yed300250
הכי מטוקבקות
  שאול גולן
  חדשות • 18.04.2016
  נחקר תחת אזהרה
  יו"ר האופוזיציה הרצוג נחקר אתמול באזהרה במשך שש שעות במשרדי להב 433 — כשהוא חשוד בעבירות על חוק מימון המפלגות • הוא הכחיש את הטענות שלפיהן קיבל מטהו 40 אלף שקל שלא כחוק, במסווה של "שירות משפטי", למימון קמפיין מכפיש נגד יריבתו בפריימריז של העבודה ב־2013 שלי יחימוביץ' • בערב כבר הבהיר הרצוג כי הוא "רגוע" ושלח מסר ליחימוביץ', שרמזה על הצורך בהחלפתו: "אם יש מישהו במפלגה שלא רגוע, אני מציע לו להירגע"
  אלי סניור ויובל קרני

  יצחק (בוז'י) הרצוג הגיע אתמול בבוקר למשרדי יחידת להב 433 שבלוד כשהוא ערוך לשעות ארוכות של חקירה באזהרה, ואפילו הביא עימו סנדוויצ'ים למקרה שיהיה רעב. לאחר שש שעות הוא יצא מחדר החקירות כשהתואר "חשוד" מלווה אותו והקרב המשפטי והפוליטי שלפניו הוא ניצב הופך למוחשי יותר מאי פעם.

   

  החוקרים החזיקו בידיהם אישור שהעניק היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לחקור באזהרה את יו"ר האופוזיציה, ובתחילת דבריו הבהירו לו כי הוא נמצא בחקירה תחת אזהרה וחשוד בעבירות של קבלת תרומה אסורה, אי־דיווח על קבלת תרומה ומסירת תצהיר כוזב. החקירה נסובה סביב מטה הפריימריז של הרצוג ב־2013, בשעה שהתמודד על ראשות מפלגת העבודה מול יריבתו המרכזית שלי יחימוביץ'.

   

  לטענת המשטרה, באותה מערכת בחירות מקדימות העביר איש עסקים 40 אלף שקל בכמה צ'קים לפעיל מפלגת העבודה עו"ד דניאל כהן, שהוגדרו תשלום בעבור "שירות משפטי". אותו איש עסקים היה בעבר בקשר גם עם הרצוג עצמו. המשטרה חושדת כי אותם 40 אלף שקל שהועברו לכהן — שכבר נחקר על כך — לא היו תשלום בעבור שירותים משפטיים, אלא שימשו כדי לממן קמפיין שלילי נגד יחימוביץ' — והמשמעות היא כי מדובר בחריגה מן המימון המותר בחוק מימון המפלגות וכן העברת תרומה מבלי לדווח עליה ובניגוד לחוק.

  ההתכתבות בווטסאפ
  ההתכתבות בווטסאפ
   

   

  הרצוג, מצידו, טען בפני החוקרים כי דיווח כדין למבקר המדינה על כל הידוע לו על תרומות שקיבל, ומסביבתו נמסר אתמול כי הוא שיתף פעולה עם החוקרים באופן מלא והשיב על שאלותיהם. הרצוג נשאל בחקירתו על אותה תרומה של איש העסקים, ואמר: “לא ידעתי על תרומה חריגה”. כשנשאל לגבי התצהיר שהגיש בנוגע למימון שקיבל, הבהיר כי לא שיקר.

  היום צפוי להיחקר פעם נוספת מנהל מטהו של הרצוג במהלך אותם פריימריז, שמעון בטאט — ולא מן הנמנע שייערך עימות עם אותו איש עסקים שהעביר את הכסף. "עד כמה שהבנתי, הוא בכלל לא קשור לסיפור", אמר אתמול עורך הדין ירון לונדון ממשרד "כהן־סטרשנוב־לונדון", המייצג את בטאט.

   

  שלי יחימוביץ מצביעה בקלפי ביום הבחירות לפריימריס לראשות מפלגת העבודה | צילום: יובל חן
  שלי יחימוביץ מצביעה בקלפי ביום הבחירות לפריימריס לראשות מפלגת העבודה | צילום: יובל חן
   

  בשעות הערב המוקדמות, זמן קצר לאחר שיצא מחדר החקירות, הגיע הרצוג לכינוס של פעילי מפלגת העבודה בהסתדרות ב"פינה הירוקה" בתל־אביב וזכה למפגן תמיכה. לצד שורת הח"כים ופעילי המפלגה שהתייצבו לצד היו"ר הנחקר נרשמה גם תמיכתם של ראש עיריית תל־אביב רון חולדאי, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר קק"ל דני עטר. "בשבועיים האחרונים הצהרתי שוב ושוב שאגיע לכל מקום ואמסור את גרסתי", אמר הרצוג באירוע. "אני סומך לחלוטין על גורמי אכיפת החוק. זה לא סוד שבכל בחירות צפות תלונות שונות ומשונות". לאחר מכן הוסיף הרצוג אמירה שפורשה במהרה כמסר שנשלח אל עבר יחימוביץ', שהקדימה להתבטא ולרמוז על הצורך בהחלפתו ."אני רגוע, ותהיו גם אתם רגועים", הוא אמר. "אם יש מישהו במפלגה שאינו רגוע — אני מציע לו להירגע. זוהי המהות של השותפות הפוליטית. זה לא קל, אבל מה שלא הורג מחשל. וזו העת להיות ביחד". הרצוג הוסיף והבטיח להוביל את מפלגת העבודה בעתיד, כשהכריז: "בבחירות הקרובות אני אנצח". בהודעה שכתב עוד קודם לכן בקבוצת הווטסאפ של סיעת המחנה הציוני חזר הרצוג על הטענה כי לא עבר כל עבירה. "אני משוכנע לחלוטין שלא דבק במעשיי שום רבב", הוא כתב, "ושבקרוב הפרשה תהיה מאחוריי".

   

  yed660100