שישי 19 ביולי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  עמית שאבי
  חדשות • 02.05.2016
  לוחם השייטת שהותיר אחריו 6 מיליון אחים
  הביקור במחנות המוות בפולין שינה את מסלול חייו של יאיר אנגל • שם, על האדמה הארורה ההיא, הוא כתב את השיר "שישה מיליון אחים", ושם גם החליט להתנדב ליחידה מובחרת • ב־4 בדצמבר 1996 נספה סמ"ר יאיר אנגל ז"ל בתאונת צלילה בקומנדו הימי • ביום חמישי הקרוב, במצעד החיים בפולין, יבצע הזמר דוד ד'אור את השיר שכתב
  תלם יהב

  את ההחלטה להתגייס ליחידה מובחרת קיבל יאיר אנגל ז"ל על אדמת פולין.

  לחן: משה יוסף, ביצוע: דוד דאור,יזם: יורם דורי

  לחן: משה יוסף, ביצוע: דוד דאור,יזם: יורם דורי

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  עד אז חשב יאיר שיהיה ספורטאי מצטיין ויקדיש את כל זמנו לאימוני הכדורסל. אבל הוא חזר משם אדם אחר. וכך, עם סיום לימודיו התגייס לשייטת 13, עבר בהצלחה את האימונים והתקדם במסלול הלוחם המפרך. אך ב־4 בדצמבר 1996 אירע אסון. יאיר נהרג במהלך אימון צלילה ואיתו לוחם נוסף, מתן פוליבודה ז"ל. לאחר מותו הועלה יאיר לדרגת סמל־ראשון.

   

  במהלך הסיור במחנות המוות כתב יאיר, אז תלמיד כיתה י"א, את השיר "שישה מיליון אחים". עכשיו , כמעט 20 שנה אחרי מותו, יושמע שירו של יאיר בפעם הראשונה במצעד החיים בפולין. את השיר יבצע הזמר דוד ד'אור.

   

  סבו של יאיר, שרגא אנגל ז"ל, היה ניצול אושוויץ. אביו של יאיר הוא יוסף אבי יאיר אנגל, הידוע בכינוי ג'וחא. במשך שבע שנים עבד כיועץ לנשיא המדינה לשעבר שמעון פרס, ובמסגרת תפקידו הצטרף אליו בשנת 2011 לביקור במחנה ההשמדה טרבלינקה. גם יורם דורי, יועצו האסטרטגי של פרס, היה שם. "בטרבלינקה הייתה לי הזכות להקריא את שירו של יאיר בני", מספר ג'וחא. "יורם, שהשיר כנראה עשה לו משהו, ביקש ממני רשות להלחין אותו".

   

  דורי: "בנסיעה לטרבלינקה ג'וחא ביקש להקריא את השיר, והשיר מאוד ריגש אותי. הלכתי למוזיקאי משה יוסף, ובתוך כמה ימים הוא כתב מנגינה וקרא לי אליו לאולפן. דיברתי עם ג'וחא, והוא הזמין את כל המשפחה. הם שמעו את השיר ומאוד התרגשו".

   

  ואז ג'וחא עצמו, שיש לו היכרות עם הזמר דוד ד'אור, פנה אליו וביקש ממנו לשיר את השיר. "דוד שמע את המנגינה והסכים מיד. כעת הוא נוסע איתנו למצעד החיים בפולין כדי לבצע את השיר בהופעת בכורה".

   

  "זה שיר עוצמתי מאוד", אמר אמש ד'אור ל"ידיעות אחרונות". "כשאתה קורא את המילים אתה אומר לעצמך: 'וואו, זה טקסט שנער כתב?' הוא כנראה חווה חוויה מטלטלת מאוד בביקור בפולין".

   

  זו הפעם הראשונה שד'אור משתתף במצעד החיים. "הופעתי בפולין, אבל לא במצעד. זה מאוד מרגש אותי, בעיקר השנה, כשהקולות של הכחשת השואה כל כך חזקים מסביבנו. אתה רואה ושומע אנשים שמשווים אותנו לנאצים, ולכן יש חשיבות לבוא ולומר את האמת ולזכור את ההיסטוריה. מבחינתי, לשיר במצעד זה לנסות לגעת ברבבות האנשים שיהיו שם, ושזה יגיע לעולם כולו. זו תחושה חזקה מאוד".

   

  ג'וחא אומר כי גם 20 שנה אחרי מות בנו יאיר, עדיין לא ברור מה קרה באותה תאונת אימונים. רק כשסידרו את החדר שלו גילו את השיר שכתב באותה נסיעה לפולין. עבור ג'וחא מדובר בסגירת מעגל מרגשת במיוחד. "גם סגירת מעגל עם יאיר, וגם סגירת מעגל עם אבי ניצול השואה".