חמישי 26 בנובמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 07.04.2016
  סנדרס ניצח בפעם השישית ברציפות
  "המומנטום חזר אלינו, ננצח", הכריז סנדרס אחרי הניצחון בוויסקונסין • אבל הוא לא הספיק לחגוג: ראיון מביך שהעניק חשף עד כמה הוא לא מבין במדיניות חוץ ובכלכלה • קלינטון: "הוא לא עשה שיעורי בית"
  אורלי אזולאי

  לברני סנדרס היו שעות ספורות בלבד להתמוגג מניצחונו על פני הילארי קלינטון בוויסקונסין: פרסום תמליל הראיון שהעניק לעיתון ה"ניו־יורק דיילי ניוז" חשף אותו לא רק כמי שמבין מעט מאוד בנושאי חוץ, אלא גם שפך אור על הבנתו המוגבלת בסוגיות פנים כלכליות כמו הרפורמה בוול סטריט ואי־שוויון חברתי שחרט על דגלו לתקן.

   

  "המומנטום לצידנו, ואנחנו ננצח", הכריז סנדרס שלשום, לאחר שהתברר כי ניצח את קלינטון ב־13 אחוזים בוויסקונסין — ניצחונו השישי ברציפות. אבל הוא לא הספיק לחגוג: חשיפת הראיון הבעייתי שהעניק לעיתון הניו־יורקי לקראת הפריימריז במדינה הטיל ספקות ביכולתו להיכנס לבית הלבן. כאשר נשאל על פירוק הבנקים — נושא הדגל שלו — התחמק מלספק תוכנית פרטנית. "נעביר חקיקה מיוחדת או נעניק לשר האוצר את הסמכויות לעשות זאת", השיב. כאשר ציינו בפניו אנשי ה"דיילי ניוז" כי לבנק המרכזי כבר יש את הסמכות הזו, אמר סנדרס: "אה, אני לא בטוח אם יש לו, אבל אני חושב שלממשל יכול להיות". אפילו על ההצדקה המשפטית להעמיד לדין את בכירי וול סטריט שאחראים היו למשבר ב־2008 הוא לא היה סגור: "אני מאמין שישנם חוקים שהופרו, אבל אין לי אותם לפניי".

   

  בנושא הסכסוך הישראלי־פלסטיני הוא הפגין בורות מדאיגה. הוא התייחס לצוק איתן ואמר: "שמישהו יעזור לי פה, כי אני לא זוכר את המספרים, אבל אני זוכר שיותר מ־10,000 חפים מפשע נהרגו בעזה. האם זה נשמע נכון?" כאשר מראייניו אמרו לו שזה נתון גבוה מדי, שב וטען כי "אין לי את המספר, אבל אני חושב שזה יותר מ־10,000". מדובר למעשה בנתון אסטרונומי: האו"ם העריך כי 2,251 פלסטינים נהרגו, מתוכם 1,462 אזרחים.

   

  סנדרס גם מעד כשנשאל כמה ידחוק את ישראל לסגת מהשטחים: "זאת שאלה הוגנת, ואילו היה בפניי נייר עמדה, הייתי נותן תשובה טובה יותר". באשר לשאלה אם ישראל פעלה כראוי בצוק איתן, סירב לנקוט עמדה: "אתם מבקשים ממני לקבל החלטות בשם ממשלת ישראל והצבא הישראלי, ואני לא חושב שאני כשיר לקבל אותן".

   

  מבחינתו של סנדרס, הראיון התגלה כאסון שכן הוא הצטייר בדיוק כפי שמבקריו מציגים אותו: מועמד חסר ניסיון שמתמודד למשרה שגדולה עליו. לא במקרה חגגו במחנה קלינטון, על אף ההפסד בוויסקונסין. לאורך כל הקמפיין היא טענה שרק היא בעלת הניסיון המתאים לתפקיד הנשיאות. "הוא לא עשה שיעורי בית", הגיבה קלינטון. "הוא כבר יותר משנה מדבר על מהפכת הבנקים, אז איך הוא לא יודע להשיב על כך? זה שהוא לא מבין דבר צריך לעורר הרבה שאלות אצל הבוחרים".

   

  בתקשורת האמריקאית תקפו את סנדרס על חוסר מוכנותו. אולם במטה סנדרס אין תוכניות לפרוש, והם נחושים לנצח בניו־יורק. "קלינטון אומנם הייתה סנאטורית מניו־יורק, אבל ברני הוא הניו־יורקי האמיתי. זה המגרש הביתי שלו יותר משלה".