ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אוהד רומנו
  7 לילות • 07.06.2016
  רגע פרטי
  ההתמוטטות בחזרות ל'גבירתי הנאווה'. השדר שהושעה בגללה מהרדיו. ההופעה מול ג'ורג' בוש האב. שיחת הטלפון שקיבלה מראש הממשלה נתניהו. הסיוט של האירוויזיון. והפציעה של עברי לידר בצילומים לקליפ 'סינדרלה רוקפלה'. מה ריטה זוכרת ומה כבר הספיקה לשכוח מהקריירה המפוארת שלה?
  רז שכניק

  1. מה היה השיר הראשון שלך שהושמע ברדיו?

   

  "'בגידה'".

   

  התשובה: זיכרונך לא בוגד בך.

   

  "בהתחלה בחרנו לשלוח לרדיו כסינגל בכורה את 'שיר אהובת הספן' שכתב יאיר לפיד ורמי הלחין, וממש רגע לפני שנשלח לתחנות הרדיו, אמרתי שאני מתחרטת, וביקשתי שזה יהיה 'בגידה'. כל העניין הזה דחה את היציאה שלי לרדיו בשבועיים. הייתי אז תלמידה בבית צבי ועברתי עם רמי על 'בגידה', רק עם פסנתר. כשהגעתי לאולפן השיר קיבל פתאום הפקה גדולה ואמרתי לרמי, 'אני לא מסוגלת לשיר על הפקה כזו ענקית'. לקח לי שלוש פעמים עד שהגעתי להקלטה הרצויה". (1)

   

  ב'גבירתי הנאווה'
  ב'גבירתי הנאווה'

   

   

  2. למה נסעת לפריז במאי 1986?

   

  "לצורך מדידת בגדים לקראת 'גבירתי הנאווה' ולראות שם את הגרסה של המחזמר".

   

  התשובה: אמת, פינקו אותך.

   

  עם עברי לידר בקליפ ל'סינדרלה רוקפלה'
  עם עברי לידר בקליפ ל'סינדרלה רוקפלה'

   

  "הם מדדו אותי ותפרו לי שם את הבגדים, ממש סרט. בכלל, כל מה שקרה אז היה קצת חסר פרופורציות. מכיוון שהיה רק ערוץ 1 וכולם ראו את אותן תוכניות, הרעש סביבי במדינה היה מאוד גדול, אפילו מבהיל. ואז חוויתי את אותה התמוטטות מפורסמת, מעודף עצום של לחץ ועבודה וגם בגלל יותר מדי יחסי ציבור. היו מאה משתתפים אבל בהפסקות בין החזרות ראיינו רק אותי. יצא שלא נחתי ולא אכלתי. רגע אחרי שסיימתי עוד ראיון, כשכולם עלו על הבמה, אמרתי לעוזר הבמאי שאני רעבה. הוא אמר, 'יופי, אז כל ההפקה תחכה לגברת שתאכל?' אמרתי, 'אוקיי, אם ככה לא אשב לאכול'. עליתי על הבמה, העומס הכריע אותי והתמוטטתי. ואז הביאו מישהי שהייתה רצה ומכניסה לפה שלי מנגו ותפוחים, מזכירה לי לאכול. אמא שלי ביקשה שייתנו לי פיסטוקים". (1)

   

   

   

   

  3. מה ניחש אבא שלך שמואל לפני קדם האירוויזיון של 1986 שבו ביצעת את 'שביל הבריחה'?

   

  "לא יודעת".

   

  'שביל הבריחה' בקדם אירוויזיון של 1986
  'שביל הבריחה' בקדם אירוויזיון של 1986

   

  התשובה: שתגיעי למקום הרביעי.

   

  "איזה חמוד. הוא ניחש את המקום הנכון. אבל אני חייבת לתקן, היה תיקו בין המקום הרביעי והחמישי (השיר 'נערה' של יהודה תמיר). לא הייתי מאוכזבת אחרי הקדם כי מי ציפה למקום גבוה בכלל? מה הייתי אז? בסך הכל תלמידה בבית ספר למשחק. לקבל מקום ראשון? לא חשבתי בכלל". (0)

   

   

  4. למה סירבת לתת חתימה לשחקן יוסי סגל עבור ילדיו?

   

  ההופעה ב'ארץ נהדרת'
  ההופעה ב'ארץ נהדרת'

   

  "לא זוכרת".

   

  התשובה: סגרה חשבון ישן. יוסי סגל סירב לחתום לתלמידה ריטה כשהופיע בבית ספר אוסישקין ברמת־השרון ב־1972. ריטה הזכירה לו את הסירוב ההוא ולאחר מכן חתמה כמובן.

   

  "ככה זה היה? לדעתי בכלל הייתי נבוכה שיוסי סגל מבקש ממני חתימה". (0)

   

   

  משינה בשנות השמונים
  משינה בשנות השמונים

   

  5. מי היו זמר השנה ולהקת השנה כשנבחרת לראשונה לזמרת השנה?

   

  "משינה ואולי פוליקר?"

   

  התשובה: כמעט. משינה ושלמה ארצי.

   

  "אז אני בחברה טובה. את שלמה לא הכרתי אז. פגשתי אותו כשכתב עבורי את 'האם אתה מאושר' לאלבום 'אהבה גדולה'. את משינה הכרתי מצוין כי איגי דיין הוא האח הקטן של נאור, שאני מכירה מכיתה ד', ומייקל בנסון היה איתי בבית הספר ואפילו זכיתי איתו בתחרות הדיסקו של רמת־השרון. הוא רקדן מצוין. יש סיפור מצחיק בקשר למשינה. יום אחד בחצות בנסון מתקשר אליי ואומר, 'תקשיבי, אנחנו באולפן, רוצים להגיד משהו בפרסית. מה זה 'גילה גילה בוצ'ה בודי'. אמרתי 'זה לא אומר שום דבר'. אבל ככה זה נשאר ב'רכבת לילה לקהיר'". (1/2)

   

  פוקהונטס
  פוקהונטס

   

  6. איך נכתב השיר 'רגע פרטי' ("ואני רק רציתי לשיר")?

   

  "אחרי שסיפרתי לאהוד מנור על ילדותי".

   

  התשובה: מדויקת.

   

  "השתתפתי בפסטיבל שירי ילדים והייתי אמורה לשחק בתפקיד נערת מים שמבקשת הזדמנות ורוצה להיות כוכבת. בחזרות המשפט 'גם אני רוצה להיות כוכבת' גרם לי אי־נוחות. הזמנתי את אהוד מנור ז"ל אליי הביתה, הבאתי לו מאכל פרסי שאמא שלי בישלה בשם 'אש רשתה', אמרתי לו, 'אהוד, אני לא יכולה להגיד את המשפט הזה. החלום שלי היה תמיד לשיר, בלי שיקולים של מה שייצא מזה'. סיפרתי לו שהייתי לוקחת את המברשת של המספרה של אמא שלי ושרה מול המראה כשהייתי ילדה. אהוד כתב מזה את 'רגע פרטי'". (1)

   

  שרה לכבוד ג'ורג' בוש האב
  שרה לכבוד ג'ורג' בוש האב

   

   

  7. מה קרה סביב המחזמר 'קברט' בהבימה, שנת 1988?

   

  "בחרו בי לתפקיד הראשי ואז ביטלו".

   

  התשובה: נכונה.

   

  שולי נתן
  שולי נתן

   

  "המנהל האמנותי עמרי ניצן מאוד רצה אותי וכבר קיבלתי את התפקיד הראשי, אבל כשהגיע הבמאי, לא התאימה לו הדמות שלי, והוא בחר בריקי גל. אבל אז ריקי נכנסה להיריון וביקשו ממני לשחק את התפקיד בכל זאת. אמרתי שלא. אם הבמאי לא התאהב בי מההתחלה, אני לא עושה את זה". (1)

   

   

  8. איזה שדר הושעה בגללך מהרדיו?

   

  "לא יודעת".

   

  Photographer: Ilan Besor
  Photographer: Ilan Besor

   

  התשובה: גיל קומר, אחרי שאמר 'בהמה' בשידור על פקיד משרד הפנים שסירב להאריך לריטה את תוקף הדרכון ואף אמר לתקשורת, "שהיא תישאר כאן עם המשי שלה".

   

  "באמת? לא ידעתי את זה. אני חייבת לצלצל לגיל ולפצות אותו. חמוד כזה שהגן עליי". (0)

   

   

  9. איזה סרט דיבבת ב־1995?

   

  "פוקהונטס".

   

  התשובה: טוב, זה היה קל.

   

  "לקחתי את התפקיד כי רציתי לתת מתנה למשי, שהייתה אז בת שלוש. אחרי ששמעתי את ההקלטה אמרתי לאנשי הסרט שהם חייבים להחליף אותי, כי חשבתי שאני לא טובה בדיבוב. הם אמרו שזה דווקא טוב, ובדיעבד אני שמחה שלא קיבלו את הבקשה שלי". (1)

   

   

  10. בצבא שברת קופת חיסכון וקנית כרטיס לצרפת. למה?

   

  "רמי ואני גמרנו את היחסים בינינו, ורציתי להתרחק".

   

  התשובה: נכונה.

   

  "נסעתי חודש לפריז. הייתי בת 21. לא יודעת איך לקחתי את ההחלטה הזו, שלוותה בתעוזה מאוד גדולה, עכשיו כשאני חושבת על זה. אבל הייתי חייבת לתת לדברים אוויר ולעצמי אוורור. בדיעבד זה התברר כמהלך נכון ויצא מזה שלאגר מטורף – 'עד שתעזוב'. השיר נכתב על הערב שלפני הטיסה לצרפת. רמי ישן בסלון אצל ההורים שלי ואני בחדר. למחרת בבוקר הוא לקח אותי לשדה התעופה. אחרי כמה שנים נכתב 'עד שתעזוב' מתוך הזיכרון באותו לילה". (1)

   

   

  11. איזה שירים שרת בערב לכבוד ג'ורג' בוש האב כשהיה סגן נשיא ארה"ב?

   

  "'הכניסיני' ו'רוקסן', שהייתי מודאגת לגביו".

   

  התשובה: היה גם 'שיר אהובת הספן', אבל לא נעשה עניין.

   

  "לפני המופע חששתי שיהיו בעיות. שאלתי את המארגנים אם זה בסדר לבצע את 'רוקסן' של פוליס כי בכל זאת, השיר עוסק בזונה, ואולי מר בוש לא יראה את זה בעין יפה. אמרו לי שאין שום בעיה. קיבלתי אחר כך את המכתב היפה ביותר בעולם משמעון פרס, שהיה אז ראש הממשלה. מאז, כמעט אחרי כל הופעה חשובה, אני מקבלת מפרס מכתב. יש לי כבר אוסף יפה". (1)

   

   

  12. ב־18 במאי 1990 פורסם ב'ידיעות אחרונות' מאמר פרי עטך שכותרתו "למה משמיצים אותי?" על מה יצא קצפך?

   

  "על מה שקרה אחרי האירוויזיון".

   

  התשובה: דוז פואה.

   

  "התייחסו אליי כאילו הרגתי כמה אנשים, בגלל התוצאה. למרות כל הביקורות מסביב, אחרי האירוויזיון דווקא הרגשתי הקלה. חצי השנה שלפני הייתה סיוט. הייתי מבוהלת מהמעמד של לייצג את המדינה וידעתי ש'שרה ברחובות' לא מתאים לכל הפסטיבל הזה. נורא רציתי לצאת מזה. ביקשתי לוותר ולפרוש אבל אמרו לי שאי־אפשר. יום אחרי האירוויזון הופעתי בלה־זניט בצרפת מול 6,000 איש עם יהודה פוליקר, והרגשתי שאני מרחפת מעל הבמה. פתאום זה היה שוב מופע שלם עם הנגנים שלי ולא רק שיר אחד באירוע שלא הרגשתי בו נוח". (1)

   

   

  13. מתי ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר אלייך ולמה? 

   

  "אחרי שוויתרתי על ביצוע ההמנון במופע 'פעמוני היובל'".

   

  התשובה: מדויקת.

   

  "הייתי אמורה לשיר את התקווה במופע הגדול ל־50 שנות המדינה. התחיל להיות הרבה רעש סביב הכסף. כל מיני אמנים ומקורביהם אמרו, 'מה פתאום היא לוקחת כסף על לשיר את התקווה?' הלכתי לתוכנית של מני פאר ז"ל ואמרתי שאני לא רוצה לשיר, שאני משחררת את התקווה, מי שרוצה, שישיר, בבקשה. קיבלתי מכתבים מדהימים שאחזור בי, למשל מאבות שכולים. שבוי צה"ל לשעבר אמר לי, 'אני, שיצאתי מהשבי, מאוד רוצה שאת זו שתשירי את התקווה'. יום אחד הייתי באולפן, התקשרו ואמרו שראש הממשלה מבקש לדבר איתי. ואז נתניהו אומר לי, 'אני מבקש אישית שתחזרי בך ותשירי את ההמנון'. עניתי מיד, 'אהיה מאוד חצופה לסרב לראש הממשלה'". (1)

   

   

  14. באיזה סדרת מערכונים של 'ארץ נהדרת' הופעת בתפקיד אורח?

   

  "בכור האיראני, כמרגלת".

   

  התשובה: יפה.

   

  "זה היה הכי כיף בעולם, ואני מחכה שיקראו לי לעוד תפקיד כזה". (1)

   

   

  15. למה לא קיבלת ויזה לארה"ב בשנת 2003?

   

  "זה היה אחרי אסון התאומים ובארצות־הברית היו מאוד היסטריים".

   

  התשובה: בגלל מוצאה האיראני.

   

  "גילינו לפני הטיסה לשם שאין לי ויזה בתוקף. היינו צריכים את זה מהר וניסו להפעיל מי שאפשר. בפעם הראשונה שנחתתי שם חיכיתי שלוש שעות עם אנשים מארצות ערב בחדר המתנה, כדי שיחקרו אותי. באיזשהו שלב התחלתי לחשוד בעצמי, אולי אני באמת מסוכנת ואני לא יודעת? הייתי לפני טור מטורף שתיכננו שנה מראש. היינו אמורים לצאת 17 אנשי צוות, משי, נועם ורמי, והוויזה כמעט הרסה לי. המוצא האיראני כסיבה לוויזה? זה כנראה היה אז סיפור פיקנטי לעיתונות". (1/2)

   

   

  16. למה נעצרו הצילומים לקליפ 'סינדרלה רוקפלה' עם עברי לידר במרץ 2004?

   

  "עברי נפצע".

   

  התשובה: אכן.

   

  "ידיו היו קשורות מאחור בצילומים והוא נפל על הסנטר תוך כדי השתובבות בהפסקה. נגרם לו חתך עמוק ואני רואה שכולם רוצים לשים לו קפה כדי לעצור את הדם ולחדש את הצילומים. אצלנו כנראה שההצגה באמת צריכה להימשך עד המוות. ראיתי את החתך שלו והכרחתי אותם להפסיק את הצילומים כדי שילך לבית החולים ושם יתפרו לו". (1)

   

   

  17. למה ויתרת על ביצוע 'ירושלים של זהב' במופע לזכר נעמי שמר?

   

  "כי השיר שייך לשולי נתן".

   

  התשובה: נכונה.

   

  "משום מה המארגנים לא פנו לשולי לפני המופע. אחרי שהבנתי שנפגעה, כמובן שוויתרתי מיד כי זכות הראשונים שלה". (1)

   

   

  18. באיזה שירים מנגן יהודה פוליקר באלבום 'ימי התום'?

   

  "'חיה לי מיום ליום' ו'הנסיכה והרוח', שם הוא גם שר".

   

  התשובה: יאסו.

   

  "יעקב גלעד היה המנהל האמנותי של 'ימי התום' וביום אחד הוא נתן לי את 'חיה לי מיום ליום', 'ימי התום' ו'רומיאו'. אמרתי לעצמי ששניהם מדברים על אכזבה מאהבה ושאני לא יכולה לשיר בצורה כל כך אינטנסיבית כשעוד לא עברתי חוויה כזו. לקחתי את 'ימי התום'. רמי הלך להלחין ותוך עשר דקות קרא לי וליעקב גלעד, והשמיע לנו. היה לנו ברור שיש כאן לחן אלמותי. בחיים לא אשכח את הרגע הזה. על 'רומיאו' ויתרתי אבל הוא שיר מדהים ועובדה שהצליח". (1)

   

   

   

  התוצאה:

   

  14מתוך 18

   

   

  ריטה פותחת בימים אלה את סיבוב הקיץ 'אהבה גדולה' וב־18 ביוני תופיע באמפידשא של בית גבריאל. ב־15 בספטמבר תופיע בהיכל התרבות בתל־אביב. במקביל, חוזר המופע 'השמחות שלי'. ב־25 ביוני יתקיים בנמל קיסריה וב־19 בספטמבר בהיכל התרבות בתל־אביב.

   


  פרסום ראשון: 07.06.16 , 17:16