שלישי 20 בפברואר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
ליברמן חוגג במסעדה
חדשות • 19.05.2016
הניצחון
הלחץ הכבד מימין שהפעילו אלקין ונציגי המתנחלים נגד צירוף הרצוג • הניסיונות לפשר בין שני היריבים גדולים שלא הפסיקו לעלוב זה בזה מאז שנפרדו דרכיהם • והדרישה לתיק הבכיר ביותר בממשלה - שנענתה בחיוב • כך, שלב אחר שלב, נתפר הדיל לצירופו של אביגדור ליברמן לממשלה ולמינויו לשר הביטחון של מדינת ישראל
איתמר אייכנר ויובל קרני

לאחר ימים ארוכים של מגעים על הרחבת הקואליציה בין יו"ר הליכוד בנימין נתניהו ליו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג, הגיע אתמול מפץ פוליטי — שאת סיכומו ניתן לראות בפניו המכורכמות של הרצוג בשעות הערב, ובחיוך הרחב שהציג יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. כך, מניסיון להקים ממשלת אחדות, נראה שנסגרו אמש הפרטים הסופיים להרכבת הממשלה הימנית ביותר בתולדות מדינת ישראל — ולמינויו של שר ביטחון ראשון בתולדות המדינה שמתגורר בהתנחלות.

 

 

ניסיונו של הרצוג לזחול לממשלת נתניהו נתפס בשורות הימין כאיום על מפעל ההתיישבות, בין היתר בשל דרישתו של יו"ר המחנה הציוני לקבל מנתניהו התחייבות בכתב לזכות וטו על בנייה בהתנחלויות. שר הקליטה זאב אלקין וראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן החליטו להוביל מהלך נגדי, ובסיוע שר התיירות יריב לוין ופעיל הליכוד ביהודה ושומרון שבח שטרן הם ביקשו מראש הממשלה אור ירוק לגשש עם ליברמן אפשרות לצרפו לממשלה. נתניהו אישר, ובימים האחרונים החל המהלך להבשיל. במקביל, ובמטרה לקדם את המהלך, העניק אלקין ביום שישי ראיון ל"ידיעות אחרונות", ובו התבטא בחריפות נגד כניסת הרצוג לממשלה — והזהיר מכך שמהלך כזה יחזק את ליברמן.

 

רבים בשורות הליכוד הטילו ספק בסיכוייו של המהלך להסתיים בהרחבת הקואליציה. בשנה האחרונה, מאז שנתניהו החליט להשאיר את ליברמן באופוזיציה, ניצלו השניים כל הזדמנות לעלוב זה בזה — כאשר בין היתר רק לפני חודש וחצי כינה ליברמן את ראש הממשלה "שקרן, רמאי ונוכל", ואילו בליכוד אמרו ביחס לליברמן כי "אדם שהכדור היחיד ששרק לו ליד האוזן הוא כדור טניס ולא הוביל אפילו חייל אחד לשדה הקרב לא יכול להיות פרשן צבאי".

 

קראו עוד בעיתון המלא:

 

עוד תגלו שהוא שקול | בן-דרור ימיני

 

ליברמן אמש: ניפצתי את תקרת הזכוכית

 

ליברמן לא בטח בנתניהו וחשד שעושים בו שימוש לשם הורדת המחיר של הרצוג. אולם הלחץ של נציגי הימין היה מסיבי — והם איימו שכניסת המחנה הציוני לממשלה תוביל לפרישתם של נציגי תקומה אורי אריאל ובצלאל סמוטריץ', ולמצב שבו שלמות הממשלה תלויה בהרצוג. כאשר שאלו את ליברמן מה יכניס אותו לממשלה, התשובה שקיבלו היא "תיק הביטחון" — ונתניהו לא אהב את הדרישה, אך לבסוף נעתר. בעקבות זאת נחשף אתמול ב"ידיעות אחרונות" כי משרד הביטחון נמצא על השולחן במגעים הקואליציוניים.

 

וכך הגיע שיאה של הדרמה: אתמול בבוקר התייצב ליברמן למסיבת העיתונאים, באיחור של 7 דקות, והטיל פצצה. "אם זה נכון שהוצע לנו תיק ביטחון, עונש מוות למחבלים, רפורמה פנסיונית ונושאים אחרים, בהחלט יש על מה לדבר", הוא אמר. זמן קצר לאחר מכן הגיע הטלפון מנתניהו — ומכאן הדרך לסיכום נראתה סופית. כך הביסו נציגי הימין והמתנחלים את מחנה השלום שפעל לטובת הרצוג — ונתמך על ידי מזכיר המדינה האמריקאי ג’ון קרי ושליח הקוורטט לשעבר למזרח התיכון טוני בלייר.

 

המו”מ בין הצדדים נראה קרוב אמש לסיום, ובמסגרתו סוכם שליברמן יכהן כשר הביטחון — במקומו של השר המודח משה (בוגי) יעלון — ומקורבתו סופה לנדבר תכהן כשרת הקליטה. בנוסף יקבל ליברמן את תמיכת הקואליציה בשורה של חוקים בנושאי הרפורמה הפנסיונית ועונש המוות למחבלים. מרבית הפרטים סוכמו בפגישה בין נתניהו לליברמן, ובלילה נועד יו"ר ישראל ביתנו גם עם השר לוין — פגישה שהוגדרה "עניינית וטובה". גורם בכיר המקורב למשא ומתן אמר אמש כי נותר לסגור רק את הפרטים הטכניים, ואין מניעה לחתום היום.

 

מנגד, היו גם בליכוד מי שביקרו את המהלך. "מינוי ליברמן לשר ביטחון הוא רעיון הזוי", אמר ח"כ בני בגין. "זה מבטא חוסר אחריות כלפי מערכת הביטחון וכלפי כל אזרחי ישראל".

 

ואיך ליברמן חגג את הכניסה לקואליציה?

 

את מינויו הצפוי לשר הביטחון חגג אמש אביגדור ליברמן במסעדת “אלומה” הירושלמית של השף מיכאל כץ, שאליה הגיע ביחד עם אשתו, שלושת ילדיו ואנשי הצוות הקרוב אליו. הקבוצה התמקמה בחדר הוי־אי־פי של המסעדה, ונהנתה ממנות פתיחה של סלט סביח, פורל כבוש וטונה בציפוי פריך – לפני שעברו למנות העיקריות דג בורי צלוי, חזה עוף והמבורגר. את הארוחה – שלוותה בשני בקבוקי יין אדום, שעימם השיקו “לחיים” – הם קינחו במוס שוקולד ומבחר קינוחי הבית | כתב: צחי קומה