ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  תומכת בקלינטון. מרגוליס
  7 לילות • 03.05.2016
  משפט מחץ
  'האישה הטובה' התחילה כדרמת סבון משפטית על אישה נבגדת ומסתיימת עם מקום בהיכל התהילה. רגע לפני הפרק האחרון, ג'וליאנה מרגוליס, האישה והפאה, מסכמת ומסבירה למה מכתבי מעריצים גורמים לה לבכות
  ציפי שמילוביץ, ניו-יורק

  במשך שבע שנים קיבלה ג'וליאנה מרגוליס הביתה, במעטפה אטומה עם שליח, את התסריט לפרק הבא של 'האישה הטובה'. היה לה ריטואל קבוע. הסתגרה בחדר, קראה, וכשחקנית הדעתנית שהיא, הייתה שולחת דוא"ל מפורט עם הערות לרוברט ומישל קינג, הזוג שיצר את הדבר הטוב ביותר שקרה למרגוליס בקריירה. התסריט לפרק האחרון בהחלט של הסדרה הגיע לפני מספר שבועות בדיוק באותה דרך, אבל הפעם התלוו אליו בקבוק יין ופתק "אי־אפשר לתת לאלישיה לקרוא את התסריט הזה בלי יין".

   

  "סיימתי לקרוא ולא ידעתי מה להגיד", נזכרת מרגוליס, יושבת על הכיסא של אלישיה פלוריק שלקחה הביתה מהסט, "החלטתי לא לפתוח את היין לפני שאהיה מוכנה לכתוב לרוברט ומישל. רק אחרי הקריאה הרביעית, ושיחה ארוכה עם בעלי, מזגתי כוס וכתבתי להם: 'זה מבריק'. כשסיימנו לצלם את הסצנה האחרונה־אחרונה אמרתי לכולם 'אלוהים אדירים, או שאנשים יאהבו את זה או שישנאו, אין באמצע'".

   

   

   

   

  את מבינה את עוצמת האפקט של 'האישה הטובה'?

   

  "לא הבנתי עד עכשיו. בשבוע האחרון על הסט קיבלתי מתנה, צנצנת מלאה במכתבים מכל העולם - סוריה ויוון ופולין וסין - וקראתי כל אחד מהם. נשים צעירות סיפרו שהתחילו לראות את הסדרה בתיכון ועכשיו הן לומדות משפטים בזכות אלישיה. קראתי ובכיתי. שבע שנים קמתי כל בוקר, שלחתי את הילד לבית ספר, רצתי לעבודה, חזרתי הביתה, למדתי את הטקסט שלי, הלכתי לישון. עכשיו יש לי שנייה לנשום ואני מתחילה לקבל מושג מה הסדרה הזו באמת השיגה. זה מדהים אותי ואני לא לגמרי יודעת מה לעשות עם זה".

   

  רבים לא התאוששו ממותו. וויל ואלישיה
  רבים לא התאוששו ממותו. וויל ואלישיה

   

   

  * * *

   

  החל מהשבוע הבא יהיה למרגוליס הרבה זמן להחליט מה לעשות עם המורשת של סדרה שהפריים הראשון שלה הבטיח אופרת סבון על אישה נבגדת שעומדת לצד בעלה הפוליטיקאי ההולל, אבל הפריים האחרון ישלח אותה להיכל התהילה של הטלוויזיה - אחת מדרמות המיינסטרים הטובות בהיסטוריה, שמסיימת את דרכה בדיוק בזמן, שנייה לפני שרואים את הסנפיר של הכריש.

   

  'האישה הטובה' (הפרק האחרון ישודר ב-yes drama בלילה שבין שני לשלישי במקביל לשידורו בארה"ב) עלתה לאוויר ב־2009. את הרעיון קיבל הזוג הנשוי רוברט ומישל קינג שנה קודם בעקבות השערורייה שורפת הכותרות של מושל מדינת ניו־יורק לשעבר, אליוט ספיצר, אשר נתפס בוגד באשתו עם מבחר משובח של נערות ליווי ניו־יורקריות. מסיבת העיתונאים שבה הודה ספיצר כי הוא אוהב להתלוות נצרבה בתודעה בזכות אשתו דאז, סילדה, שעמדה לצידו בפנים מושפלות. הקינגים, שעד אז היה להם רזומה דל משל ג'וליאנה מרגוליס, ראו את מסיבת העיתונאים קורעת הלב והנורה נדלקה. הם הלכו עם הרעיון ל־CBS, שם אמרו להם שיהיה על מה לדבר אם הם ימצאו שם גדול לתפקיד אלישיה פלוריק, אשתו הנבגדת של התובע הכללי של מדינת אילינוי.

   

  הם ניסו את הלן האנט והיא סירבה. וגם אשלי ג'אד אמרה לא. ג'וליאנה מרגוליס ידעה שהיא רק האופציה השלישית, ולא היה לה קל לבלוע את האגו. הסוכנת שלה הסבירה לה שהקהל לא יודע שהיו אפשרויות אחרות, הוא יכיר רק את אלישיה הזאת. אז האופציה השלישית חתמה על חוזה, וכעבור שבע שנים יש לה בבית שני פרסי אמי, פרס גלובוס הזהב ואינספור פרסים אחרים.

   

  "כשהתחלנו רק קיוויתי שלא יבטלו אותנו", אומרת מרגוליס, "ראיתי את הפיילוט וחשבתי, ‘זה מאוד חכם, אבל אני לא יודעת אם הרשת תלך על זה'".

   

  את יודעת מה סילדה ספיצר חושבת על הסדרה?

   

  "אני יודעת בוודאות שהיא לא ראתה אותה. אני לא יכולה לשאת את המחשבה שמישהי שעברה דבר כזה אולי תחשוב שניצלנו את הטראומה שלה. הכוונה תמיד הייתה להעצים נשים כאלה, אבל אני יכולה להבין למה מישהי שחוותה טראומה כזו לא תרצה לראות את הסדרה שלנו".

   

  אחרי כמה פרקים כבר היה די ברור ש'האישה הטובה' היא משהו מיוחד. בעולם החדש של סדרות שמיועדות מראש לצריכה בבינג' של סוף שבוע אחד, 'האישה הטובה' ייצרה שבע עונות של 22 פרקים שבועיים ברמה הגבוהה ביותר שיש. שריד אחרון לדרמות מיינסטרים שעדיין הובאו בחשבון בטקסי הפרסים. למרות כל המגבלות - אין קללות, אין עירום, אין סמים - היא הייתה חתרנית, חכמה וסקסית, טובה אפילו מרוב הדברים שנעשים בכבלים. ואולי בלי שהתכוונה, היא הייתה גם אמירה פמיניסטית אמיצה.

   

  "אף פעם לא חשבתי על אלישיה כעל אייקון פמיניסטי", אומרת מרגוליס, "אבל התגובות אליה לא הפסיקו להפתיע אותי. נשים היו עוצרות אותי ברחוב ואומרות שהיא כמו חברה שלהן. זה הדהים אותי, בין היתר גם כי תמיד הנחתי שאף אחד לא יודע מי אני. פעם בעלי ואני היינו בהצגה בברודוויי ובהפסקה הלכנו לבר. איש אחד שעמד בתור תפס אותי בזרוע ואמר בשיא הרצינות, 'אני באמצע תהליך גירושים. את חייבת לבוא לבית המשפט ביום שני’. אמרתי לבעלי, 'הוא חשב שאני באמת עורכת דין'".

   

  כש'האישה הטובה' יצאה לדרך, לא היו הרבה דמויות נשיות שהובילו סדרה, בוודאי במיינסטרים. אבל כשמרגוליס זכתה באמי השני שלה ב־2014, היא כבר הייתה מוקפת בנשים כאלה ובנאום קבלת הפרס דיברה על הרגע הגדול הזה שעובר על נשים בטלוויזיה. "אני לא פרצתי את הדרך", היא אומרת עכשיו, "הכבוד הזה מגיע לקירה סדג'וויק ב'המפענחת' אבל אני חלק גאה מהקבוצה הזו".

   

  מה השתנה?

   

  "זה אחד התחומים שבהם הטלוויזיה מקדימה היום את הקולנוע. מנהלי רשתות כבר לא פוחדים לעשות טלוויזיה מאתגרת עם נשים מובילות. נשים הן קהל עצום. נשים אוהבות לראות נשים בטלוויזיה. בהתחלה קיבלתי תגובות בעיקר מנשים, אבל עם הזמן גברים הצטרפו והיום אפילו הווארד סטרן מכור אלינו".

   

  עוד דבר שהפך את 'האישה הטובה' ליהלום, הייתה הרלוונטיות המתמדת שלה. חוץ מהזוג קינג היו לסדרה שבעה כותבים, שלושה מהם עורכי דין, והיא העסיקה צוות יועצים משפטיים. חלק מהפרקים שלה הרגישו כאילו צולמו מיד אחרי שהתסריטאים קראו את העיתון באותו בוקר. האצבע שלהם נשארה צמודה לדופק האמריקאי: הפלות, חוקי נשק, נישואים חד־מיניים, האזנות, והתקדים בדמות גיבורה שהיא אתאיסטית מוצהרת, השם ישמור. לא במקרה גם פוליטיקאים אהבו אותה. "שמענו מפוליטיקאים כל הזמן", אומרת מרגוליס, "הרי רוב הפוליטיקאים הם עורכי דין בגמילה. הם אהבו את הריאליזם ואת העובדה שלא ברחנו מהתעסקות בנושאים חמים".

   

  יצא לך לפגוש אותם?

   

  "כן, כן. התחככתי", היא צוחקת, "פגשתי את הילארי קלינטון כמה פעמים, הצגתי אותה באירועים ואני כמובן תומכת בה עכשיו. בדיוק השבוע פגשתי בפעם הראשונה את מישל אובמה, שהייתה אמורה לעשות פעם תפקיד אורח בסדרה, אבל זה לא יצא כי היה איזה משבר עולמי. העונה האחרונה הייתה הכי קרובה למציאות הפוליטית שלנו. התעסקנו בהכל, כולל דונלד טראמפ, שהוא תופעה פשוט בלתי נסבלת לאנשים עם מוח צלול".

   

   

  * * *

   

  לא הכל היה זרי שושנים, כמובן. סיפורי יריבות על הסט ליוו את 'האישה הטובה' בערך מאמצע הדרך. עזיבתה של ארצ'י פנג'בי - קלינדה, החוקרת הפרטית חובבת כל המינים - לוותה בשמועות על נתק מוחלט בינה לבין מרגוליס. השתיים לא צילמו את הסצנה האחרונה שלהן ביחד ולמעשה, לא הייתה להן סצנה משותפת במשך 50 פרקים רצופים, והפרשה כולה זכתה לכינוי 'קלישיה־גייט'. וזה עוד כלום לעומת עזיבתו הסנסציונית של ג'וש צ'ארלס, שגילם את וויל גארדנר, אהבת חייה של אלישיה.

   

  המשולש הרומנטי של אלישיה, בעלה הבוגדני פיטר (כריס נות'), והבוס שלה, וויל, היה החבל הרגשי שהצמיד את הצופים לסדרה. דרמות בית משפט ותחבולות פוליטיות מתוחכמות זה יופי, אבל רומנטיקה, סקס, בגידות וחיפוש אחר האושר תמיד ינצחו. וכל זה עמד להתמוטט לקראת סיום העונה הרביעית.

   

  "שישה פרקים לפני סוף העונה קיבלתי שיחה שלפיה ג'וש צ'ארלס לא מחדש את החוזה שלו", נזכרת מרגוליס בימי הפאניקה ההם, "רוברט ומישל ידעו שהחוזה נגמר, אבל לא חשבו שהוא יעזוב ולא הייתה להם אסטרטגיית יציאה בשבילו, אז הוחלט שוויל פשוט ייעלם מהחיים של אלישיה. זה לא משהו שהייתי מוכנה לקבל, הסיפור של וויל ואלישיה לא יכול היה להיגמר ככה. התקשרתי לג'וש ושאלתי למה הוא רוצה לעזוב. הוא אמר שזה יותר מדי עונות, שלא כתבו לו סיפורים טובים והוא מבזבז את הזמן. הצלחתי לשכנע אותו לעשות 15 פרקים כדי שניתן לוויל את הסיום הראוי לו. לפני תחילת העונה הקינגים התקשרו ואמרו, 'החלטנו להרוג את וויל'. זה היה נורא עצוב, אני יודעת שהצופים היו שבורי לב, אבל זו הייתה הבחירה של ג'וש ואני חושבת שהשנתיים מאז לא היו פחות טובות".

   

  הקביעה הזו נתונה לוויכוח, אבל כך או אחרת, הקהל התקשה להתגבר על מותו של וויל והבאזז החל לדעוך. הדרמה שהובילה להודעה המפתיעה של CBS על סיום הסדרה, הייתה ראויה לפרק משלה. "רוברט ומישל תיכננו מראש סיפור של שבע עונות", אומרת מרגוליס, "הם אמרו לי מההתחלה שהם יודעים בדיוק איך תיראה הסצנה האחרונה של הסדרה". ואכן, הזוג הודיע בתחילת העונה כי מבחינתו זהו זה. גם החוזה של מרגוליס עמד להסתיים ו־CBS אותתו לה שישמחו אם תרצה להמשיך בלי הקינגים.

   

  "זה היה מצב לא נעים. אם הייתי אומרת שאני מוכנה להישאר בלי רוברט ומישל, זה היה די מסריח כלפיהם כי זה הבייבי שלהם. ואם הייתי מסרבת, שאר העולם היה כועס".

   

  בסופו של דבר CBS החליטו בשבילה. דיוויד סטפף, העניבה הקובעת ברשת, התקשר למרגוליס ואמר לה "הדבר האחרון שאני רוצה זה שהיהלום בכתר שלנו זה שבע שנים תלך לעונה שמינית, ואז המבקרים יכתבו שהיא הייתה צריכה להסתיים בשנה שעברה". כמה ימים לאחר מכן, באמצע הסופרבול ולעיני יותר ממאה מיליון צופים, שודר הטיזר המתוחכם שהודיע על הסוף, ו'האישה הטובה' הפכה למקרה הנדיר של סדרה אדירה שגם יודעת לגמור בזמן.

   

   

  * * *

   

  אפשר להבין איזו שחקנית טובה היא ג'וליאנה מרגוליס, בחודש הבא בת 50, אחרי כמה דקות שיחה איתה. היא ההפך הגמור מאלישיה או מהאחות קרול האת'ווי, אהובתו של ג'ורג' קלוני ב'אי.אר'. מרגוליס, קומוניקטיבית וצחקקנית, נולדה בניו־יורק להורים יהודים שהתגרשו כשהייתה בת שנתיים. אמה התנצרה, אבל ג'וליאנה עדיין מגדירה עצמה כיהודייה. היא הייתה תלמידה מצטיינת שציון תשע היה בעיניה כישלון נורא ותמיד רצתה להיות שחקנית, אבל רק בגיל 28 פרצה ב'אי.אר'. אחר כך התחתנה עם עורך הדין קנת ליברטל, הפכה אמא, עשתה קצת הופעות אורח, ונעלמה כמעט לגמרי. ואז באה אלישיה פלוריק.

   

  עכשיו מרגוליס רוצה רק לנוח קצת. "לקרוא ספרים, לראות חברים שלא ראיתי שבע שנים, ללכת למחזות, ללכת למכון הכושר, להיות אמא ורעיה".

   

  תעשי עוד סדרת טלוויזיה?

   

  "לא כזו. אין שום סכום בעולם שיכול לגרום לי להיות שוב בסדרה של 22 פרקים בעונה. אשמח לעשות עונה של עשרה פרקים בכבלים. אני אוהבת לעבוד בטלוויזיה, אבל כבר לא יכולה לעבוד כל השנה. מה שבטוח הוא שהדבר הבא שאעשה לא יכלול דיאלוגים משפטיים או רפואיים".

   

  impikk@gmail.com

   

   


  פרסום ראשון: 03.05.16 , 01:14