שני 06 באפריל 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 14.04.2016
  ריבלין: "בחירת שופטים היא לא תוכנית כבקשתך"
  נשיא המדינה ונשיאת ביהמ"ש העליון מתחו ביקורת על דברי שרת המשפטים ועל שרים וח"כים בענין האקטיביזם השיפוטי ורצונם לבחור שופטים שמרנים לעליון
  טובה צימוקי

  "איננו יכולים 'ללהק' שופטים, מתוך מחשבה שמלאכת השיפוט היא 'תכנית כבקשתך'. מלאכת השיפוט היא אמנות ומיומנות הנעשית מתוך דיון של שקלא וטריא בפרשנות הדין, מתוך עיון בעמדות כל הצדדים ושקילת כלל השיקולים מתוך התבוננות ארוכת טווח" ־ אמר אתמול נשיא המדינה ראובן ריבלין, בטקס השבעת שופטים במשכנו.

   

  הנשיא ונשיאת בית המשפט העליון מרים נאור מתחו אתמול ביקורת קשה על דברי שרת המשפטים איילת שקד ועל שרים וח"כים בענין האקטיביזם השיפוטי, התערבות בג"צ ב"משילות" ועל רצונם לבחור שופטים שמרניים לבית המשפט העליון. כדוגמה הביא ריבלין את פסיקת ביהמ"ש העליון שביטל את פסקת היציבות במתווה הגז. לדבריו, ההחלטה התקבלה על ידי בית המשפט העליון, "והלא בית המשפט לעולם יכריע בין עמדות סותרות. האם יעלה על הדעת לכבד את הכרעת בית המשפט רק כאשר היא מתאימה לעמדתי? עלינו להיזהר בכבוד המוסדות הדמוקרטיים שלנו, כולם, ולבצר את עצמאותם שאלמלא הם, איש את רעהו חיים בלעהו".

   

  הוא הזהיר מפני התקפות על בית המשפט העליון שיכרסמו באמון בבית המשפט ובדמוקרטיה. בהתייחסו לנאום שקד שטוענת כי פסיקות בית המשפט מפריעות לעיתים ליכולת המשילות של הממשלה אמר: "בין ה'חורים השחורים' ל'מרחבי המשילות' חיים רבבות אזרחי ישראל שמאמינים בבתי המשפט שלהם, ובמקביל בוחרים בנציגי הציבור שלהם. אזרחי ישראל מעריכים את שניהם ומוכנים לקבל מנה גדושה של מתח בריא. אבל לאזרחים האלו, ואני ביניהם, קשה וכואב לעמוד מנגד בעוד שני הגופים עליהם עומדת הדמוקרטיה הישראלית - מצויים על מסלול התנגשות כרוני, מסוכן, וידוע מראש. הרשות המחוקקת - היא הגוף האמון על הסדרת הסמכויות במדינת ישראל. ממשכן נשיאי ישראל אני רוצה לפנות למחוקקי ישראל ולבקש מהם שיעניקו לנו, לעצמנו, מתנה. הבה נקבע את סמכויות השלטון בחוק כראוי למעמדם של מוסדות המדינה וכראוי לאנשים המצוינים המכהנים בהם. תתכבד הרשות המחוקקת, תפשיל את ידיה, ותסדיר בחוק יסוד החקיקה את גבולות הגזרה, את הבלמים והאיזונים, את הגשרים המאזנים והמפקחים, שבין הרשויות".

   

  הנשיאה נאור אמרה: "התשובה שלנו היא בפסקי דין והשופטים לא מדבררים אותם. חשוב לקרוא את פסקי הדין בשלמותם ולא רק 'שורות תחתונות' שלא נותנות את התמונה בכללותה". היא ציינה כי מינוי השופטים ימשיך ויהיה מקצועי ויעיל כפי שהיה עד עכשיו.

   

   שרת המשפטים איילת שקד אמרה: "בחרתם ליטול חלק משמעותי בעיצוב התרבות הישראלית כיהודית ודמוקרטית. בחרתם להיות שותפים מלאים בהפיכת החברה לחברת מופת".