{ }
שבת 07 בדצמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  טלפון עתידני מהעבר
  ממון • 27.04.2016
  חיוג לשנת 2000
  לקרוא ולא להאמין: זו כתבה שכתב יחיאל חיון ב"ידיעות אחרונות" לפני כמעט 50 שנה. זמן קצר לאחר ששת הימים, כשבישראל בקושי היתה טלוויזיה בשחור לבן, כבר חזתה הכתבה "כי בעתיד יהיו נסים ונפלאות: מכשירי טלפון שיהיו מסוגלים ללוות אותך לאן שתלך, אנשים יוכלו לעבוד מהבית, קניית מצרכים בחנות תיעשה מהטלפון, וכל שאלה שתהיה לך תוכל להפנות טלפונית למחשב". אבל למהנדסי העבר היתה גם אזהרה לנו, בעתיד: "אם אומנם ימומשו החלומות נהפוך כולנו בבוא הזמן לעבדי הטלפון כל חיינו יעמדו בצל המחשב האלקטרוני"
  יחיאל חיון

  זו הכתבה המלאה של כתב "ידיעות אחרונות" יחיאל חיון, שהתפרסמה במוסף 7 ימים ב-8 בספטמבר 1967: בשנת אלפיים יתהפכו סדרי חייה של החברה האנושית, הכול תודות לשכלולו של הטלפון, שיהפוך למכשיר כל-יכול ויהיה מסוגל לבצע כמעט כל פעולה, במקומו של האדם.

   

  אם נקבל את דבריהם של מומחי התקשורת של חברת הטלפונים האמריקנית ''בל'' כפשוטם, הרי דמותו של עולמנו בשנת 2000, תהיה שונה לחלוטין מכפי שהוא נראה היום. עלינו לזכור, כי שנת 2000 אינה רחוקה כל כך, ורבים מאתנו עוד יזכו לראות במו עיניהם, את הנפלאות העתידות לנו. מהנדסי ''בל'' טוענים, כי בעוד שלוש עשרות שנים, יהיה הטלפון מסוגל לעשות למעננו, כמעט כל דבר שנדרוש ממנו, וברור שדבר זה ישנה את כל מהות חיינו. קניית מצרכים בחנות, הכנת ארוחת ערב או חישוב גובה מס ההכנסה- כל אלה יוכלו להיעשות בעזרת אמצעי תקשורת, הפועלים יד אחת עם מחשבים אלקטרוניים משוכללים.

  המהנדסים עצמם יודעים ללא כל צל של ספק, כי יש ביכולתם להוציא לפועל את כל אלה, מה שאינם יודעים הוא: האם החברה האנושית תהיה מוכנה לנצל את אמצעי התקשורת המשוכללים הללו לצרכים כאלה. מסביר אחד המתכננים של החברה ''אנו חייבים לנסות ולקבוע כבר מעתה, אילו סוגי שירותים עשוי הצרכן לדרוש בסוף המאה הנוכחית. ובנושא זה אנו יכולים בינתיים רק לנחש''. ניחושים רבים נעשו, וחלק ניכר מהם הפך כבר היום למציאות קיימת.

   

  מהירות ויעילות

   

  מכשיר טלפון שבעזרתו אתה יכול, לא רק לדבר, אלא גם לראות, הומצא זה מכבר, והוא נמצא בשימוש מוגבל בארה''ב. עוד לא הוחל בשיווק מכשירי הטלפון החזותי ה''תמונפון'' לשימוש הקהל הרחב. אולם בין הערים ניו יורק, וושינגטון ושיקאגו, קיים כבר קשר תמונפוני תקין.

  אם אתה נמצא באחת מן הערים הללו, ואתה רוצה לשוחח עם מכריך שבאחת משתי הערים האחרות, אתה יכול לעשות זאת דרך המרכז התמונפוני המקומי. מחיר השיחה החזותית, הוא גבוה כיום (בממוצע 20 דולר לשלוש דקות), אך מובן שמחיר זה, יקטן פי כמה, עם הכנסת התמונפון לשימוש המוני.

  התמונפון מאפשר לך יותר מאשר ראיית המנוי שמנגד. אם יש ברצונך, אתה יכול ללחוץ על כפתור, ותמונתך שלך תופיע על המסך שלפניך, ואז אתה יודע בדיוק, איך אתה נראה מעבר לקו. כפתור אחר לצד השני, למשך כל זמן שתרצה, וזאת, מבלי להפסיק את הקשר הקולי, כמובן.

  גם מלאכת החיוג והשגת המנוי תעשה מהירה ויעילה יותר בזמן הקרוב. כל המערכת הטלפונית תעבור בהדרגה לשיטה אלקטרומיכנית לשיטה אלקטרונית צרופה אשר פותחה במעבדות המחקר של ''בל''. אגב, העבודה שהושקעה בפיתוח השיטה האלקטרונית הזאת מגיעה ל-2000 שנות עבודה מהנדס. השיטה האלקטרונית החדשה, פירושה מבחינת הצרכן נוחות, מהירות ויעילות מקסימאליים.

  מעתה יוכל הצרכן לקבל, מה שנקרא בשפה מקצועית, ''חיוג מקוצר'', פירושו של דבר: אם קיימים ברשימתך מספרי טלפון, אותם אתה מחייג לעיתים תכופות, יהיה עליך בעתיד, רק ללחוץ על כפתור אחד, הוא כבר ''יחייג'' עבורך את המספר הדרוש, באופן אוטומאטי.

   

  לקריאת כתבות נוספות וטורים אישיים מגיליון סוף השבוע - היכנסו לעיתון המלא

   

  שירותים בכיס

   

  ועוד: אם חייגת מספר כלשהו, ושמעת צליל המעיד כי הוא תפוס, אין לך צורך לנסות שנית. ברגע שהקו יתפנה, יצלצל הטלפון שלך בחזרה, ומיד ייווצר הקשר בינך לבין המנוי המבוקש. אם לא די בכך, הרי שיכלול אחר: אם אתה עוזב את ביתך והולך למקום אחר בו יש טלפון אתה ''אומר'' לטלפון שלך מהו מספר הטלפון במקום שאליו אתה הולך. מעתה ואילך, תועבר אוטומטית כל שיחה שתתקבל בביתך למקום בו אתה נמצא. שיכלול נוסף, האפשרות לצלצל לכמה אנשים בעת ובעונה אחת (ללא עזרת מרכזנית), וכולכם תשוחחו בחברותא. דבר זה פירושו, שמעתה אינך צריך ללכת לישיבה, אלא תוכל להשתתף ב''ישיבה טלפונית''. אגב, ברגע שיכנס התמונפון לשימוש נרחב, תהיה בו גם אפשרות לשיחה חזותית קבוצתית.

  מכשירי הטלפון של העתיד, יהיו מסוגלים ללוות אותך לאן שתלך. מכשירי טלפון במכונית נמצאים בשימוש, מזה זמן רב. עכשיו נראה, כי כבר בתום השנה הנוכחית, יוחל בשיווק טלפון כיס אלחוטי, שיוכל לבצע את כל השירותים של טלפון רגיל.

  אבל יש עוד כמה חידושים, שהם מדהימים ממש. תארי לעצמך, שיצאת את הבית ושכחת לנעול את הדלת ולכבות את תנור החימום. מהנדסי ''בל" חשבו גם על זה. כל שעליך לעשות זה לשלוף את טלפון המכונית, ללחוץ על שניים שלושה כפתורים, והופ! הדלת ננעלת מאליה, והתנור כובה. לא מאמינים? טוב, אולי תאמינו לסדרת הניסים והנפלאות הבאה:

   

  מסיבת מחשב

   

  נניח שהערב צריכה להתקיים מסיבת חצי היובל לנישואיכם, השעה היא כבר שתיים אחה''צ, אשתך לא הכינה עדיין דבר והיא עצבנית, וצועקת ואפילו למספרה לא הספיקה עדיין ללכת. ''זה לא נורא'' ! אומרים אנשי ''בל''. קודם כל שלח את אשתך למספרה! אחר כך הרם את שפרפרת הטלפון וחייג מספר מסוים. מי עונה לך? נכון, מחשב אלקטרוני. אתה מספר למחשב את הצרות שלך, וכמה אנשים הזמנת, ומה היית מעוניין להגיש להם. המחשב יגיש לך מייד את רשימת המצרכים והכמויות המדויקות. אם אתה רוצה, המחשב יוכל גם להזמין עבורך את כל המצרכים הנדרשים, באיזו חנות שתרצה. והוא גם ידאג שיבואו לביתך.

  יותר מזה: הוא גם יכול לברר בשבילך, באיזו חנות מצרכים אלה זולים ביותר, לקנות אותם באותה חנות, ולדאוג על ידי כך, ליציבות התקציב החודשי שלך. ואם אתה רוצה להיות חצוף במיוחד ולבקש מהמחשב שגם...נכון, המחשב יכול אף להפעיל את המכשירים החשמליים שבמטבחך המודרני (מודל 2000). ולעשות את מלאכת ההכנה והבישול בשבילך.

  יש,כמובן, המשך לסיפור: נניח, למשל, שבשעה חמש אחה''צ חוזרת אשתך מן המספרה, ופתאום מסתבר לה כרגיל שאף אחת מן השמלות שבארון, איננה הולמת את המאורע. במקרה זה, אתה לוקח את התמונפון, מחייג לחנות בגדים גדולה, ומיד יש לך על המסך שבביתך תצוגת אופנה של מיטב הדגמים האחרונים. האישה אומרת: ''הנה, את זאת אני רוצה '', ואתה מסדיר חת שתיים דרך התמונפון, כמובן את כל ענייני המידה, התשלום והמשלוח המיידי.

  בכלל, כל ענייני התשלומים יעברו גם הם שינוי מהפכני לקראת סיום המאה הנוכחית. לא תצטרך לשלם במזומן או לכתוב המחאות בעד רוב הרכישות שתעשה. צלצול טלפוני למחשב האלקטרוני של הבנק שלך, יעשה את המלאכה. המחשב הזה, גם ימסור לך דיווחים שוטפים בדבר מאזן חשבון הבנק שלך והוא ישלם בשבילך את שכר הדירה ואת יתר השטרות והתשלומים הקבועים. וכמובן יחשב עבורך את מס ההכנסה שאתה צריך לשלם.

   

  חלומות בהווה

   

  מכשירי הטלפון של העתיד, יהפכו אותך לעצלן שבעצלנים. בעתיד אומרים אנשי ''בל'' יהיו אנשים רבים שלא יצטרכו ללכת לעבודה. הם יעבדו בבית. כל סוגי מסמכים, טבלאות ושרטוטים יוכלו להיות מועברים ממקום למקום בקלות מרבית. על ידי חיבור פשוט לטלפון. וישיבות ההנהלה כפי שצוין לעיל יוכלו גם הן להיעשות ''מן הבית'' בעזרת השיחה הטלפונית הקבוצתית. מחשבים אלקטרוניים עצומים יאצרו ב''זכרונם'' תכנים של ספריות ומוזיאונים שלמים. כל שאלה שתהיה לך, בכל נושא שהוא, תוכל להפנות טלפונית למחשב המתאים. הוא יעביר לך את מלוא האינפורמאציה בכל דרך שתבחר: בדיבור, בכתב, בתמונות או בדיאגראמות. אפילו לרופא לא תצטרך ללכת בשנות אלפיים. אתה מצלצל לרופא, ומספר לו אילו מיחושים יש לך. הוא ידריך אותך, איך לחבר לגופך חוטים מסוימים שבשנת 2000 כבר יהיו חלק בלתי נפרד מציודו של כל בית. דרך החוטים הללו ישלחו נתונים אל המחשב האלקטרוני. המחשב, מצידו ינתח מיד את כל הנתונים האלה ויעביר את סיכום הממצאים לרופא. לאחר עיון בסיכומי המחשב, יאמר לך הרופא מיד, מהי מחלתך ואילו תרופות או טיפולים עליך לקבל. אם תגחך לעומת אנשי ''בל'' ותביע ספיקות אודות ''חלומותיהם הטלפוניים'', הם ייפגעו ויתריסו כנגדך: ''אדוני, לפני 100 שנה בלבד, היו דברים כמו הטלוויזיה, הלוויינים, המחשבים האלקטרוניים ואף הטלפון עצמו, בבחינת חלום בהקיץ''.

   

  זהות פגומה

   

  נכון הוא, שחלק מן התוכניות שמנינו נראים כאילו הם לקוחים מספר של מדע דמיוני, אבל מאידך, חייבים אנו להודות, כי לחברת ''בל'' מגיע אשראי עצום של הוצאה לפועל לגבי ''חלומות בהקיץ''. זוהי חברת ענק בעלת תקציבים ורווחים אגדיים, שאפילו תקציביה השנתי של מדינת ישראל כולה הוא נכס לעומתם. חלק ניכר מן הרווחים של החברה מושקע במעבדות המחקר והפיתוח שלה. במעבדות פיתוח שיטוח בלבד, מועסקים כ 800 מהנדסים מבריקים, היושבים ו''משחקים'' בחלומות אלקטרוניים. הסכומים העומדים לרשות מהנדסים אלה, הם בלתי מוגבלים כמעט והחברה לוקחת על עצמה סיכונים עצומים בהשקיעה מיליונים רבים במחקרים, שבראשית דרכם נראים לעיתים כתלושים מן המציאות.

  היו אלה מהנדסי ''בל'' שהגיעו להישגים מפליאים. אשר בחלקם הפכו כבר היום לדבר המובן מאליו. כמו פיחות שני לוויני ה''טלסטאר'' המאפשרים תקשורת בין יבשת אמריקה לאירופה ואו פיתוח הטרנזיסטור הזעיר שהיה מהפכה בזמנו אשר כיום אין אדם המתפעל מאמצאתו. או סיועים של מהנדסי ''בל'' בפיתוח קרן לייזר שהיא קרן אור בעלת עוצמה המסוגלת להביאה אל הירח ובחרה או אף לפיצוח יהלום. יתכן מאוד שאם אומנם ימומשו חלומותיהם של מהנדסי ''בל'' נהפוך כולנו בבוא הזמן לעבדי הטלפון כל חיינו יעמדו בצל המחשב האלקטרוני, ואף תיפגם זהותנו האישית וחדוות היצירה שלנו. אך מהנדסי החברה העשירה, רוצים להטות אוזן לטענות מעין אלו. הם יודעים כי למדע יש רק כיוון אחד – קדימה! והם משוכנעים כי אם ייגרמו מכשולים בחיינו בעקבות החידושים הללו – יבואו חידושי מדע אחרים שיהיה בכוחם להתגבר על המכשולים כי מעטים, מעטים מאוד הם המעצורים העומדים בפני המוח האנושי.

   

  ידיעות אחרונות