ראשון 20 באוקטובר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  טויטר איציק שמולי
  חדשות • 07.06.2016
  לא משאירים אותם לבד
  הכנסת דנה אתמול בנתונים העגומים על מצבם של הצעירים שעלו לישראל כדי להתגייס • כפי שנחשף אתמול ב"ידיעות אחרונות", בין שליש לחצי מהחיילים העולים הבודדים עוזבים את הארץ עם תום השירות הצבאי
  תלם יהב | כתבנו לענייני רווחה

  הכנסת דנה אתמול בדו"ח שפורסם ב"ידיעות אחרונות" והעלה תמונת מצב עגומה על מצבם של החיילים העולים הבודדים בארץ. לפי הדו"ח, 30% מהחיילים העולים הבודדים עוזבים את הארץ אחרי השירות הצבאי, וחלק מעמותות הסיוע אף מעריכות את הנתונים ביותר מ־50%.

   

   

   

  אתמול התכנסה השדולה למען החיילים הבודדים בראשות ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), ח"כ ד"ר מייקל אורן (כולנו) וח"כ ד"ר עליזה לביא (יש עתיד) ושמעה את הנתונים הקשים. לפי הדו"ח, בצה"ל משרתים כיום 3,687 חיילים עולים בודדים, ומדי שנה מתגייסים בין 1,200 ל־1,400 חיילים עולים בודדים, הקשיים הביורוקרטיים שהם סופגים וחוסר בסיוע גורמים לכך שהם נאלצים לעזוב את הארץ אחרי שירותם הצבאי.

   

  "מיום השחרור אנחנו עניים", סיפרה לנוכחים הני שור, חיילת בודדה. "אנחנו קמים בבוקר ולא יודעים מה נאכל בערב. אני מכירה חיילים בודדים שבעוד 20 שנה יהיו ברחוב".

   

  מייקל אורן סיפר שפגש חיילים בודדים רבים שלא מודעים לזכויותיהם הבסיסיות לאחר השחרור מהצבא. "מדובר על נכס אדיר למדינה — בני נוער יהודים מכל רחבי העולם שמטעמים ציוניים מתנדבים להגן על המולדת, ועוד ביחידות הכי קרביות", אמר אורן. ואילו עליזה לביא התייחסה לפער הגדול בין התמיכה וההכרה שלהן זוכים החיילים בעת שירותם לבין היום שאחרי שחרורם: "כשהשירות הצבאי נגמר, הבדידות נשארת, והתוצאה העגומה היא עזיבה המונית של חיילים שלא מוצאים את עצמם לאחר השחרור”

   

  במסגרת השדולה הוזמן צביקה לוי, "האבא של החיילים הבודדים", אשר הקדיש את חייו לחיילים הבודדים בישראל, וקיבל תעודת הוקרה מטעם התנועה הקיבוצית וראשי השדולה. ח"כ שמולי פנה ללוי ואמר לו: "לוואקום שנוצר בכל מה שקשור בטיפול ובמענה לכל הצרכים של החיילים הבודדים נכנס כוח מיוחד. כוח של איש אחד. כוח שכולו אמונה ונתינה. כוח צביקה".

   

   

  עולים ויורדים: קראו את הכתבה שהתפרסמה אתמול ב"ידיעות אחרונות"