yed300250
הכי מטוקבקות
  חדשות • 20.05.2016
  מתחיל טירונות
  יוסי יהושוע

  שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הכין הפתעה קטנה לפגישתו השבועית עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט: בלונים לכבוד יום הולדתו ה־56. אבל כנראה השבוע דברים לא ממש הולכים כמתוכנן ליעלון, ואיזנקוט יצא מהלשכה עוד לפני שהבלונים הגיעו. המחווה של יעלון אומנם לא ממש השיגה את המטרה, אבל ממילא יום ההולדת לא היה האירוע המרכזי שהשניים ציינו אתמול. למעשה, זהו סיום של עידן. ישיבת העדכון השבועית בין הרמטכ"ל לשר הביטחון תיראה ככל הנראה אחרת לגמרי כבר מהשבוע הבא.

   

  אם הכל יילך כמתוכנן, ביום ראשון תאשר הממשלה את מינויו של אביגדור ליברמן לתפקיד שר הביטחון, ואפשר שכבר ביום שלישי ייערך טקס החילופים בקריה בתל־אביב. את ההלם הראשוני שאחז בצמרת צה"ל בעקבות המהלכים הפוליטיים מחליפה ההבנה כי הסתיימה תקופה ומתחיל משהו חדש. אם שלשום דיברו בצבא על החשש מהשר שצפוי להגיע, כעת מתחילים לדבר שם על איך לעבוד נכון עם ליברמן ולרתום אותו לטובת האינטרסים הביטחוניים, וכיצד להפוך אותו מאויב לאוהב בכל הקשור לסולם הערכים הצה"לי.

   

  בתחום המבצעי־אסטרטגי האתגר על כתפי הרמטכ"ל גדול פי כמה. עד כה, כשאיזנקוט היה צריך לאשר מבצעים מיוחדים מעבר לקווי האויב עם מפקד סיירת מטכ"ל, מפקד שייטת 13 או מפקד טייסת, היו נמצאים סביבו לא רק סגנו, ראש אמ"ן ומפקד חיל האוויר, אלא גם יעלון שהיה בעברו מפקד סיירת מטכ"ל, אלוף פיקוד, רמטכ"ל ושר ביטחון עם מספיק ניסיון כדי לסמוך עליו ולחלוק איתו את האחריות. עכשיו כל כובד האחריות מוטל עליו, כך גם בקבינט ובפורומים מצומצמים יותר.

   

  ליברמן אומנם ישב בממשלה ובקבינט, אבל לשבת בקומה ה־14 בקריה זה כבר אתגר אחר לגמרי. לוקח הרבה מאוד זמן עד שמקבלים את הביטחון לפסול מבצע, לאשר אחר או לגבש תוכנית אופרטיבית לתקיפה בלבנון או בעזה. הצבא יתיישר למרותו במהירות, אבל ליברמן נכנס למשרד ביטחון שבו כל הפקידות הבכירה מתחלפת. מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל מסיים ביום חמישי את תפקידו. אלוף במיל' אודי אדם, שקיבל את אישור הממשלה כמחליפו של הראל, ממשיך את תהליך החפיפה כרגיל ולא קיבל הודעה אחרת. אדם נחשב למינוי מקצועי ומקובל מאוד על הצבא. ראש מפא"ת (המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) התחלף, וגם ראש מנהלת "חומה", היועץ המשפטי למשרד ובעלי תפקידים נוספים יתחלפו בחודשים הקרובים. זה גם יהיה חלק מאתגר ניהול מערכת הביטחון המורכבת שניצב כעת לפתחו של ליברמן.

   

  באופן מפתיע, למרות הדרמה הגדולה שידר אתמול יעלון עסקים כרגיל. לפי אחד האלופים, הוא ניהל את הדיונים כאילו זהו יומו הראשון בתפקיד ולא אחד הימים האחרונים. חוץ מהפגישה האישית עם הרמטכ"ל הוא השתתף גם בהערכת מצב מבצעית, ערך שיחה עם ראשי תנועות הנוער (שבה רמז לאירועים כאשר אמר שיש לנווט לפי מצפן ולא לפי שבשבת) וחתם את היום בהחלטה לשדרג את המעברים בשטחים בסכום של 300 מיליון שקלים לפי תוכנית של מתאם הפעולות בשטחים יואב פולי מרדכי. ימים יגידו אם ההחלטה הזו מסמלת את עתידו הפוליטי.

   

  yed660100