חמישי 23 במאי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  בסיס ראייתי לכאורה לעבירה בשלושה מקרים שונים. שרה נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי
  חדשות • 30.05.2016
  ההמלצה: כתב אישום
  בסיומה של חקירת מעונות ראש הממשלה המליצה המשטרה להגיש כתב אישום נגד שרה נתניהו - על עבירות של קבלת דבר במרמה • במוקד: הזמנת שפים ומלצרים על חשבון המדינה לבית הפרטי בקיסריה ומימון מטפלת סיעודית לאביה מהקופה הציבורית • משפחת נתניהו: "היא לא ביצעה עבירה כלשהי"
  אלי סניור, איתמר אייכנר, טובה צימוקי ואיתן גליקמן

  אף שכלפי חוץ סירבה המשטרה להודות בכך, מסיבותיה שלה, הממצאים שאספה בתיק מעון ראש הממשלה אשר יוגש כעת לפתחם של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן צפויים להביא בעוד חודשים ספורים להתייצבותה של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו בבית־המשפט — על דוכן הנאשמים.

   

  ההודעה הלקונית שפירסמה המשטרה הסתירה מציאות דרמטית: הממצאים שאספו חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה בפרשת מעונות ראש הממשלה מעידים על קיומו של "בסיס ראייתי מוצק" לעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות חמורות מצידה של נתניהו בשלוש הזדמנויות. כמו כן ביססו החוקרים לטענתם תשתית ראייתית להעמדתם לדין של שניים נוספים מגיבורי פרשת מעון ראש הממשלה: סמנכ"ל נכסים ומבצעים לשעבר במשרד ראש הממשלה עזרא סיידוף וקבלן החשמל שהועסק בבית משפחת נתניהו בקיסריה אבי פחימה.

   

  במוקד חקירתם של האירועים שבמרכזם שרה נתניהו, ושנחשפו בעקבות התביעה שהגיש אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה מני נפתלי, ניצב לכאורה חשד בסיסי אחד: גלגול הוצאת פרטיות של בני משפחת נתניהו במעונם בקיסריה לכיסה של המדינה. בשניים מהמקרים מדובר בדיווח פיקטיבי על מספר המשתתפים בארוחות רשמיות בבית משפחת נתניהו בקיסריה, וזאת במטרה להציגן כמרובות משתתפים יותר משהיו במציאות — וכך להגדיל את התקציב שמקצה המדינה לכל ארוחה. הכסף העודף, כך נטען, שימש בין היתר לשם הזמנת שף פרטי לאותן ארוחות ולשכירתם של מלצרים מבתי־מלון וממסעדות לאירוע. במקרה שלישי עלתה המלצה להגיש כתב אישום נגד נתניהו בפרשת המטפלת הסיעודית של אביה שמואל בן־ארצי ז"ל — לאחר שמהחקירה עלה כי רעיית רה“מ מימנה את החזקתה של אותה מטפלת מתקציב מעון רה”מ.

   

  תגובתה של משפחת נתניהו פורסמה בעמוד הפייסבוק שמופעל עבור בנימין נתניהו במסגרת תפקידו כיו"ר הליכוד. "בהודעת המשטרה לא הייתה שום המלצה להעמיד לדין את שרה נתניהו", נמסר, בהתבסס על הודעתה הרשמית של המשטרה ולא על התדרוך שהועבר לכתבים או על על ממצאי החקירה. "בניגוד לפרסומים, הגברת נתניהו לא ביצעה עבירה כלשהי. הטענות השונות שעולות באמצעי התקשורת יתבררו כעורבא פרח כפי שקרה עם כל הטענות שהוטחו במשפחת נתניהו לאורך השנים".

   

  הסמנכ"ל לשעבר סיידוף | צילום: אלכס קולומויסקי
  הסמנכ"ל לשעבר סיידוף | צילום: אלכס קולומויסקי

   

  לצידה של נתניהו, ממליצה המשטרה על הגשת כתב אישום נגד סיידוף בארבעה סעיפי אישום של מרמה והפרת אמונים וסיוע לקבלת דבר במרמה. שלושה מהסעיפים נוגעים לפרשות שבהן צפויה נתניהו לעמוד לדין — שתי הארוחות והמטפלת הסיעודית — ואילו במקרה הרביעי מדובר באישור התשלום על עבודתו של החשמלאי פחימה, שביצע עבודות תיקון בבית המשפחה בקיסריה בטענה כאילו היו קשורות למשרד רה”מ. לפי הדיווחים הרשמיים הועסק פחימה — חבר מרכז ליכוד ומקורב לבני הזוג — בבית משפחת נתניהו בקיסריה בשלוש הזדמנויות, שתיים מהן בשבת ואחת ביום כיפור. המשטרה לא בדקה האם אכן בוצעה עבודת תיקון באותם ימים שעליהם דווח, וההמלצה על העמדתו לדין של סיידוף מתבססת על העסקתו — שנטען כי בוצעה בהוראת שרה נתניהו — בניגוד לנהלים ועל חשבון משלם המיסים.

   

  סיידוף נחשב לדמות מפתח בפרשה, וכמי שיכול להוביל להרשעתם של המעורבים במקרה שיחליט לשמש עד מדינה. לאור זאת ניסו החוקרים לא פעם לשכנעו להעיד, אולם ככל הנראה הוא סירב עד כה לכל ההצעות. בנוגע לטענות שהועלו נגדו הוא טען כי כל הוצאה אושרה בוועדה מיוחדת של משרד רה”מ, ולא בוצעה כל עבירה פלילית. קבלן החשמל פחימה הוא הדמות השלישית שלגביה המליצה המשטרה על העמדה לדין, בעבירה של זיוף מסמכים ובעבירה של קבלת דבר במרמה.

   

  המלצת המשטרה הועברה לפרקליטות המדינה, אשר ליוותה את החקירה — בעזרת פרקליטת מחוז ירושלים (פלילי) נורית ליטמן — עוד מהשלב שבו הוגדרה עדיין רק כבדיקה. מקורות משפטיים הבהירו אמש כי בכל הנוגע לנתניהו, השאלה המרכזית שתיבחן היא האם הייתה כוונה פלילית בהעסקתה של המטפלת הסיעודית ובדיווח הפיקטיבי על מספר המשתתפים בארוחות. בנוסף, יהיה צורך לבדוק האם נתניהו הורתה לסיידוף לעבור על החוק לכאורה, או הסתפקה בהוראות כלליות בלבד. פרקליטה של נתניהו, עורך הדין יעקב וינרוט, ביקש לפני כחצי שנה מהיועץ המשפטי לממשלה דאז יהודה וינשטיין שלא לפתוח בחקירה פלילית בנושא בשל מה שהוגדר על ידיו "מצבה הנפשי של הגב' נתניהו". אף על פי כן, נפתחה חקירה — שממצאיה מוגשים כעת לפרקליטות.

   

  פרקליטו של סיידוף, עורך הדין גדי טל, מסר: "אנו מברכים על סיום החקירה, שנמשכה מעט יותר מהאפשרי. העברת התיק היא אקט פורמלי ומתחייב, כשמי שמחליטה האם להגיש כתב אישום היא הפרקליטות, והיא בלבד. אנו סומכים על פרקליטות מחוז ירושלים שתשקול את כל השיקולים הראויים, משפטיים וציבוריים, ותגיע למסקנה הראויה שלפיה אין כל מקום להעמדתו לדין. נכון להיום האדם היחיד שניזוק בפועל מעצם קיום החקירה הוא סיידוף, המושעה על לא עוול בכפו זה חודשים. אנו מקווים שהתיק נגדו ייסגר. היה ולא יהיה כך, נשמיע את דברנו במקום הראוי". טל סירב להתייחס לדיווחים שלפיהם בחקירתו הפיל סיידוף את האחריות על כל הפעולות שביצע על נתניהו וההנחיות שכביכול נתנה לו.

   

  קבלן החשמל פחימה סירב להתייחס לדברים, אולם אחד ממקורביו מסר כי "הוא מאמין שהכל יהיה בסדר, הוא לא מוטרד ולא חושב שביצע כל עבירה".

   

  על חשבון משלם המיסים

  ניהול בית ראש הממשלה בקיסריה: הפרשות שבמרכז חקירת המשטרה

   

  ארוחות מוגדלות:

  למשטרה ראיות לכאורה על כך שבשני מקרים נמסר דיווח פיקטיבי על מספר המשתתפים בארוחות רשמיות במטרה להגדיל את התקציב שמוקצה להן – כשהכסף העודף שימש להזמנת שף פרטי ולשכירת מלצרים

  המלצת המשטרה: להעמיד לדין את שרה נתניהו ואת עזרא סיידוף

   

  המטפלת הסיעודית:

  חקירת המשטרה העלתה בסיס ראייתי לכך שרעיית ראש הממשלה מימנה את החזקת המטפלת הסיעודית של אביה, שמואל בן־ארצי ז"ל, מתקציב מעון ראש הממשלה – כלומר, מקופת המדינה – ולא מכיסה הפרטי

  המלצת המשטרה: להעמיד לדין את שרה נתניהו ואת עזרא סיידוף

   

  החשמלאי המקורב:

  קבלן החשמל אבי פחימה – חבר מרכז ליכוד המקורב לבני הזוג נתניהו – הוזמן בשבתות וביום כיפור לבצע עבודות חשמל בבית המשפחה בקיסריה, בטענה כי מדובר בעבודות הנוגעות למשרד ראש הממשלה

  המלצת המשטרה: להעמיד לדין את עזרא סיידוף ואת אבי פחימה

   

  החשמלאי אבי פחימה
  החשמלאי אבי פחימה

   

  קיראו עוד:

   

  לתגובתו של נפתלי להחלטת המשטרה

   

  הג'וב החדש של סיידוף