שני 06 באפריל 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  הדמיות: ישר אדריכלים
  ממון • 24.04.2016
  מגדלים במקום מפעל תע"ש
  אחרי שנים שאחת הקרקעות המבוקשות בגוש דן עמדה ריקה: עיריית תל־אביב החלה בתכנון שבמסגרתו יוקמו בשטחו של מפעל תע"ש על דרך השלום 850 דירות • עם זאת, ניקוי הקרקע מזיהום יימשך עוד כמה שנים
  עופר פטרסבורג

  תוכנית תע"ש השלום יוצאת לדרך: על גבול גבעתיים-תל־אביב, על אחת הקרקעות המבוקשות בגוש דן, עמד ריק שנים ארוכות מתחם תע"ש המיועד ל־850 דירות, כולל מגדלי יוקרה. כעת הוסרו הגדרות המקיפות את המתחם והליך התכנון מתחיל.

   

  תע"ש השלום הוא מתחם בבעלות רשות מקרקעי ישראל, ששטחו כ־50 דונם, והוא ממוקם בין דרך השלום, עליית הנוער ותוצרת הארץ בתל־אביב. היסטורית מהווה המתחם חלק משכונת נחלת יצחק שבחלקה הדרומי התאפיינה כאזור תעסוקה ותעשייה, ואחד "השרידים" הוא מגרש מפעל תע"ש העומד מגודר וללא פעילות זה שנים רבות. על שטח המפעל הישן אושרה ב־2010 תוכנית בניין עיר שכללה שטח למבנה ציבור בפינת רחובות השלום ועליית הנוער וארבעה מגדלי מגורים בעורף השטח ובהם כ־850 דירות. במערב המתחם אושרו מגרשים להקמת מבנים של 9 קומות למשרדים, תעסוקה ומסחר. התוכנית כוללת גם שטחים פתוחים.

   

  תע"ש מגן הוא מפעל של התעשייה הצבאית לייצור נשק שפעל בין 1948 ל־1997. המפעל פונה והתגלה שהוא גרם לזיהום קרקע ולזיהום מים נרחבים שמהווים בעיה חמורה עד היום באזור נחלת יצחק. פעולות הייצור של "תע"ש המגן", כללו ניקוי מתכות, תוך שימוש בחומרים רעילים ומסרטנים, כולל טריכלורואתילן וטטרהכלורואתילן. עמותת "אדם טבע ודין" עתרה בעבר לבג"ץ נגד תע"ש ומינהל מקרקעי ישראל בדרישה לטיהור המתחם. פעולות ראשוניות נעשו, אך הן עדיין לא מספקות. לכן, לפני שיווק הקרקעות על ידי רשות מקרקעי ישראל יש צורך בהשלמת ניקוי הקרקע שתיקח עוד כמה שנים.

   

  עיריית ת"א־יפו קיימה תחרות אדריכלים שבמסגרתה הוגשו שלוש הצעות תכנוניות. ההצעה הזוכה הוגשה על ידי משרד ישר אדריכלים וכוללת בניינים של 6 קומות, 8 קומות, 18 קומות ומגדל מגורים אחד עם 45 קומות. ההצעה ממקמת את מבנה הציבור בלב המתחם ומציגה חזית מסחרית פעילה כלפי רחובות עליית הנוער והשלום. ההצעה הזוכה מבוססת על הפיכת המתחם הגדול למערך של חללים עירוניים, ושמה דגש על מרחב ידידותי להולכי רגל.

   

  הליך התכנון המבוסס על ההצעה הזוכה החל בימים אלה במסגרת צוות מזרח באגף תכנון העיר בעיריית ת"א־יפו, וצפוי להסתיים בתוך כשנה וחצי.

   

  במקביל החלה העירייה בביצוע עבודות לשיפור מרחב הולכי הרגל ומערך שבילי האופניים בדרך השלום, הגובלת במתחם. העבודות כוללות הרחבת מדרכות, סלילת שביל אופניים ותאורת רחוב בדרך השלום ובעליית הנוער.

   

  ofer-pt@yedioth.co.il

   

   


  פרסום ראשון: 24.04.16 , 20:24