רביעי 17 ביולי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  איור: גיא מורג
  ממון • 31.05.2016
  לעיניך בלבד
  נחשפתם למידע פנימי במסגרת עבודתכם? אסור לכם להשתמש בו לצורך עסקאות בניירות ערך • מהו מידע פנים ואיך תוכלו להיזהר • מדריך
  ליטל דוברוביצקי

  לפני כשבועיים פורסם כי שר הרווחה חיים כץ נחקר בחשד לביצוע עבירות של שימוש במידע פנים. כץ טוען כי פעל באופן חוקי.

   

  סוגיית השימוש במידע פנים מעסיקה רבות את רשות ניירות ערך, שבודקת כל חשד לשימוש כזה. מה נחשב למידע פנים ולמי אסור לעשות בו שימוש?

   

  הנה מדריך קצר שהכנו בסיוע עו"ד איריס ניב סבאג, שותפה במשרד שינמן־נגב־ניב, המתמחה בעבירות צווארון לבן ועו"ד ערן בן דור, ראש מחלקת חברות ושוק ההון במשרד זיסמן אהרוני גייר ושות'.

   

   

   

  עו"ד איריס ניב סבאג
  עו"ד איריס ניב סבאג

   

   

  מהי עבירת שימוש במידע פנים?

  כדי ליצור שוויוניות בין כל המשקיעים הנוטלים או המעוניינים ליטול חלק במסחר בניירות נסחרים, קבע המחוקק איסור שימוש במידע פנים. מי שקיבל לרשותו מידע הנחשב למידע פנים, חייב להימנע מלעשות בו כל שימוש.

   

  מידע פנים מוגדר בחוק ניירות ערך, כמידע על התפתחות בחברה, על שינוי במצבה, על התפתחות או שינוי צפויים, או מידע אחר על החברה, אשר אינו ידוע לציבור ואשר אילו נודע לציבור היה בו כדי לגרום שינוי משמעותי במחיר נייר הערך של החברה. עבירת השימוש במידע פנים מהווה עבירה פלילית אשר טומנת בחובה מאסר או קנס.

   

  עו"ד ניב סבאג: "במקרים רבים נאשמים טוענים כי לא היה בידיהם מידע פנים קונקרטי או מגובש בעת ביצוע העסקאות גם אם הועבר אליהם מידע כלשהו ולכן לא מדובר במידע פנים הנופל בהגדרת העבירה. השופט מפעיל את השכל הישר, ההיגיון המשפטי, וניסיון החיים שלו בהכרעה אם המידע הוא אכן מידע פנים".

   

  עו"ד בן דור: "שימוש במידע פנים יכול לבוא לידי ביטוי במצבים שונים. כך, למשל, עובד במשרד

   

  עו"ד ערן בן דור
  עו"ד ערן בן דור

   

   

  ליחסי ציבור וקשרי משקיעים, שבמסגרת תפקידו מקבל מידע ונתונים מסמנכ"ל הכספים אודות עסקאות צפויות של החברה. באותו מקרה, רכישת ניירות ערך של אותה חברה על ידי אותו עובד טרם פרסום המידע לציבור, יש בה כדי להוות שימוש במידע פנים".

   

  מי יכול להיות איש פנים?

   

  מקובל להבחין בין שתי קבוצות של אנשי פנים. הקבוצה הראשונה כוללת את אנשי הפנים המובהקים - דירקטור, מנכ"ל, בעל מניות עיקרי ונושא משרה בכיר בחברה, שמתוקף תפקידם נחשפים למידע הקשור בחברה. הקבוצה השנייה כוללת אנשים חיצוניים לחברה, אשר בשל קשריהם עם החברה מקבלים גישה ייחודית למידע הנוגע לחברה ואינו ידוע לציבור. למשל: יועץ חיצוני לחברה, איש יחסי ציבור, עורך דין, רואה חשבון‭.‬ 

   

  החוק אוסר על אנשי פנים לבצע פעולות בניירות ערך שלגביהם יש להם מידע פנים, וכן למסור מידע פנים לאדם שהם יודעים (או שיש להם יסוד סביר להניח) שיעשה שימוש במידע זה. כמו כן, החוק אוסר על מי שקיבל מידע פנים לבצע שימוש במידע. כלומר, אסור לבצע פעולות ואסור למסור את המידע לאדם אחר.

   

  גם אדם חיצוני לחברה יכול להיחשב "איש פנים" אם היה לו מגע עם החברה, אשר איפשר לו נגישות למידע בחברה, למשל כמו יועץ ארגוני או יועץ תקשורת. החוק תופס גם לבן משפחה של איש פנים.

   

  כיצד יש להיזהר מפני שימוש במידע פנים?

   

  האיסור הוא קטגורי ואינו דורש את בחינת מניעיו של איש הפנים בביצוע העסקה, כך שלא נחוצה הוכחת קיומו של קשר סיבתי בין מידע הפנים המצוי בידי איש פנים לבין ביצוע העיסקה על ידו.

   

  אנשי פנים צריכים גם להיות ערים לכך שכאשר הם מדברים על ענייני החברה הם חשופים לכך שאדם שהעבירו לו מידע בהיסח הדעת, יעשה שימוש במידע.

   

  כדי שיחשדו בהם שעברו עבירה לא נדרשת ידיעה ודאית שלהם שאדם אחר יעשה שימוש במידע אלא די ביסוד סביר להניח שמי שהעבירו לו את המידע יעשה בו שימוש.

   

  עו"ד ניב סבאג: "אנשים שנמצאים בקשרים עם איש הפנים צריכים לדעת שגם אם לא יועמד איש הפנים לדין בסיטואציה של מתן מידע באופן אקראי, או אם יזוכה, עדיין הם עלולים להימצא אחראים בדין, אם המידע הגיע אליהם שלא במישרין על ידי איש הפנים אלא בעקיפין, אם ידעו את טיבו ומקורו של המידע. צריכים להיות ערים לכך — ולהיזהר משימוש במידע כזה".

   

  עו"ד בן דור: "מומלץ לחברות לאמץ מדיניות מידע פנים שמטרתה לקבוע כללים על מנת להימנע ממצב שבו אנשי פנים או אחרים יכולים לבצע עסקאות בניירות ערך של החברה בתקופות רגישות. כמו כן, מומלץ כי נושאי משרה ועובדים בחברה, שעשויים להיות חשופים בכל עת למידע פנים לאור תפקידם בחברה, יבצעו עסקאות בניירות ערך של אותה חברה באמצעות נאמנות עיוורת".

   

  • אין בסקירה זו כדי להוות המלצה, עצה או חוות דעת משפטית.

   

  lital-do@yedioth.co.il

   

   


  פרסום ראשון: 31.05.16 , 21:22