שישי 03 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 20.03.2016
  זעקת הבן השכול
  עשרות ישראלים נרצחו בגל הטרור, אבל מועצת האו"ם לזכויות אדם לא גינתה אף אחד מהפיגועים • מיכה אבני, בנו של ריצ'רד לייקין, שפעל בחייו למען דו־קיום ונרצח, יזעק מחר באו"ם: "ההתעלמות מעודדת את הטרור"
  יעל פרידסון

  דממה מקוממת. זה מה ששומעים ממועצת האו"ם לזכויות אדם. 33 ישראלים נרצחו מאז החל להשתולל גל הטרור האחרון, ומאז היא לא גינתה אף לא אחד מהפיגועים. מחר יתייצב במשרדיה בז'נווה בנו של אחד הנרצחים ויאמר בקול רם: "ההתעלמות שלכם מעודדת את הטרור".

   

  מדובר במיכה אבני, בנו של פעיל השלום ריצ'רד לייקין (76) שנרצח בפיגוע האוטובוס בשכונת ארמון הנציב בירושלים באוקטובר אשתקד. לייקין היה מחנך שהטיף לדו־קיום. בין היתר הקים בירושלים מרכז ללימודי אנגלית לתלמידים יהודים וערבים.

   

  מאז רצח אביו פעל בנו נגד ההסתה הפלסטינית ברשתות החברתיות ואף הגיש תביעה נגד פייסבוק בבית־המשפט בניו־יורק בשיתוף ארגון "שורת הדין". בעקבות מאמר שפירסם ב"ניו־יורק טיימס" הציעה לו אן ביילסקי מהמכון לזכויות אדם ולשואה בטורו־קולג' שבארצות־הברית לנצל את זכות הדיבור של המכון בפני מועצת האו"ם לזכויות אדם. מחר יעמוד אבני על הבמה בז'נווה, יקרא לאו"ם לעצור את ההסתה נגד ישראל ויאמר: "כשהאו"ם מתעלם מהאלימות הפלסטינית ולא מגנה באופן נחרץ את הטרור, הוא מעודד אותו". את דבריו יפנה ישירות למזכ"ל באן קי־מון.

   

  בפיגוע נרצחו גם חביב חיים ואלון גובברג. 12 בני אדם נוספים נפצעו ובהם לייקין, שנפטר מפצעיו אחרי כשבועיים. במהלך אשפוזו ביקר מזכ"ל האו"ם באן קי־מון בבית־החולים, שמע ממשפחתו על סיפורו המיוחד ועל אמונתו בשלום, שלח מכתב תנחומים לאלמנתו, התחייב כי האו"ם ימשיך במאמצים לקדם את החזרה למו"מ ולפתרון הסכסוך — אך לא גינה רשמית את הפיגוע.

   

  מיכה אבני, עם תמונת אביו ריצ'רד לייקין ז"ל | צילום: דנה קופל
  מיכה אבני, עם תמונת אביו ריצ'רד לייקין ז"ל | צילום: דנה קופל

   

   

  "באן קי־מון תמיד מקפיד להזכיר את הנפגעים הפלסטינים", אומר אבני. "תפקידו של האו"ם הוא לפעול לשלום בין מדינות ועמים, וכשקורה מצב שטובחים באזרחים תמימים ברחובות הוא יושב בשקט. לא רק שהם לא עושים את תפקידם, הם תורמים למעגל האלימות".

   

  הוא הביע תקווה כי ארגונים יהודיים, וכך גם פוליטיקאים ואנשים ברחבי העולם, יצטרפו לקריאתו.