ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  שר האוצר משה כחלון | צילום: אוהד צויגנברג
  ממון • 22.05.2016
  כחלון הכפיל את התייקרות הדירות
  המחירים עלו ב־8% בשנה האחרונה לעומת 4% בשנה קודם לכן • ובינתיים מס' העסקאות רק גדל
  עופר פטרסבורג

  מחירי הדיור לא עוצרים. לפי סקירה של השמאי הממשלתי טל אלדרוטי לכ־5,200 עסקאות ב־16 ערים, דירות 4 חדרים התייקרו ברבעון הראשון ב־1.6% לעומת קודמו. לעומת הרבעון המקביל הם זינקו ב־8% בממוצע. לפי השוואה לסקירה של אלדרוטי מלפני שנה, דווקא בשנה הנוכחית – בה החל לכהן שר האוצר משה כחלון, שהבטיח לטפל בנושא הדיור – ההתייקרות כפולה: הדוח שהישווה את הרבעון הראשון של 2015 למקבילו ב־2014 מצא עלייה של 4% בתקופת השר הקודם, יאיר לפיד, כי אנשים ישבו אז על הגדר בציפייה למע"מ אפס. שנה לפני כן המחירים עלו ב־5%. השר כחלון לא הגיב לדברים.

   

  לדברי אלדרוטי, בסוג הדירות שנסקר זינקה כמות העסקאות בכ־13% ביחס לרבעון הקודם. לדבריו, דירות "מחיר למשתכן" לא השפיעו על נתוני הרבעון. אף שפרויקטים ראשונים החלו בשיווק לציבור, השפעת התוכנית, אם קיימת, לא ניכרה, "וניתן להניח שעורכי העסקאות נמנים עם החלק בציבור שלא זכאי להשתתף בתוכנית".

   

  ברוב הערים שנסקרו, עלו המחירים ברבעון ביחס לרבעון הקודם. בשתיים – אשקלון וירושלים – לא חל שינוי, וב־4 המחירים ירדו (ראו טבלה). אילת הופכת למעוז המשקיעים כנראה, עם עליית מחירים של 5%. לדברי ראש העירייה, מאיר יצחק־הלוי, "יש עודפי ביקוש גדולים, ואנו פועלים להגדלת ההיצע בקידום התוכנית להסכמי־גג. ייתכן שהשוק צופה פני עתיד לקראת התוכניות שבפתח, כמו שדה התעופה, מרכז קונגרסים, מרכז ספורט בינל' ובתי מלון".

   

  מלאי הדירות החדשות הלא־מכורות במארס היה כ־27 אלף, ירידה של כ־4% לעומת הרבעון הקודם. הציבור נטל משכנתאות ברבעון בכ־15 מיליארד שקל, עלייה של 1% לעומת הרבעון המקביל. הציפיות לשינוי בריבית בנק ישראל נותרו נמוכות (היא נותרה ברבעון על 0.1%), וכך גם זמינות ואמון הציבור לאפיקי השקעה אחרים.

   

  השמאי הממשלתי טל אלדורטי
  השמאי הממשלתי טל אלדורטי

   

   

  לדברי יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, "העלייה הייתה צפויה. האוצר מאמין שאם ישדר יציבות, יאמינו ביכולותיו לשנות את השוק. אך חלקים נכבדים בציבור, אליהם התוכנית לא קשורה, לא סופרים את היציבות באוצר אלא את הכסף בבנק. הקשיים בנושא המשכנתאות, העיכוב בחלק מהמכרזים והמחסור באשראי הבנקאי לענף רק מחזקים את המגמה. 'מחיר למשתכן' משדרת יציבות מכיוון האוצר, אבל תגרום לחוסר יציבות בענף, ולא לירידת מחירים. והקלה לא נראית באופק".

   

  קיראו עוד:

   

  כחלון אחראי, אבל הוא לא היחיד | עופר פטרסבורג

   

   

  ofer-pt@yedioth.co.il

   

   


  פרסום ראשון: 22.05.16 , 20:39