שני 27 במאי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מיה דובינסקי
  חדשות • 17.05.2016
  סבא חוזר לכותל
  אחרי כמעט 50 שנה: יצחק יפעת, "הצנחן הבוכה" מששת הימים, שיחזר את התמונה המפורסמת לצד שלושת נכדיו • הנכד מתן התרגש: "גם אני אתגייס לצנחנים"
  תלם יהב ודני אדינו אבבה

  הוא כיכב באחת התמונות המפורסמות בתולדות ישראל — תמונת "הצנחנים בכותל" שצילם דוד רובינגר. וכעת, 49 שנה אחרי שצולמה, שיחזר הצנחן לשעבר ד"ר יצחק יפעת את התמונה בצורה מרגשת — כשלצידו עומדים הפעם נכדיו.

   

  ד"ר יפעת צולם בכותל המערבי עם חבריו, חיים אושרי וציון קרסנטי, לאחר שחרור ירושלים במלחמת ששת הימים. כצנחן שעומד במרכז התמונה, עם לחלוחית בעיניו וקסדה שנחה בין אצבעותיו, הפך יפעת במהירות לאחד מסמליה של אותה מלחמה. אז מה החזיר אותו לאחרונה לכותל עם הנכדים? תערוכה מיוחדת של המשרד לשוויון חברתי, שתיפתח הבוקר בבית התפוצות תחת השם "תמונות מספרות".

   

  בתערוכה, שהיא אירוע הסיכום של תוכנית "הקשר הרב־דורי", מוצגות תמונות מעברם של גמלאים לצד תמונות חדשות ששיחזרו עם נכדיהם. יפעת מצולם בתמונה המשוחזרת עם שלושת נכדיו: מתן (11.5), עוז (5) ושירה (3.5). "אחד הדברים המקסימים שגורמים אושר לבן אדם זה היכולת שלו להעביר לדורות ההמשך את שעבר עליו", אמר הצנחן בדימוס אחרי הצילום. "זה היה תענוג גדול ללוות את נכדי הגדול, לספר לו את סיפור המלחמה ולראות שהוא נהנה וכיף לו".

   

  הנכד מתן התרגש לא פחות מסבו והכריז כי יילך בדרכו. "אני מרגיש גאווה גדולה מאוד שסבא שלי זה הצנחן המפורסם מהכותל", אמר. "גם אני מתכוון להתגייס לצנחנים. רק לצנחנים. הם הכי טובים, הם תמיד מוכנים, והכי חשוב — אני רוצה להמשיך את המורשת של סבא".

   

  יצחק יפעת בתמונה שהפכה לסמל 1967 | צילום: דוד רובינגר
  יצחק יפעת בתמונה שהפכה לסמל 1967 | צילום: דוד רובינגר

   

   

  יפעת הסב שמח לשמוע את דבריו של הנכד והביע בעקבותיהם משאלה קטנה. "אני חושב לצנוח איתו אם אספיק", אמר. "ובכל מקרה, אני מאחל לו מכל הלב שיצליח כצנחן".

   

  השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל הסבירה כי הפרויקט משלב בין עשייה חברתית לערכים ציוניים. "אני מתרגשת לראות את התוצאות", אמרה. "כאשר בני נוער מתוודעים דרך הקשר הרב־דורי לשנותיה הראשונות של המדינה ולקשיים שהיו אז, הם סופגים את הרוח החזקה ואת האידיאלים של הדור המבוגר".

   

   
  השרה גמליאל | צילום: דנה קופל
  השרה גמליאל | צילום: דנה קופל