שישי 19 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  Eran Lamm
  חדשות • 17.05.2016
  מסע בעולמי החדש
  עבור ישראלים רבים, איל פלד סימל את החופש המוחלט • במסגרת תוכנית הטלוויזיה שלו, "מסע עולמי", הוא ביקר באינסוף מקומות אקזוטיים עד שלפני שמונה שנים לקה בשבץ מוחי, הפך משותק בחצי גוף ויכולת הדיבור שלו נפגעה קשות • לאחרונה הוא חזר לאפריקה, שם הצליח לשכוח מעט את הכלא של גופו • הסיפור המלא – ביום שישי ב"7 ימים"
  סמדר שיר, טנזניה

  לראשונה מאז לקה בשבץ מוחי לפני כשמונה שנים ושותק במחצית גופו, עזב איל פלד ("מסע עולמי") את גבולות ישראל – וחזר לאפריקה.

   

  "שמונה שנים בלי טיולים", אומר פלד הנרגש, שעדיין מתקשה בדיבור שוטף ונעזר במקל הליכה, "בלי טבע, בלי שמש, בלי אוויר".

   

  זה קשה?

   

  "כואב. גם קשה. לא נעים".

   

  איל פלד חוזר לאפריקה
  איל פלד חוזר לאפריקה

   

   

  שמונה ימים אינטנסיביים בספארי של טנזניה זה מסע לא פשוט גם לאדם בריא, ובוודאי לאדם שבשנים האחרונות היה בבית־החולים, במרכז לשיקום בית־לוינשטיין, במוסדות שיקום נוספים ובעיקר בין ארבעה קירות, בביתו בהרצליה.

   

  שליחת "ידיעות אחרונות" סמדר שיר הייתה עם פלד ברגעים הנוגעים ללב שבהם חזר לסוואנות ולטבע הפראי שהוא כל כך אוהב – ושכל כך מזוהים עימו מתוכניות הטלוויזיה שהגיש. תיעוד המסע המרגש יתפרסם ביום שישי הקרוב, במוסף "7 ימים".

   

  למרות הדרך המפרכת, פלד (57) יושב במהלך המסע ליד הנהג, ומרים את ידו השמאלית בכל פעם שהוא מזהה תנועה באופק. הוא הראשון ששולף את המשקפת, כדי להבחין בין עיט לנשר. "סטופ!" הוא מורה לנהג ונעמד על הכיסא כדי להשחיל את ראשו מבעד לגג הג'יפ ולצלם.

   

  "טוב לי", הוא אומר, ומיום ליום אוצר המילים והסופרלטיבים שלו מתרחב. "ג'ירפה – אני מאושר, זברה – אני מרוצה, אבל אני צריך קרנף וצ'יטה ונמר. וגם אריה".

   

  איל פלד חוזר לאפריקה
  איל פלד חוזר לאפריקה

   

   

  פלד סובל מאפאזיה – פגיעה ביכולת השימוש בשפה כתוצאה מנזק מוחי. "יש בתוכו מיליוני מילים שמדי פעם אחת מהן יוצאת לחופשי", אומר חברו הוותיק חיים שוסטר, משנה למנכ"ל החברה הגיאוגרפית ומי שהזמין את פלד למסע לרגל חגיגות ה־40 לחברה. "איל כלוא בתוך הפה שלא משחרר את מה שמגיע מהראש, אבל הוא גם האסיר וגם הסוהר".

   

  אבל בטנזניה, מיום ליום מתעצם ביטחונו העצמי של פלד והוא משתחרר ונפתח, מוצא עוד ועוד מילים שבהן לא השתמש כל השנים הללו. מי האמין לפני שמונה שנים שהוא עוד יחרוש את שמורת הסרנגטי, ישיר בסוואהילית ויצעק לשמיים "טנזניה, טוב לי!"?

   

  איל, פעם אמרת שלא תחזור לטייל בעולם והנה, אתה מטייל.

   

  במקום תשובה הוא מצביע על השמיים.

   

  איל פלד חוזר לאפריקה
  איל פלד חוזר לאפריקה

   

   

  אלוהים?

   

  "גם. גורל".

   

  מה החלום שלך?

   

  "אהבה ומילים, מילים, מילים".

   

  חוזר לאפריקה
  חוזר לאפריקה

   

   

  בלי מילים אין אהבה?

   

  "יש. תהיה. אבל עם מילים זה עוזר".

   

  הסיפור המלא – ביום שישי ב"7 ימים"

   


  פרסום ראשון: 17.05.16 , 23:57