלבום

   

  אחת מחלוצות הז'אנר הייתה הזמרת איה כורם, שגייסה בהצלחה 159,695 שקלים מ־1,045 תומכים כדי להוציא לדרך את אלבומה האחרון "2023". תמורת 8,000 שקלים היא הציעה לאנשים הופעות בבית. ב־1,000 שקלים יותר היא כבר זרמה על הקלטת קאבר לכל שיר שהתורם יבחר. זה הצליח לה, ופתח את התיאבון לרבים אחרים. "אני מודה שחשבתי להוציא את האלבום הבא שלי בדרך הזאת, אבל התחרטתי ברגע האחרון", מספר אחד האמנים המוכרים והידועים בישראל, שאחראי ללא מעט הצלחות מסחריות ואמנותיות. "כדי לשים תג מחיר אמיתי על אלבום איכותי, בלי שום עזרה של חברת תקליטים, צריך לפחות 250 אלף שקלים. ואם לא תשיג את הסכום? ואם תתבזה מול כולם? זה לא עניין פשוט".

   

  אז מה עושים?

   

  "בינתיים הלכתי במסלול הרגיל. קצת אחרי פסח הקרוב אני מוציא אלבום עם חברת תקליטים, כמו פעם. אולי בפעם הבאה יהיה לי את האומץ, אבל מה אציע לאנשים? שאבוא לבשל להם פנקייקים בבית?". •

   

   

   

   

   

  yed660100