שני 06 באפריל 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  אברהם חכים (מימין) ומיכאליס ווליוטיס עם המשקפת
  חדשות • 30.05.2016
  נראה ונחיה
  בתקופת השואה החביאו בני הזוג ווליוטיס את בני משפחת חכים מהנאצים • השבוע הגיעו ילדיהם לישראל, ועימם משקפת מיוחדת במינה: קצין נאצי שגילה כי המשפחה היוונית מצילה יהודים נתן להם את המשקפת כדי שיוכלו להישמר מפני הגרמנים
  יעל פרידסון וליאור אל־חי

  אוונגליס ווליוטיס היה רק בן תשע כשהביא אוכל ליהודים שהוריו הסתירו ביוון בתקופת השואה. היום הוא ומשפחתו יקבלו ביד ושם את אות חסידי אומות העולם בשם ההורים, אפוסטולוס ומריה ווליוטיס, שהצילו 18 יהודים. בני המשפחה הביאו עימם משקפת שעזרה להם בפעולות ההצלה. את המשקפת קיבלו ההורים מקצין נאצי שתפס אותם, אך החליט לתת להם אותה כדי שיוכלו להישמר מפני הגרמנים.

   

  אתמול נערכה פגישה מרגשת בלשכת ראש העיר חיפה, יונה יהב, בין בני משפחת ווליוטיס לבין בני משפחת חכים, שניצלה בזכות המשפחה היוונית. משפחת חכים אף יזמה ומימנה את בואם לארץ של בני משפחת ווליוטיס. "אני רואה אותם ומתרגש", אמר אבי חכים. "עבורנו האנשים האלה הם מלאכים בהתגלמותם. לולא הם, כל המשפחה שלנו לא הייתה בחיים. הוריהם הסתירו בבית־האריזה שלהם 18 יהודים, בהם אבי ודודי. כך במשך שנה וחודשיים". הנכד של בני הזוג היוונים, אפוסטוליס ווליוטיס, שנקרא על שם סבו המנוח, השיב: "הסבים שלנו עשו את מה שהיו צריכים לעשות. אם אנחנו נהיה חלילה באותו המצב, נפעל בדיוק כמוהם".

   

  משפחת חכים חייתה בוולוס שביוון. בספטמבר 1943 נמלטו בני המשפחה מהאזור מאימת הנאצים והפכו לרוכלים. בכפר קטן הם הכירו את אפוסטולוס ווליוטיס. הוא אירגן עבורם מקום מחבוא בבית־האריזה שלו, ובני המשפחה הסתתרו שם במשך יותר משנה. הם התקיימו ממצרכים שקיבלו מאפוסטולוס ומאשתו מריה וכן מפירות ומפטריות שקטפו ליד מקום המסתור.

   

  בשלב מסוים גילה קצין גרמני שאפוסטולוס מחביא יהודים. "הגרמני עמד במטבח ושלף אקדח כדי להרוג את אפוסטולוס, אך מריה הביאה לחם טרי והציעה לו לאכול", סיפר אברהם חכים, שהיה אז ילד קטן. "כשסיים לאכול הוא נתן את המשקפת שלו לאפוסטולוס ואמר: 'תשתמשו במשקפת וכשתראו שבאים גרמנים — תתחבאו'". בהמשך המלחמה תפסו הגרמנים חלק מהיהודים שהתחבאו בכפר, בהם כמה מבני משפחת חכים, ושלחו אותם לאושוויץ. אביו של אברהם, אליהו, הצליח להימלט עם משפחתו לכפר יותר גבוה, והם נותרו שם עד תום המלחמה.

   

  לפני כ־20 שנה הגיע אברהם חכים לכפר היווני, פגש את מריה ואפוסטולוס לראשונה מאז המלחמה, והקשר בין המשפחות חודש. "כולנו בכינו מהתרגשות, ומריה אמרה לנו שאבן נגולה מעל ליבה כשהיא ראתה אותנו, כי כל השנים היא לא ידעה מה עלה בגורלנו", שיחזר חכים.

   


  פרסום ראשון: 30.05.16 , 23:18