ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 25.03.2016
  ירייה בגב הצבא
  בצה"ל רואים בחומרה רבה את האירוע בחברון. מה לדעתכם צריך לקרות לחייל היורה? הצביעו בסקר
  יוסי יהושוע

  סרטון קצר של כמה שניות יכול לשנות את פני המערכה בגל הטרור הנוכחי, לא פחות. לא בכדי יצאו מגדרם הרמטכ"ל ושר הביטחון כדי לגנות את האירוע. מלבד הפן הערכי, הסרטון הזה הוא חומר נפץ של ממש, ויש חשש שהוא יבעיר את השטח שבימים האחרונים דווקא קצת נרגע.

   

   

  צילום: עימאד אבו שמסייה. מתנדב בצלם בחברון

  צילום: עימאד אבו שמסייה. מתנדב בצלם בחברון

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הרמטכ"ל איזנקוט נשא בחודש שעבר את מה שזכה לכינוי "נאום המספריים". פוליטיקאים מימין מיהרו להפוך אותו לעוכר ישראל ומי שמשחיר את פני חייליו ברבים. אף אחד לא לקח בחשבון שאולי הרמטכ"ל יודע עוד משהו מהתחקירים שנערכו בצה"ל, ואולי אפילו באותה גזרה שבה לוחם מגדוד שמשון הרג אתמול פלסטיני פצוע מבלי שסיכן את חייו.

   

  שרים בקבינט ניסו לעשות לאיזנקוט זובור בישיבה שהתקיימה כמה ימים לאחר הנאום. אבל הרמטכ"ל לא התבלבל. אם אתם רוצים לשנות את הוראות הפתיחה באש תצטרכו להזיז אותי מהתפקיד, אמר להם. איזנקוט הסביר שאילו היה מאפשר לירות בכל מחזיק סכין או מספריים, היו עוד מאות הרוגים פלסטינים. כשנשאל השבוע בדיון סגור, עוד לפני האירוע אתמול בחברון, אם הוא מתחרט על הנאום, הוא הבהיר שממש לא. את הוראות הפתיחה באש, אמר, יכולים לשנות רק הפרקליט הצבאי הראשי והיועץ המשפטי לממשלה.

   

  התקרית אתמול נראית כחמורה ביותר לא רק בגל הטרור הנוכחי, שבצבא עדיין מתעקשים לא לכנותו אינתיפאדה, אלא בכלל בשנים האחרונות. התקרית הזו אינה דומה לאירוע שבו מח"ט בנימין אל"מ ישראל שומר יצא מרכבו וירה לעבר מיידי אבנים, או סא"ל שלום אייזנר שתקף מפגינים בנשקו האישי, תקריות שניתן היה אולי לתרץ באיבוד שליטה בלחץ או בפעילות מבצעית. התמונות הפעם מדברות בעד עצמן. הן מדאיגות לא רק בגלל הירי, אלא בגלל ההתנהלות האדישה של יתר החיילים והמפקדים שבמקום. כך נוהגים גם כוחות הפינוי האזרחיים. אף אחד מהם לא דיווח הלאה. רק הסרטון של "בצלם" הביא את הסיפור לידיעתם של המפקדים ולחקירת מצ"ח. כשמקורבי החייל אומרים כי הוא "ירה משום שחשש שהמחבל עם חגורת נפץ" הם מספקים גרסה בעייתית: אם כך חשב, מדוע הוא לא ירה מיד אלא לקח לו שש דקות לעשות זאת? ומה עם יתר הלוחמים, הם לא הבחינו בחגורה? ניתן להעריך כי החייל יתקשה לצאת מהחקירה ללא כתב אישום על הריגה ואולי אף רצח וישהה במעצר עד להחלטת הפרקליטות הצבאית בנושא.

   

  עם כל הביקורת החמורה כלפי התנהלות החייל, ראוי לשבח את הטיפול של צמרת צה"ל, שהיה נכון ומיידי. האירוע גם מלמד אותנו כי לנוכחות ולפעילות של ארגונים כמו "בצלם" יש חשיבות רבה, וטוב יעשה הצבא אם יגביר את שיתוף הפעולה איתם, כי לבד לא יוכל למגר מקרים חמורים כאלה.

   

  ומילה על חטיבת כפיר שאליה משתייך החייל היורה. החטיבה המנומרת הזו נמצאית בלב החיכוך בשטחים, משימה לא קלה. בניגוד לחטיבות אחרות שיוצאות להתרעננות בגזרות אחרות, לוחמי כפיר נמצאים באופן קבוע בכפרים, במחסומים ובמעצרים. בשנה האחרונה, עם כניסת המח"ט החדש אל"מ גיא חזות, נעשית עבודה יסודית כדי לעקור תופעות פסולות ובעיקר לחנך. נראה שלמרות הירידה בהיקף המקרים החמורים, למח"ט יש עוד עבודה.