ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אלעד גרשגורן
  ממון • 04.06.2016
  מחיר למשתכן: לא רק למחוסרי דיור
  סופית: גם בעלי דירה יוכלו לקנות דירות מהפרויקטים שבתוכנית, ללא צורך בהגרלה • הבעיה: מעט מדי דירות הוקצו למשפרי הדיור
  עופר פטרסבורג

  סופית: משפרי דיור יוכלו להנות לראשונה מדירות חדשות בפרויקט מחיר למשתכן. מי שברשותו דירה אינו רשאי להשתתף במכרזי מנהל לרכישת דירות חדשות, ועד כה נאלץ להסתפק בדירות יד שנייה או לקנות מקבלנים פרטיים. לאחרונה הוחלט לשחרר למשפרי הדיור בעיקר דירות 140 מ"ר ומעלה – סנונית ראשונה לשילוב משפרי דיור במחיר למשתכן. משפרי הדיור לא יצטרכו להרשם להגרלה, אלא יוכלו לקנות מהקבלן את הדירות שהוקצו עבורם בכל פרויקט.

   

  כמה דירות הוקצו למשפרי דיור בערים נבחרות
  כמה דירות הוקצו למשפרי דיור בערים נבחרות

   

  על הדירות האלה הקונים לא יקבלו הנחה מהמדינה, אבל המחיר צפוי בכל מקרה להיות נמוך ביחס למחיר השוק כי מחיר הקרקע קבוע מראש וזול. מדובר בדירות גדולות במיוחד שלא מתאימות לזוגות חסרי הדירה.

   

  בראשל"צ, למשל, בעקבות דרישת ראש העירייה דב צור, הוחלט כי חוק "שבס־כחלון", המאפשר ליזמים להגדיל עד 30% את שטחם הבנוי של פרויקטים, יופעל לטובת משפרי דיור. לפיכך, עד 30% מתוך 1,212 דירות בתוכנית מחיר למשתכן בעיר יוקצו למשפרי דיור. ההגרלה צפויה להתקיים בקרוב. בבאר־שבע, לעומת זאת, יוקצו רק 200 מתוך 4,000 יחידות דיור. בשדרות יוקצו 20% מתוך 900 הדירות שבמכרז.

   

  עוד ישולבו משפרי דיור ב־20% מתוך 128 דירות בטבריה עם נוף לכינרת. והמכרז בהרצליה (גליל־ים), שייצא לדרך ביום חמישי, מיועדות אמנם כל 2,000 הדירות לחסרי דיור, אולם יתכן שחלקן יוקצו בסופו של דבר למשפרי דיור.

   

  באוצר הוחלט לשחרר דירות למשפרי הדיור בעיקר בפריפריה, באזורים שבהם המכרז לא כדאי כלכלית לקבלנים ללא משפרי הדיור (למשל בשדרות); ולפי התב"ע מתוכננות דירות גדולות מאוד שמתאימות למשפחות גדולות שרוצות לשדרג דירה קיימת.

   

  במסגרת התוכנית נבחרו עד כה קבלנים זוכים לבנייתן של יותר מ־10,000 דירות. 30 אלף זכאים נרשמו, מתוך 150 אלף זכאים שעומדים בקריטריונים. באוצר מעריכים עם הגדלת מספר המכרזים תגדל גם ההקצאה למשפרי הדיור, גם לנוכח דרישה של ראשי רשויות ששומעים תלונות של צעירים שהדירות שלהם קטנות עבורם עם הרחבת התא המשפחתי.

   

  לדעת מומחים בענף הנדל"ן, יש לשחרר למשפרי דיור את דירות הגן והגג, אולם שר האוצר כחלון אינו מעוניין בשלב זה לבצע את ההפרדה המוצעת. השמאי הממשלתי הראשי, טל אלדורטי, הכין בעבר נוסחה לפיה יוגדרו הדירות החריגות, ולהוציא אותן אל מחוץ ל"מחיר מ"ר דירתי מקסימלי", אולם בקבינט הדיור רצו "הכל כלול" והסבירו שכחלון אינו מעונין בשני ערכים שונים באותו הפרויקט.

   

  יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס: "כל תוכנית שלא משתפת את משפרי הדיור, שהם הם השוק העיקרי, לא תצליח לשנות את מחירי הדיור לכלל הציבור. בצד ההקלה למחוסרי הדיור, יתר הציבור ימשיך לשלם יותר, דווקא בשל תופעות הלוואי שתוכנית כזו יוצרת".

   

  לקנות דירה בלי הגרלה/ שאלות ותשובות

   

  למה נפתחה התוכנית גם למשפרי דיור?

   

  במקרים רבים הדירות במחיר למשתכן יקרות מדי לזוגות הצעירים, או לא מתאימות לצורכיהם. לפיכך יש חשש שפרויקטים יתקעו. לעיתים הקרקע זולה מדי, ולכן אין לקבלנים כדאיות כלכלית לצאת למכירה ללא שוק משפרי הדיור.

   

  איך מתבצעת המכירה למשפרי דיור?

   

  בניגוד לצעירים הזכאים, שחייבים להירשם להגרלה כשהמחיר קבוע מראש – משפרי הדיור ירכשו את הדירות מהקבלנים בשוק החופשי. עם זאת, הם ייהנו מהמחיר הנמוך ששילם הקבלן על הקרקע למינהל, ולכן הדירה תהיה זולה יותר בכ־20%.

   

  מה הקריטריונים לרכישת דירה כזו?

   

  לדירות אלה, שאינן שייכות להגרלה, אין כל קריטריון, וכל אחד יכול לנסות ולרכוש.

   

  כמה דירות יוקצו בכל פרויקט של התוכנית לטובת משפרי דיור?

   

  תלוי באיזו רשות מקומית מדובר. בראשל"צ יוקצו אף 30% בחלק מהפרויקטים למשפרי דיור, בעוד שבבאר־שבע הוקצו עד כה 5% בלבד.

   

  מתי יוכלו להשתתף משפרי הדיור בתוכנית כמו חסרי הדיור?

   

  יו"ר קבינט הדיור, אביגדור יצחקי, הבטיח כי ברגע שתצומצם מצוקת חסרי דיור, תיפתח מחיר למשתכן גם למשפרי דיור.

   


  פרסום ראשון: 04.06.16 , 20:46