שני 16 בספטמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  המדריך השלם לזכויות רפואיות | צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קריאייטיב
  זמנים בריאים • 31.03.2016
  מגיע לכם
  חולים הזכאים לתמיכה, לסיוע או להטבות מהמדינה לא תמיד מודעים לזכויותיהם, וגם אם הם כן מודעים להן, לא תמיד הם יודעים איך לממש אותן, וגם אם הם יודעים איך לממש אותן, לא תמיד הם מצליחים בכך • מבולבלים? מורה נבוכים
  שושנה חן

  מחלה קשה אינה רק בעיה בריאותית, יש לה גם השפעות כלכליות קשות, סבוכות ומרחיקות לכת. על הנטל אמורות להקל, ולו במקצת, רשויות המדינה, אבל לא תמיד החולים מודעים לזכויותיהם, וגם אם הם כן מודעים להן, לא תמיד הם יודעים איך לממש אותן. חולים רבים אינם מממשים זכויות, הקלות והטבות כלכליות מחוסר ידע, ממשגים בניהול המאבק או פשוט בגלל חוסר אונים. "כ־50% מהציבור אינם מממשים את זכויותיהם הכלכליות כתוצאה ממחלות מול הביטוח הלאומי", קובע אלון אהרונוב, מנכ"ל חברת זכותי העוסקת בזכויות רפואיות.

   

  המצב הנוכחי הוא ג'ונגל שבו הולכים לאיבוד החולה ובני משפחתו. אמנם הביטוח הלאומי אחראי לכ־50% מהזכויות הכלכליות, ובשנה האחרונה ניכרים בו סימני שיפור, אבל עדיין המצב רחוק מאוד מלהיות אידיאלי. אצל יותר מתריסר גופים זכאי החולה לזכויות כלכליות, ובהם משרדי ממשלה שונים כמו משרד הבריאות, משרד השיכון ומשרד התחבורה, לצד קרנות פנסיה, חברות ביטוח ועוד. לכל אחד מהגופים האלה הגדרות ותקנונים שונים משלו, שצריך להכיר, להבין, להתמיד ולהתעקש, ונוסף על כך תנאי הזכאות משתנים לפי רמת הפגיעה בתפקוד והמחלה. "לא סתם פורחות החברות למימוש זכויות", קובע שמוליק בן יעקב, מנכ"ל האגודה לזכויות החולה.

   

  בנפתולי הביורוקרטיה

   

  איכות הטיפול בזכויות הכלכליות של חולים משתנה בין משרדי ממשלה שונים. משרד התחבורה נחשב לבעייתי במימוש זכויות: הבירורים מסורבלים, הנגישות בעייתית, ההמתנה לתו נכה עלולה להימשך לעיתים 90 יום. מס הכנסה מתאפיין בהתנהלות איטית יחסית וכך גם משרדי השיכון והבריאות.

   

   

  זכויות כלכליות רבות כרוכות בהופעה לפני ועדות רפואיות, בעיקר של הביטוח הלאומי. החומר הרפואי בתיק הרפואי של קופת חולים לא מתאים בדרך כלל: סיכומי רופאי קופות החולים מתמקדים בצורכי הטיפול והריפוי, ואילו בוועדה הרפואית עוסקים בשמאות רפואית. לכן מומלץ לגשת לוועדות עם חוות דעת רפואית המסכמת את מכלול הבעיות הרפואיות של הנכה וכוללת הערכת נכות רפואית לצד הערכת הנכות התפקודית.

   

  אחוז גבוה מהחולים ובני משפחותיהם יצליחו לממש את זכויותיהם, אם כי במחיר עבודה והשקעת זמן. לחברות המתמחות יש מערך כוח אדם וניסיון טיפול גדולים, אבל הן לא יכולות לייצג אתכם בערעור. רק עורכי דין יכולים לעשות זאת. בגיוס גוף נוסף, עורכי דין או חברות מתמחות, תשלמו עמלה ודמי פתיחת תיק. שכר הטרחה (העמלה) נע על פי החוק העדכני והחדש בין 12.75% ל־15.75% מהסכומים שיושגו. דמי פתיחת תיק נעים בין 800־1,600 שקל. בגלל התחרות יש עורכי דין המוותרים על שכר טרחה ומסתפקים באחוזים מהתיק. הסכומים שתשיגו בכוחות עצמכם לפני גיוס כוח אדם מקצועי לא יחויבו בעמלה.

   

  לצד מחלות קשות המזכות אוטומטית בזכויות מסוימות, כמו סרטן ומחלות כליות הדורשות דיאליזה, יש מחלות רבות עם מנעד אפשרויות רחב מאוד של זכאות לכספים, מענקים וסיוע. בהגדרת כל זכאות דקויות רבות, ולא פעם היא תלויה אישית באדם המופקד על הנושא ובמיקום הספציפי שלו. "יכולה להיות פרשנות שונה באזורים שונים בביטוח הלאומי לאותן הגדרות", מסבירה עידית טמיר אביב, מנכ"לית מרכז המידע כיוונים.

   

  מודעות לזכויות

   

  הדמות המזוהה יותר מכל עם נושא הזכויות הרפואיות בישראל היא ללא ספק האישה והתופעה לבנת פורן. "אזרחים רבים הסובלים מבעיות רפואיות שונות כלל אינם מודעים לזכויותיהם", היא אומרת, "ואילו המודעים, פעמים רבות קירות הביורוקרטיה שבפניהם נראים גבוהים, מאיימים וחלקלקים, כך שיעדיפו כלל לא לנסות לקבל את המגיע להם. גם המממשים פעמים רבות אינם ממצים את זכויותיהם עד תום. לדוגמה, אדם המקבל קצבת נכות כללית, ייתכן שהיה מקבל יותר אילו היה פונה לקבל את זכויותיו כנפגע עבודה, או שהיה מבקש גם קצבת שירותים מיוחדים, קצבת ניידות, פטור ממס הכנסה או זכויות אחרות. רבים שניגשו אליי מתארים תחושת השפלה בתהליך, שגורמת לוותר על המאבק. זכויותינו הרפואיות אינן 'טובה' שמוסדות המדינה נותנים לנו, הן מגיעות לנו על פי חוק, והרווחנו אותן ביושר, שילמנו עליהן לביטוח הלאומי כל חיינו. הביורוקרטיה הקיימת רחוקה מאוד מלהקל עלינו, וכתוצאה מכך הכסף המגיע לנו פשוט נשאר בקופת המדינה".

   

  דילמה פופולרית היא איזו הטבה לממש. קיימים מקרים שבהם קבלת הטבה מסוימת תגרום לקיזוז הסכום מהטבה אחרת. לדוגמה, נכה הזכאי לקצבת נכות כללית ולפני כן קיבל קצבת הבטחת הכנסה או קצבת נכות מעבודה – עכשיו יהיה עליו לבחור בין השתיים. ואם זה לא מסבך מספיק את העניינים, לא תמיד הבחירה הנכונה תהיה בקצבה הגבוהה יותר, כי יש לקחת בחשבון גם את ההטבות שלצד הקצבה. אותו זכאי לקצבת נכות מלאה, למשל, זכאי גם להנחה בארנונה, ומומלץ לו להעדיף קצבה זו על פני קצבת נכות מהעבודה.

   

  אין מחלה שניתן להגדיר כמעניקת ההטבות הגבוהות ביותר. אחוז הנכות הרפואית/תפקודית הוא הקובע והוא תלוי בחומרת המחלה, בעד כמה היא משפיעה על כושר העבודה ובשאלה אם נגרמה כתוצאה מעבודה. אם מוכח קשר בין המחלה לעבודת הנפגע, תיתכן קבלת פיצוי גבוה יותר. "כשמדובר במחלות אונקולוגיות, לדוגמה, לרוב לא צריך סיוע במימוש זכויות", אומר אהרונוב. "המחלקות האונקולוגיות מציידות את החולים במסמכים, אם כי יש שוני בין עובדות סוציאליות אלו ואחרות, כי בדרך כלל הן עוסקות בתחום הזכויות הכלכליות בהתנדבות, ועושות את העבודה המינימלית. לרוב הן אף אינן יודעות את מלוא הזכויות, ואין להן תמריץ להתמקצע בתחום".

   

  בכל מקרה מדובר בהתמודדות ארוכה וקשה. "תהליך קבלת הקצבאות מהביטוח הלאומי הוא מורכב", מסבירה פורן. "הפרוצדורה והטפסים מורכבים, וגם מלאכת בניית התיק הרפואי כך שיענה על צורכי הוועדה".

   

  אז מה יהיה? הלנצח נאכל טפסים וביורוקרטיה? "אנחנו מאמינים שאפשר לעשות יותר בהקלה על החולים ובמימוש אוטומטי", אומר בן יעקב. "התיעוד הרפואי של כולנו מצוי בקופות החולים. אם ישלמו כסף לקופות החולים, אלו יוכלו לפתח תוכנות שבלחיצת כפתור ניתן יהיה לקבל באמצעותן חומר המתאים להגשה לוועדות השונות. המחוקק צריך להכריח את קופות החולים ואת בתי החולים: כל המידע אצלכם, עשו זאת, תיזמו בעצמכם, אל תחכו לאדם שיגיע אליכם".

   

  ועד שזה יקרה, הנה מה שמגיע לכם:

   

  קצבת נכות כללית

   

  תשלום חודשי של 2,342־1,405 שקל מהמוסד לביטוח לאומי לאנשים שכושר השתכרותם צומצם עקב בעיותיהם הרפואיות. כל מחלה יכולה להשפיע על החלטת הזכאות לקצבה. יש להוכיח גם את הנכות הרפואית וגם את הנכות התפקודית. הזכויות המשמעותיות מתקבלות אם מצליחים להעלות את אחוזי הנכות ואם הנכות קשורה לעבודה.

   

  קצבת פגיעה בעבודה

   

  לקבלת הקצבה צריך להוכיח שקיים קשר בין העבודה והמחלה, רצוי בעזרת חוות דעת רפואית מטעם רופא תעסוקתי. למשל, מחלות כמו סוכרת בקרב עובדי משמרות, פרקינסון אצל מי שהיה חשוף לחומרים כימיים כמו חקלאים ועובדי מעבדות, ואפילו התקף לב בשל ויכוח סוער בעבודה. הדבר מחייב זימון לוועדה רפואית מטעם הביטוח הלאומי, שתבחן אם הנכות היא תוצאה של הפגיעה בעבודה.

   

  בשלב השני יש להגיש בקשה לקביעת דרגת נכות מעבודה, ואז אפשר לקבל קצבה חודשית או פיצוי חד־פעמי מהמוסד לביטוח לאומי, תלוי באחוזי הנכות שנקבעו: 9%־19% נכות – פיצוי חד־פעמי. מעל 20% נכות – קצבה חודשית שגובהה נקבע על פי השכר הממוצע בשלושת החודשים שקדמו לפגיעה.

   

  פנסיית נכות

   

  הסכום החודשי שישולם לעמית בקרן הפנסיה במקרה שאיבד את כושרו לעבוד עקב מצבו הבריאותי. בדרך כלל מתחיל תשלום הגמלה החודשית רק אחרי שלושה חודשים של אובדן כושר עבודה ולאחר מיצוי כל ימי המחלה שנצברו במקום העבודה. הפרמטרים הקובעים את סכומי הפנסיה הם השכר, גיל ההצטרפות לקרן הפנסיה והמסלול. באובדן כושר עבודה מלא (מעל 75%) תשולם פנסיה מלאה. באובדן כושר עבודה חלקי (25%־75%) תשולם פנסיה חלקית. התשלומים לא פוגעים בזכויות לקבלת פנסיה בגיל הפרישה.

   

  פונים לקרן הפנסיה, וועדה רפואית מטעמה תקבע את שיעור הנכות. חשוב להגיע לוועדה עם מסמכים רפואיים, כולל חוות דעת רפואיות המעידות על חומרת הבעיות הרפואיות. על כן במועד ההצטרפות לקרן הפנסיה מלאו כראוי את הצהרת הבריאות.

   

  הנחה בתשלום הארנונה

   

  זכאים לה מקבלי קצבת נכות כללית בעלי דרגת אי־כושר השתכרות בשיעור 100% (עד 80% הנחה), בעלי דרגת נכות רפואית של 90% ומעלה בעלי דירה אחת בלבד (עד 40% הנחה), והורים מקבלי קצבת ילד נכה שהילד מוחזק על ידיהם (25% הנחה).

   

  פונים למחלקת הגבייה בעירייה או במועצה המקומית בצירוף העתק פרוטוקול ועדה רפואית לגבי גובה הנכות.

   

  קרנות השתלמות או קופות גמל

   

  אפשרות לפדיון מוקדם ללא קנס, עם פטור מניכוי מס במקור. זכאי לכך מקבל קצבת נכות מלאה.

   

  כדי לקבל את ההטבה יש לפנות לבנק, שמעביר את הבקשה לפקיד השומה.

   

  הנחה על קו טלפון של בזק

   

  הנחה בדמי ההתקנה וההעתקה וכן בדמי שימוש קבועים על קו טלפון אחד בלבד, ובסך הכל 39 שקל לחודש. זכאים להטבה חולי דיאליזה שהמציאו תעודה מאחד המרכזים לדיאליזה המוכרים על ידי משרד הבריאות, הורים לילד נכה המקבלים גמלת ילד נכה, ונכים שהמציאו שני אישורים בתוקף של חצי שנה לפחות לפני הגשת הבקשה להנחה: אישור של המוסד לביטוח לאומי על נכות רפואית של 80% ומעלה ואישור של המוסד לביטוח לאומי על קבלת קצבת נכות של 100%. גם נפגעי עבודה בעלי נכות רפואית בשיעור של 80% ומעלה זכאים להנחה.

   

  הנחה במס רכישה בקניית דירה

   

  מס רכישה מופחת בשיעור של 0.5% על מלוא מחיר הדירה. זכאים לה מקבלי קצבת נכות כללית בעלי דרגת אי־כושר השתכרות של 100% לצמיתות, בעלי דרגת נכות רפואית משוקללת בשיעור של 90% ומעלה, בעלי נכות רפואית בשיעור 19% לצמיתות על פי חוקי משרד הביטחון ונפגעי עבודה בעלי נכות רפואית בשיעור 50% ומעלה בגין תאונה ספציפית.

   

  הנחות והשתתפות בשיפוצים בדירה כדי להתאימה לתנאי החולה

   

  נכי עבודה לצמיתות בשיעור 75% ומעלה או 65%, בתנאי שהם סובלים מקשיי הליכה, עשויים להיות זכאים למענקים מיוחדים להתאמת תנאי המגורים מבפנים וגם מבחוץ (רמפה, למשל) עד לסכום של 89,929 שקל. לאביזרי עזר – עד 35,781 שקל, למעלון – 130 אלף שקל. היקף הסיוע נגזר גם מהכנסות הנכה ו/או המשפחה. זכאים להנחה רק אנשים שבבעלותם דירה אחת בלבד, אשר לא הותאמה לפני הגשת הבקשה.

   

  מגישים את הבקשה באמצעות המרפאה בעיסוק בקופת חולים.

   

  הנחה בתחבורה הציבורית

   

  זכאים לה מקבלי קצבת נכות כללית בעלי דרגת אי־כושר השתכרות בשיעור 100%, שיקבלו הנחה של 33% ברכישת כרטיסיות. תעודת הזכאות להנחה נשלחת פעם בשנתיים באופן אוטומטי מביטוח לאומי. עם תעודת הזכאות יש לפנות לעמדות לרכישת כרטיס רב קו.

   

  תו נכה ופטור מאגרת רישוי לרכב

   

  זכאי להם אדם המוגבל בניידות (בהליכה) ונכותו הרפואית מוערכת מעל 60%, ומי שסובל מאחד מהליקויים הבאים: אי־ספיקת לב, מחלת ריאות, פגיעה בברך/בקרסול/בירך, שיתוק ברגליים, אי־ספיקה בעורקי הרגליים, כיבים ברגליים, מטופלי דיאליזה, פרקינסון, טרשת נפוצה, מחלת מפרקים, נפילות חוזרות ומצב סיעודי. הזכאים משלמים אגרת רישוי בסך 27 שקל בלבד לרכב אחד בלבד (את תו הנכה ניתן להנפיק לשני כלי רכב נוספים). על הרכב להיות פרטי, שאינו משמש עסק, משקלו עד 5 טונות והוא רשום על שם הזכאי או על שם בן/בת הזוג או האפוטרופוס.

   

  פונים בכתב למשרד הרישוי, ת.ד 72, חולון, 5810001, בצירוף טפסים מתאימים, פרוטוקולים ומסמכים רפואיים.

   

  הנחות ו/או פטור במס הכנסה

   

  זכאים להם בעלי נכות רפואית של יותר מ־90%. בעלי נכות זמנית לחצי שנה עד שנה זכאים לפטור נמוך יחסית, שגדל משמעותית כשמדובר בנכות של יותר משנה.

   

  סיוע בשכר דירה או ברכישת דירה מאחת החברות הציבוריות

   

  הזכאים הם עיוורים בעלי תעודת עיוור מטעם משרד העבודה והרווחה, בעלי אישור מביטוח לאומי, ממשרד הבריאות או ממשרד הביטחון המעיד על נכות צמיתה יציבה או על דרגת אי־כושר יציבה בשיעור 100% או מוגבלות בניידות בשיעור 75% ומעלה, ונכים על כיסא גלגלים בעלי אישור ממשרד הבריאות או משרד הביטחון. את הבקשה ניתן להגיש בכל סניפי הבנקים למשכנתאות.

   

  הנחה בקופות חולים

   

  מקבלי קצבת נכות כללית זכאים לפטור מתשלום עבור ביקור אצל רופא פנימי ורופא מקצועי, עבור התחייבות בבית חולים ועבור ביקור במכונים ובמרפאות חוץ. הפטור ניתן באופן אוטומטי בהתאם לרשימות המועברות על ידי המוסד לביטוח לאומי.

   

  הטבות כלכליות לבני משפחה

   

  גם בני זוג זכאים לדמי מחלה (עד 60 יום, הורים לילד חולה – עד 90 יום בשנה), אם יש אישור מהרופא המטפל שלפיו החולים תלויים לחלוטין בעזרת בן המשפחה לביצוע פעולות יומיומיות. לקרובי משפחה מדרגה ראשונה זכות להתפטר ולקבל פיצויי פיטורים בנסיבות מיוחדות. בני משפחה של חולי דמנציה המרותקים למיטותיהם ושל חולים מונשמים, בין השאר, יזכו להנחות בתשלומי מסים. יש להגיש טופס בקשה למס הכנסה.

   

  זכויות ייחודיות לחולי סרטן

   

  חולים המקבלים טיפול בהקרנות או בכימותרפיה זכאים להשתתפות ב־50% מעלות טיפול שיניים משמר ומשקם לפני הטיפול הכימותרפי/קרינתי ולכיסוי מלא של טיפול משמר או משקם לאחר סיום הטיפול, על פי תעריף הקופה שבה הם מבוטחים. החולים זכאים להחזר הוצאות בדמי נסיעה והסעות לבית חולים וממנו על בסיס תחבורה ציבורית ולהחזר של 50% כנגד קבלות בהסעה באמבולנס או במונית.

   

  מי עושה מה

   

  וליתר נוחות, אלו ההטבות שניתן לבקש מהגופים השונים:

   

  משרד האוצר — פטור או הנחה במס הכנסה, פטור מניכוי מס במקור על קרנות/קופות גמל, ופטור ממס רכישה בעת רכישת מקרקעין שישמשו למגורי הנכה.

   

  משרד הבינוי והשיכון — סיוע בפתרונות דיור לנכים, הגדלת ההלוואה לרכישת דיור, הלוואה להתאמת תנאי מגורים לנכה, והשתתפות בשכר דירה לחסרי דיור.

   

  משרד המשפטים — פטור לנכים בלשכות רישום מקרקעין (טאבו) או בלשכות המקרקעין, ופטור מאגרת רישום משכנתה ושכירות.

   

  משרד התחבורה — תו נכה לרכב, פטור מאגרת רישוי, והנחות בתחבורה הציבורית.

   

  מינהל מקרקעי ישראל — פטור מ"דמי הסכמה" המשולמים על ידי מי שמעביר/מוכר קרקע או בית/דירה הבנוי על אדמת מנהל לאדם אחר. חלק ניכר מהדירות במדינה שייכות למינהל.

   

  משרד הדתות — הנחות בתשלום אגרות נישואים ואגרות גירושים.

   

  עיריות ומועצות מקומיות — הנחה בארנונה.

   

  משרד התקשורת — הנחה בהתקנת טלפון, חשבון טלפון, העתקת טלפון ודמי שימוש קבועים.

   

  המשרד לקליטת העלייה — עזרה למי שעלה ארצה לפני פחות מעשר שנים, דיור בשכירות ציבורית, קדימות בתור לקבלת דירות מתאימות והתאמת הדירה. •

   

  סיוע חינם

   

  יד מכוונת — מופעלים על ידי קבלנים פרטיים בסבסוד הביטוח הלאומי, אמורים לספק ייעוץ למיצוי זכויות, מתמחים בביטוח הלאומי.

   

   

  מחלקה ראשונה — פיילוט של הביטוח הלאומי המופעל בבתי החולים סורוקה ותל השומר. עובדות סוציאליות מאתרות חולים בעלי פוטנציאל לזכאות, מגיעות אליהם, ממלאות טפסים ומתחילות בהליך הגשת הבקשות לביטוח הלאומי.

   

   

  מרכז כיוונים לזכויות רפואיות — באחריות המחלקה לעבודה סוציאלית של בית החולים הדסה. מסייעים בייעוץ ראשוני ומלווים את התיק. ממולץ לפנות בטלפון: לסניף בהדסה עין כרם — 02-6779711, בהר הצופים — 02-5844025. במייל — kivunim@hadassah.org.il, פקס — 02-6777003.

   

   

  עמותות של חולים במחלות ספציפיות — אחת מתשע לחולות סרטן השד, האגודה למלחמה בסרטן, ארגוני המתנדבים יד שרה ועזר מציון.

   

   

  אתר כל זכות — שהקים אמיתי קורן. קחו בחשבון שהמידע כללי וקשה לתפור חבילת פעילות למקרה ספציפי.

   

  shenker@013.net

   

   

  סייעו בהכנת הכתבה: עידית טמיר אביב, מנכ"לית כיוונים; אלון אהרונוב, מנכ"ל זכותי; שמוליק בן יעקב, מנכ"ל האגודה לזכויות החולה; לבנת פורן, מנכ"לית לבנת פורן זכויות רפואיות; אתר כל זכות; ארגון אמון הציבור

   

   


  פרסום ראשון: 31.03.16 , 20:43