yed300250
הכי מטוקבקות
  הרשות השופטת לצד הרשות המחוקקת: שקד ונאור בארוחת ערב באילת, אמש | צילום: מוטי קמחי
  חדשות • 05.04.2016
  "בית המשפט מתערב בעניינים שלא קשורים אליו"
  “אני מקווה שלא נהפוך לארץ אוכלת משקיעיה” • “אלו שאלות פוליטיות שאמורות להיות מוכרעות בקלפי ולא באולם בית־המשפט” • את נאומה בפני בכירי מערכת המשפט הקדישה שקד להטחת ביקורת נוקבת על בג”ץ בעקבות פסילתו את מתווה הגז • נשיאת העליון מרים נאור לא הגיבה רשמית, אך קשה היה לפספס את הכעס במערכת המשפט
  טובה צימוקי ויעל פרידסון בכנס לשכת עורכי הדין באילת

  אל מול אולם מלא בבכירי מערכת המשפט, עלתה אתמול שרת המשפטים לבימת הנואמים בכנס אילת של לשכת עורכי הדין, הסתכלה לעבר הקהל שבו ישבה גם נשיאת בית־המשפט העליון, מרים נאור, והעניקה נאום לוחמני שבו קראה תיגר על סמכויותיו של בית־המשפט העליון והציתה מחדש דיון סוער על גבולות הדמוקרטיה ושלטון החוק בישראל.

   

  צילום: באדיבות לשכת עורכי הדין

  צילום: באדיבות לשכת עורכי הדין

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בין הכוונות של שקד הייתה החלטת העליון בשבוע שעבר לפסול סעיף מהותי במתווה הגז כמו גם המדיניות המשפטית שלפיה "הכל שפיט" שלטענתה מתעלמת מרצון הבוחר. "משמעות הפסיקה, שביטלה דה פקטו את המתווה הממשלתי, עלולה להתגלות ככזו הנאמדת במאות מיליארדי שקלים" אמרה שקד. "אני מקווה שלא נהפוך בעיני העולם לארץ אוכלת משקיעיה".

   

  שקד עוד האשימה: "שוב הפך עצמו בית־המשפט לזירה שבה מתבררות שאלות פוליטיות ומאקרו־כלכליות מזוקקות; שאלות שאמורות היו להיות מוכרעות לא באולם הגדול של בית־המשפט העליון אלא בהרבה מאוד אולמות קטנים; אולמותיהם של בתי־ספר וגני ילדים, אחת לארבע שנים, בשעה שהאזרחים נכנסים אליהם כדי לשלשל פתקים לקלפיות ובוחרים בנציגיהם לכנסת".

   

  הביקורת של שקד התמקדה בהתערבותו, לטענתה, של העליון בתחומים שמחוץ לסמכותו ובמציאות שבה "אין כיום דבר שבית־המשפט העליון לא יכול לדון בו". גם בתחומי הביטחון סבורה הייתה כי השופטים חורגים מסמכויותיהם: "מאיזה ארנק בדיוק משולמים הפיצויים שנקבעו בבית־המשפט לטובת הפלסטינים שנפגעו באינתיפאדה? מי ידאג לתפור מחדש את הארנק הציבורי שחורר במסגרת ביטול עסקת הגז? מה קרה לחרב הזו בפסיקות בית־המשפט ביחס לקלפי המיקוח?"

   

  ח"כ לבני | צילום: אלכס קולומויסקי
  ח"כ לבני | צילום: אלכס קולומויסקי

   

  בהזכירה את המערכון של "הגשש החיוור" על המכונית המגויסת סיכמה שקד: "גוף שיפוטי שלא נושא בשום אחריות למילוי הארנק בשטרות כסף הוא זה שמרשה לעצמו לרוקן אותו. שוב נתקלים בתופעה של הפעלת סמכות ללא אחריות".

   

  גורמי משפט הגיבו בזעם לדבריה. "השרה לא מבינה מהו שלטון חוק ומהי משילות. תפקידו של בית־המשפט העליון הוא להכריע ולפרש את החוק", אמר גורם משפטי בכיר. גם נשיא העליון לשעבר, השופט (בדימוס) אהרן ברק, שאותו תקפה שקד בדבריה, אמר בתגובה: "הלב דואב, אוי, לאן הגענו".

   

  היה זה דווקא היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שבנאומו הראשון בתפקיד הגן על בית־המשפט: "חלק בלתי נפרד משמירה על החוק הוא שמירה על מעמדם של בתי־המשפט והשופטים. כך היה לאחר פסק דינו של בית־המשפט העליון לגבי מתווה הגז. אפשר לחלוק ולטעון, אבל כשבית־המשפט העליון אמר את דברו — חובה לכבד הן את פסק הדין והן את המוסד. זו עוצמתנו".

   

  גם באופוזיציה סערו הרוחות. שרת המשפטים לשעבר, ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני), תקפה את שקד ואמרה שהיא "שלפה חרב פוליטית ותקעה אותה בבית־המשפט בגלל שבג"ץ מעז להמשיך לשמור על הערכים שלנו ועל עצמאותו". ואילו ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) קראה לראש הממשלה נתניהו לפטר את שקד בטענה שהיא "מנסה לחסל את עצמאות מערכת המשפט, להפחיד את השופטים ולאיים עליהם".

   

  שלי יחימוביץ | צילום: אוהד צויגנברג
  שלי יחימוביץ | צילום: אוהד צויגנברג

   


  פרסום ראשון: 05.04.16 , 00:32
  yed660100